Polska za 20 lat. Jak technologia zmieni rzeczywistość?

O szansach Polski na zniwelowanie luki technologicznej wobec krajów zachodnich i umacnianiu pozycji w obszarach, które są już traktowane jako nasza specjalizacja rozmawiano na EFNI w trakcie dyskusji dotyczącej wpływu zmian technologicznych na polską rzeczywistość.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że potencjał Polski nie odbiega od potencjału krajów lepiej rozwiniętych, wskazywali jednak na problemy - zarówno legislacyjne jak i mentalnościowe, które blokują rozwój nowych technologii. Na pytanie - jak zasypać luki technologiczne Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Katedry Zarządzania Międzynarodowego Akademii Leona Koźmińskiego odpowiedziała, że przede wszystkim powinniśmy poszukiwać luk i nowych obszarów, które są do zagospodarowania, zamiast próbować kopiować rozwiązania z Doliny Krzemowej.

Krystian Jażdżewski, prof. nauk medycznych z Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wskazał na technologie, które pomagają w dużej mierze przyspieszyć diagnostykę chorób nowotworowych - Na każde 600 osób jesteśmy w stanie pomóc 30 osobom, gdyby tylko udało się dotrzeć do szerokiego grupy - mówił prof. Jażdzewski. Podkreślił, że największym problemem jest dotarcie z informacją do osób, które mogłyby mieć możliwość się przebadać.

Na pytanie jak wspierać rozwój technologii Jacek Czerniak, dyrektor departamentu klientów globalnych z Citi Handlowy odpowiedział, że największym wyzwaniem dla startupów jest komercjalizacja. I tu wskazał rolę państwa, które powinno zbudować system wspomagający transfer technologii.

Maciej Witucki, przewodniczący rady nadzorczej Orange, podsumowując dyskusję na temat tego jak zmieni się Polska w najbliższych dwóch dekadach podkreślił, że największym potencjałem Polski są młodzi ludzie, którzy widzą potencjał rozwoju w Polsce i wręcz zachęcają obcokrajowców do podjęcia studiów na polskich uczelniach.

****

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy

Partnerzy Strategiczni                      MetLife, Citi Handlowy

Partnerzy główni                                IKEA, Invest in Pomerania,  KPMG, TESCO, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy wspierający                      Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Grupa Ergis, Miasto Gdańsk, Orange, Siemens, T-Mobile, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN, Samorząd Województwa Pomorskiego, Google, Family Business Network

Strategiczni partnerzy medialni     TVN24 BIS, Gazeta Wyborcza, Grupa Onet.pl

Główni partnerzy medialni               EURACTIV, Forbes, Newsweek, TOK FM

Wspierający partnerzy medialni     AMS, Business Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna, INNPoland, Parkiet, Publicon, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Radio Zet, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact

Partnerzy logistyczno-

technologiczni                                     BMW, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Dell

Producent wykonawczy                    IDFX