Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan na Kongresie Regionów

W dniach 19-20 czerwca we Wrocławiu br. odbył się Kongres Regionów, gromadzący corocznie przedstawicieli samorządów i biznesu. Partnerem tegorocznej imprezy o haśle przewodnim: „Samorząd 2.0 - Pożądane Innowacje" była Konfederacja Lewiatan. W wydarzeniu wzięła udział Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan oraz dr Grzegorz Baczewski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Henryka Bochniarz uczestniczyła wraz z prezydentem Słupska, Robertem Biedroniem oraz prezydentem Nowej Soli, Wadimem Tyszkiewiczem w zorganizowanej przez Ringier Axel-Springer sesji plenarnej nt. dialogu na poziomie regionalnym oraz budowania marki. Zapytana przez moderatora, Jarosława Kuźniara, o największe szanse dla rozwoju miast stwierdziła, że największą wartością dla zrównoważonego rozwoju miast jest różnorodność oraz współrządzenie przez utrzymanie dialogu z mieszkańcami, np. za pomocą Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, które są regionalnymi instytucjami wchodzącymi w skład RDS. Jako narzędzie do efektywnej komunikacji z mieszkańcami regionów, paneliści zgodnie wskazali media społecznościowe oraz tradycyjne formy komunikacji oparte właśnie na konsultacjach społecznych. Jest to najrozsądniejsza forma partycypacji obywatelskiej w rozwoju regionu.

Dr Grzegorz Baczewski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan był gospodarzem panelu poświęconego efektywnej współpracy administracji i biznesu lokalnego. W dyskusji udział wzięli Marcin Kowalski, wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców, Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, Jacek Pająk, dyrektor WUP w Krakowie oraz Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Przedstawione zostały modelowe formy współpracy samorządów ze środowiskiem biznesowym na przykładzie Świdnicy, Nowej Soli, Krakowa i Wrocławia, a także pożądane rozwiązania legislacyjne, które ułatwiłyby taką współpracę.


Kongres Regionów jest okazją nie tylko do merytorycznych dyskusji na temat rozwoju samorządu w Polsce, ale także mniej formalnych spotkań przedstawicieli administracji i biznesu. Przedstawiciele Lewiatana odbyli ich wiele. Ważne efekty w postaci deklaracji zacieśnienia przyszłej współpracy przyniosła rozmowa prezydent Henryki Bochniarz z Rafałem Dutkiewiczem, prezydentem Wrocławia.

Podczas dwóch dni sesji plenarnych i dyskusji panelowych - w obecności znamienitych gości, decydentów oraz uznanych ekspertów - omawiane były zarówno dobre praktyki jak i wyzwania dotyczące samorządów. O pożądanych innowacjach mowa była zarówno w odniesieniu do mechanizmów rządzących całym samorządem, jak i obszarów praktycznych, takich jak oświata, opieka społeczna, transport, czy ochrona środowiska. Jednym z poruszanych tematów była przyszła wizja regionów.