Uczciwe firmy chcą skutecznej kontroli wyrobów budowlanych

Środowisko rzetelnych producentów materiałów dla budownictwa od dawna oczekuje skutecznej kontroli wyrobów budowlanych. Rząd zapowiada zdecydowane działania Nadzoru Budowlanego, podniesienie kar, ale niezbędne są też zmiany w przepisach, których nadrzędnym celem ma być ochrona nabywców. Przyniesie to korzyści nie tylko uczciwym przedsiębiorcom, ale całemu rynkowi - uważa Związek Pracodawców Materiałów dla Budownictwa, członek Konfederacji Lewiatan.

Więcej kontroli, wyższe kary i racjonalne przepisy?
Jednym z głównych problemów nurtujących środowisko producentów materiałów dla budownictwa jest to, że część przedsiębiorców sprzedaje nie to, co deklaruje w dokumentach. Czyli deklarowane przez producenta parametry materiałów występują jedynie na papierze, a w rzeczywistości wyrób budowlany jest gorszy. W efekcie na rynku pojawiają się produkty o obniżonej jakości (właściwościach), ale nabywca o tym nie wie, a do zakupu motywuje go niższa cena. „Gorsze" są tańsze w produkcji.

Dlatego Nadzór Budowlany ma się skupić na technicznej jakości wyrobów. Trzeba zaostrzyć kary zwłaszcza dla nierzetelnych producentów, ale równocześnie tak zmienić przepisy, aby ułatwić inspektorom nadzoru budowlanego efektywne działanie, a z rzetelnych producentów zdjąć nadmierne wymogi biurokratyczne. Jakie zmiany należy wprowadzić w przepisach polskich i europejskich (unijnych) o tym na IX Konferencji dla Budownictwa. W czasie Konferencji odbędzie się też Okrągły Stół - z Inspektorami ( z kilku województw) Nadzoru Budowlanego spotkają się producenci.

Nie tylko przepisy, także samoregulacja środowiska.
W łańcuchu dostaw i stosowania materiałów budowlanych bardzo ważną rolę odgrywają hurtownicy, dystrybutorzy. Ich działania mają wpływ na to, co w efekcie dostaje końcowy nabywca. Najwyższa pora, aby w Polsce powstał segment profesjonalnych sprzedawców. Pierwszym krokiem będzie inicjatywa podjęta przez środowisko dystrybutorów pod hasłem „Nie wstydzę się tego co sprzedaję" Na czym to polega, do czego się zobowiążą (dobrowolnie) sprzedawcy - o tym na Konferencji.

Recepta na porządne (racjonalne) budownictwo?
Czy wymóg, (zawarty w przepisach ustawy o zamówieniach publicznych), policzenia kosztów cyklu życia budynku doprowadzi do rzetelnego budowania. A jak liczyć koszt życia budynku? Co to da i co powinno dać? Odpowiedzi po południu pierwszego dnia konferencji.

Kto zapłaci za kontrolę?
- Chciałbym, żeby nieuczciwi przedsiębiorcy ponosili koszty wszystkich kontroli - mówi Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Materiałów dla Budownictwa. - Przychody do budżetu z tytułu kar powinny być tak duże, żeby sfinansować cały system kontroli. A kontrole być muszą! Nie dlatego, żeby potwierdzić uczciwość większości przedsiębiorców, ale żeby wykryć i wyeliminować z rynku oszustów - dodaje.

W budownictwie jest coraz więcej kontroli, bo niestety zbyt często się zdarza, że budowa, materiały tylko na papierze są prawidłowe. Kontrole kosztują i w dużej części płacimy za nie my wszyscy, czyli podatnicy. A może wprowadzić takie kary (ich wysokość) aby wpływy z kar sfinansowały wszystkie koszty kontroli. Wzrost kosztów kontroli spowodowany jest bowiem zachowaniem części przedsiębiorców, to niech oni (i tylko oni) za to płacą. Propozycja jest bardzo kontrowersyjna, ale na pewno warta dyskusji.

Zmiany w podatkach?
Zmiany w przepisach podatkowych następują szybciej niż rozwija się nasza gospodarka. Oczywiście wiele z tych zmian jest potrzebne, ale ich liczba, coraz większe wymagania dotyczące sprawozdawczości podatkowej powoduje, że właściwie każdy przedsiębiorca powinien mieć korepetytora. Na konferencji wybitni eksperci podatkowi udzielą porad, na razie jeszcze zbiorowo.
IX Konferencja Dla Budownictwa odbędzie się w dniach 6-7 listopada w Warszawie. Szczegóły dotyczące programu i warunków uczestnictwa dostępne są na stronie www.dlabudownictwa.pl

Więcej informacji:
Ryszard Kowalski, Prezes Związku Pracodawców Materiałów dla Budownictwa
Tel. 601 982 633, e-mail: biuro@dlabudownictwa.pl