Aktualności 2017

• 2017-09-20 Aktualności

Ustawę o ochronie danych osobowych trzeba jeszcze poprawić

W projekcie ustawy o ochronie danych osobowych część uwag zgłaszanych przez przedsiębiorców została uwzględniona, ale jest wiele kwestii, które powinny zostać zmienione, w tym m.in. przepisy regulujące postępowanie przed nowym organem - Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) czy zasady kontroli przestrzegania przepisów o ochronie danych - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2017-09-20 Aktualności

Pracodawcy proponują większe wydatki na rozwój

Pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, pozytywnie oceniają zastosowanie, przy konstruowaniu budżetu na 2018 r., reguły wydatkowej, sygnalizują, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych powinien być znacznie niższy niż 2,7% PKB, proponują zmianę struktury wydatków w budżecie na rok 2018 na korzyść wydatków prorozwojowych oraz przestrzegają, że wzrost PKB o 3,8 proc. jest obarczony wieloma ryzykami.

• 2017-09-20 Aktualności

Konsultujemy przepisy o obszarze zastrzeżonym

W załączeniu przekazujemy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem realizacji inwestycji służących bezpieczeństwu i obronności Państwa.

• 2017-09-20 Aktualności

Prezes UZP spotkała się z przedsiębiorcami

W otwartym posiedzeniu Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan udział wzięła Małgorzata Stręciwilk, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Podczas spotkania z przedsiębiorcami zapowiedziała przedstawienie, wypracowanej wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, koncepcji nowelizacji ustawy PZP wraz z przepisami powiązanymi do końca 2017 r.

• 2017-09-19 Aktualności

Reforma uczelni ułatwi współpracę biznesu i nauki

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia założenia reformy szkolnictwa wyższego przedstawione przez wicepremiera Jarosława Gowina. Dla przedsiębiorców szczególnie ważne są nowe regulacje dotyczące zmian w obszarze partnerstwa biznesu i nauki.

• 2017-09-19 Aktualności

Pieniądze z foliówek mogą nie popłynąć na walkę ze smogiem

Od nowego roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo. Pieniądze z ich sprzedaży mają trafić na walkę ze smogiem. Zdaniem Konfederacji Lewiatan tak się nie stanie, ponieważ wpływy z opłaty recyklingowej trafią do budżetu i będą mogły być przeznaczone na różne cele. Chyba że Senat wprowadzi jeszcze poprawki do ustawy.

• 2017-09-19 Aktualności

Publikacja danych podatkowych największych firm

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersję projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (projekt z dnia 7 września 2017 r.).

• 2017-09-18 Aktualności

Wynagrodzenia szybko rosną, ale pracowników brakuje

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. wyniosło 6025,6 tys. osób i było większe niż rok temu o 4,5 proc. Zdecydowanie wyższa była dynamika przeciętnego wynagrodzenia, które wzrosło o 6,6 proc. rok do roku i wyniosło 4492,63 zł - podał GUS

Pracodawcy niezadowoleni z budżetu Funduszu Pracy

Nie można zaakceptować archaicznej, niedostosowanej do wyzwań rynku pracy, formuły wykorzystania środków z Funduszu Pracy. Wątpliwości budzi zmniejszenie środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu i finansowanie ze środków Funduszu przedsięwzięć, które nie należą do jego zadań - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2017-09-18 Aktualności

Ryzyko w biznesie: inwestowanie w czasach niepewności

Jakie znaczenie dla biznesu oraz związanego z nim ryzyka ma szybki rozwój technologii, postępująca automatyzacja oraz digitalizacja? Czy nakreślają one wyłącznie perspektywę dodatkowych zysków? Czego obecnie najbardziej się obawiają inwestorzy?