Aktualności 2017

• 2017-07-18 Aktualności

Nawet wyższa pensja nie zachęci do powrotu do pracy

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu br. o 6% r/r., zatrudnienie było wyższe o 4,3% r/r - podał GUS.

• 2017-07-18 Aktualności

Konsultacje dotyczące dochodzenia roszczeń zbiorowych w UE

Informujemy, iż Komisja Europejska wszczęła konsultacje publiczne dotyczące dochodzenia roszczeń zbiorowych w państwach członkowskich UE.  Pytania kwestionariusza dotyczą praktycznych informacji na temat doświadczeń osób, które uczestniczyły  jako strony lub pełnomocnicy w postępowaniach grupowych.

K. Kajda w Rzeczpospolitej o ustawie o Sądzie Najwyższym

W artykule „Biznes obawia się nagłych zmian prawa", który ukazał się 18 lipca br. w „Rzeczpospolitej", Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan, ocenia projekt ustawy o Sądzie Najwyższym....

• 2017-07-18 Aktualności

Apel przedsiębiorców w sprawie unijnego rozporządzenia

Polskie organizacje zrzeszające przedsiębiorców zaapelowały do Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji oraz polskich eurodeputowanych o podjęcie niezwłocznych działań w celu wprowadzenia odpowiednich poprawek do unijnego projektu rozporządzenia w sprawie poszanowania życia prywatnego oraz ochrony danych osobowych w łączności elektronicznej. - Przyjęcie projektu w obecnej treści będzie miało negatywny wpływ na konkurencyjność i innowacyjność polskich przedsiębiorstw - ostrzegają przedsiębiorcy.

• 2017-07-18 Aktualności

Kierowcy nie zapłacą więcej za benzynę

PiS wycofuje się z wprowadzenia opłaty paliwowej. Konfederacja Lewiatan i inne organizacje pracodawców krytykowali sposób prac nad nową ustawą. Pracodawcy cieszą się, że partia rządząca odstąpiła od uchwalenia nowego podatku.

Lewiatan criticizes the new Supreme Court bill draft

The Supreme Court bill drafted by the MPs of the ruling party (Law and Justice) is yet another legal act of key importance for the operation of the judiciary in Poland. Being an MPs' draft, it is proceeded without any public consultations, which may result in poor quality of the law established.

Pracodawcy oceniają projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

Poselski projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest kolejnym aktem prawnym, kluczowym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jako projekt poselski jest procedowany bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, co może spowodować złą jakość stanowionego prawa - napisali we wspólnym stanowisku członkowie Rady Dialogu Społecznego: BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

• 2017-07-17 Aktualności

Pieniądze na kształcenie kadr dla motoryzacji

Branża motoryzacyjna odczuwa coraz większy deficyt wykwalifikowanych pracowników. Ministerstwo Rozwoju organizuje właśnie trzy konkursy, które mają pomóc w przygotowaniu kadr dla tej branży. Według Konfederacji Lewiatan szczególnie istotne jest to, że we wszystkich konkursach wymagana jest współpraca z przedsiębiorcami.

• 2017-07-17 Aktualności

Lewiatan popiera zmiany w ustawie o OZE

Zaproponowane przez Ministerstwo Energii zmiany w ustawie o OZE przyczynią się do ustabilizowania warunków uczestniczenia wytwórców w systemie aukcyjnym wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii - uważa Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan.

• 2017-07-14 Aktualności

Firmy boją się niesłusznych oskarżeń, że nie płacą podatku

Ministerstwo Finansów chce podawać do publicznej wiadomości ile podatku dochodowego płacą największe firmy. Proponowany sposób pokazania danych może jednak wprowadzić opinię publiczną w błąd i sprowokować podejrzenia o unikanie opodatkowania przez firmy, które nie stosują optymalizacji podatkowej, a wykazują niski dochód lub stratę z przyczyn dla gospodarki wręcz korzystnych (np. z uwagi na wysokonakładowe inwestycje) - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.