Wybory w Niemczech - komentarze ekspertów na EFNI 2017


Na miesiąc przed wyborami do niemieckiego parlamentu, chadecy i socjaldemokraci odnotowują spadki w przedwyborczych sondażach. Zyskuje za to eurosceptyczna AfD. Z kolei jak podało Frankfurter Allgemeine, aż 46 proc. Niemców wciąż nie wie, na kogo odda głos w wyborach zaplanowanych na 24 września. O ile z badań wynika, że Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna wraz z Unią Chrześcijańsko-Społeczną w Bawarii będzie największą siłą w Bundestagu, jednak nie będzie mieć większości. Dlatego o kształcie nowego parlamentu i ewentualnej koalicji zdecydują wyniki wyborcze mniejszych partii.

Jak będą wyglądać powyborcze scenariusze dla Niemiec i Unii Europejskiej? Czy po wyborach nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji? Wszystkie obecne w sondażu partie popierają europejską współpracę, lecz nie znajdują wspólnego stanowiska ws. kontroli na granicach, strefy Schengen czy wydatków na siły zbrojne.

Już 28 września, pierwsze powyborcze scenariusze w międzynarodowym gronie eskeprtów omawiać będziemy w Sopocie na Europejskim Forum Nowych Idei.  Panel „Niemcy po wyborach" poprowadzi Piotr Buras, dyrektor generalny warszawskiego biura European Council of Foreign Relations (ECFR).

Zapraszamy 27-29 września do Sopotu! Zarejestruj się na efni.pl.

Sesja panelowa: Niemcy po wyborach

Czwartek, 28 września 2017 godz. 8:00 - 9:30

Paneliści:

  • Elmar Brok, europoseł, Parlament Europejski (TBC)
  • Peter Jungen, współprzewodniczący, SME Union, Niemcy
  • Michal Kořan, wicedyrektor wykonawczy, Aspen Institute Central Europe
  • Marek Prawda, dyrektor, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (TBC)
  • Janusz Reiter, przewodniczący Rady Fundacji, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polska
  • Constanze Stelzenmüller, ekspert, Instytut Brookingsa, Niemcy

Moderator: Piotr Buras, dyrektor generalny, Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych