Aktualności 2017

• 2017-05-19 Aktualności

Leasing dobry do realizacji zadań publicznych

Istniejące regulacje prawne nie sprzyjają wykorzystaniu leasingu do realizacji zadań publicznych, w tym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Związek Polskiego Leasingu, członek Konfederacji Lewiatan proponuje usunięcie niepotrzebnych barier prawnych w finansowaniu zadań publicznych w formie leasingu.

R. Lisicki w Rzeczpospolitej o pakiecie praw socjalnych UE

W artykule „Więcej ochrony dla niepracowników", który ukazał się w „Rzeczpospolitej", 19 maja br., Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan, wypowiada się o nowym pakiecie praw socjalnych Unii Europejskiej....

Plan Junckera po roku

8 czerwca 2017 roku, Ministerstwo Rozwoju organizuje konferencję poświęconą kwestiom związanym z doświadczeniami po roku funkcjonowania w Polsce planu inwestycyjnego dla Europy, zwanym również Planem Junckera. Wydarzenie jest organizowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Komisją Europejską oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Z Dariuszem Rosatim o e-karcie usług

19 maja br. Konfederacja Lewiatan miała przyjemność gościć Dariusza Rosatiego, posła do Parlamentu Europejskiego (Chrześcijańska Demokracja), członka ECON-u, zastępcę w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów w Parlamencie Europejskim (IMCO EP) oraz Roberta Straussa, Naczelnika Wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP w Komisji Europejskiej. Celem spotkania było omówienie prac nad tzw. „pakietem usługowym", w tym projektu rozporządzenia oraz dyrektywy w sprawie e-karty usług.

Polish Swiss Innovation Day 2017

Ambasada Szwajcarii w Polsce oraz Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza mają przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w Polish Swiss Innovation Day 2017. Będzie to już trzecia edycja forum dialogu w obszarze innowacji dla polskich, szwajcarskich, i nie tylko, ekspertów, przedstawicieli rządu, naukowców, przedsiębiorców oraz startupów.

• 2017-05-18 Aktualności

Rośnie zatrudnienie, martwi niska aktywność zawodowa

Przeciętne zatrudnienie w kwietniu br. wzrosło o 4,6% r/r., zaś wynagrodzenie o 4,1% r/r - podał GUS.

• 2017-05-18 Aktualności

Wspólna deklaracja współpracy biznesu Polski i Ukrainy

Udział Ukrainy w polskiej wymianie handlowej wynosi ok. 1,5 proc. i jest 18 razy mniejszy niż udział Niemiec. Kijów jest naszym 16 partnerem handlowym, a powinien być w pierwszej trójce . Kuleją wzajemne inwestycje - powiedział Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, w czasie VI Dnia Ukraińskiego Biznesu, którego współorganizatorem była Konfederacja Lewiatan. Polscy pracodawcy podpisali deklarację współpracy ze Zrzeszeniem Ukraińskiego Biznesu w Polsce.

Lewiatan na czele Rady Rynku Pracy

17 maja 2017 r. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wicedyrektor generalny Lewiatana został wybrany szefem RRP.

Kryteria wyboru projektów w PO WER

Trwają prace nad kryteriami wyboru projektów dla nowego działania 3.5 „Kompleksowe programy szkół wyższych" PO Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Do wykorzystania w ramach 3 ścieżek konkursowych będzie 1 mln zł. Projekty będą dotyczyć m.in.: podnoszenia kompetencji studentów tak, by odpowiadały one potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa; zwiększania jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich, umiędzynarodowienia uczelni, wsparcia zmian organizacyjnych i podniesienia kompetencji kadr uczelni.

O biznesie i gospodarce z Japońską Radą Biznesu w Europie

W środę 17 maja w Brukseli odbyło się śniadanie biznesowe dotyczące umowy o wolnym handlu oraz partnerstwie gospodarczym między Japonią a Unią Europejską, w którym wzięli udział dyrektor biura Lewiatana w Brukseli Kinga Grafa oraz ekspert ds. polityki handlowej i umów bilateralnych Maciej Jeleński. Głównymi gośćmi wydarzenia byli Yoichi Suzuki i Mauro Petriccione, odpowiedzialni odpowiednio za negocjacje po stronie japońskiej i unijnej. Organizatorami wydarzenia byli BusinessEurope oraz JBCE (Japońska Rada Biznesu w Europie).