O biznesie i gospodarce z Japońską Radą Biznesu w Europie

W środę 17 maja w Brukseli odbyło się śniadanie biznesowe dotyczące umowy o wolnym handlu oraz partnerstwie gospodarczym między Japonią a Unią Europejską, w którym wzięli udział dyrektor biura Lewiatana w Brukseli Kinga Grafa oraz ekspert ds. polityki handlowej i umów bilateralnych Maciej Jeleński. Głównymi gośćmi wydarzenia byli Yoichi Suzuki i Mauro Petriccione, odpowiedzialni odpowiednio za negocjacje po stronie japońskiej i unijnej. Organizatorami wydarzenia byli BusinessEurope oraz JBCE (Japońska Rada Biznesu w Europie).

- Znajdujemy się w momencie, gdy negocjacje między Unią a Japonią wchodzą w fazę krytyczną, a umowa o wolnym handlu wpisuje się w założenia polityki gospodarczej premiera Abe (tzw. „Abenomics") - powiedział Yoichi Suzuki, przedstawiciel rządu japońskiego ds. negocjacji umowy o wolnym handlu i partnerstwa gospodarczego. Jednym z istotnych elementów, który poniekąd wpisuje się w strategię negocjacyjną jest także informowanie społeczeństw i środowisk biznesowych o kluczowym znaczeniu wolnego handlu w dzisiejszym świecie - dodał Mauro Petriccione, zastępca Dyrektora Generalnego Komisji Europejskiej ds. Handlu.

Umowa o wolnym handlu między oboma partnerami była priorytetem dla Unii od rozpoczęcia negocjacji w r. 2013. Dla strony japońskiej stała się strategicznym przedsięwzięciem w obliczu Brexitu (czyli wyjścia z Unii swojego głównego europejskiego partnera handlowego) oraz wycofania się (po kontrowersyjnej decyzji Waszyngtonu) strony amerykańskiej z TPP (Partnerstwa Transpacyficznego), czyli z wszechstronnej umowy handlowej, która obejmuje swoim zasięgiem państwa ASEANU i Pacyfiku. Wyrazem dobrej woli ze strony Japończyków było właśnie mianowanie nowego negocjatora, Yoichi Suzukiego, którego zadaniem jest doprowadzenie do podpisania umowy zanim nastąpi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zapowiedź reformy rolnictwa planowanej na połowę czerwca 2017 r., która ma zliberalizować japoński rynek przede wszystkim wyrobów z nabiału.

Umowa, która jest w końcowej fazie negocjacji jest wyjątkowo ambitna i obejmuje wiele obszarów współpracy między partnerami. Jej ratyfikowanie będzie się wiązało z ogromnymi korzyściami dla każdego przedsiębiorstwa, które bierze udział w importowaniu oraz eksportowaniu swoich produktów do Japonii. W planach jest zwiększenie dostępu do rynku japońskiego, zniesienie taryf, ułatwienie dostępu do zamówień publicznych, zredukowanie istniejących barier pozataryfowych (takich jak uzyskanie dodatkowych atestów czy skomplikowana biurokracja).

Wyjątkowo istotną kwestią jest aby umowa o wolnym handlu między UE a Japonią pozostała umową „żywą", tj. posiadającą mechanizm obronny przed niekontrolowanymi zmianami regulacyjnymi. Lewiatan uważa, że taki stan rzeczy można osiągnąć dodając zapis o współpracy między regulatorami obu stron (na zasadzie dialogu). Dzięki temu wyeliminuje się potencjalne bariery pozataryfowe, które mogłyby powstać przy legislacji krajowej.

Konfederacja Lewiatan, jako członek BusinessEurope przygląda się uważnie postępującym negocjacjom zwracając szczególną uwagę na współpracę z Keidanrenem (Federacją Japońskiego Biznesu) oraz Polsko-Japońskim Komitetem Gospodarczym, którego prezesem jest dr Henryka Bochniarz. Następnym krokiem będzie uczestnictwo w czerwcu w Brukseli w spotkaniach o charakterze dialogu międzysektorowego. Dzisiejsze śniadanie było pierwszym od dwóch lat spotkaniem strony japońskiej z przedstawicielami biznesu europejskiego.