Aktualności 2017

Wzrost PKB w krajach UE, w tym w Polsce, przyspieszył

PKB w krajach UE28 wzrósł r/r w 1.kwartale 2017 r. o 2 proc. (wyrównany sezonowo) - podał Eurostat. W Polsce PKB wzrósł o 4,1 proc. r/r (wyrównany sezonowo)- poinformował GUS we wstępnym szacunku.

Za „aptekę dla aptekarza” zapłacą wszyscy Polacy

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Konfederacji Lewiatan podpisana przez Prezydenta RP ustawa o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne spowoduje wzrost cen leków oraz zahamuje rozwój aptek prowadzonych przez polskich przedsiębiorców. Na „aptece dla aptekarza" polscy obywatele stracą płacąc więcej za leki.

Kierunki rozwoju innowacji energetycznych

W trakcie konferencji pt. „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych", zorganizowanej przez Ministerstwo Energii, przedstawione zostały m.in. innowacyjne kierunki rozwoju energetyki. W trakcie prezentacji ministra Michała Kurtyki przedstawione zostały nowe modele regulacyjne i biznesowe oraz ich wpływ na "erozję" tradycyjnego sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych.

• 2017-05-16 Aktualności

Plusy i minusy płatności podzielonej

Płatność podzielona skutecznie ograniczy oszustwa w VAT, ale istotnie ograniczy płynność niektórych podatników, w szczególności małych - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

• 2017-05-15 Aktualności

Debata na temat białej księgi w sprawie przyszłości Europy

1 marca 2017 r. Komisja Europejska opublikowała białą księgę pt. "Przyszłość Europy: refleksje i scenariusze dotyczące UE-27 do 2025 r.".

Raporty o transakcjach ponad 15 tys. zł niezgodne z prawem

Banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i wiele innych firm będzie musiało przekazywać informacje o wszystkich transakcjach, o wartości powyżej 15 tys. zł. Taki przepis zawiera projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan rozwiązanie budzi wątpliwości i wykracza poza przepisy unijnej dyrektywy.

• 2017-05-15 Aktualności

Wojsko ograniczy swobodę prowadzenia biznesu

Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki budzi zaniepokojenie i wątpliwości firm. Wprowadza bowiem bardzo istotne ograniczenia, np. przedsiębiorca będzie obowiązany do uzyskania zgody właściwego ministra na wiele działań o charakterze korporacyjno-własnościowym oraz do przekazywania istotnych informacji - uważa Konfederacja Lewiatan.

O relacji partnerów społecznych na Uniwersytecie Gdańskim

15 maja br. na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja "Relacje partnerów społecznych - rzeczywistość i perspektywy", która w trzech panelach dotyczących partycypacji pracowniczej, układów zbiorowych pracy, reprezentatywności i ochronie pracy omawiała kluczowe problemy w stosunkach pracy.

Henryka Bochniarz w Onecie o szklanym suficie

W rozmowie opublikowanej 15 maja br., w Onecie, Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan mówi m.in. o sytuacji kobiet na rynku pracy. Szklany sufit Konfederacja Lewiatan

• 2017-05-15 Aktualności

Partnerzy społeczni i instytucje o jakości staży

Na posiedzeniu Podzespołu Problemowego ds. reformy polityki rynku pracy przy RDS pracodawcy i strona związkowa przyjęły wspólny projekt zaleceń parterów społecznych dotyczących jakości staży na otwartym rynku pracy. Dyskusji poddany został również pięciopak rekomendacji, które stanowić mogą fundament w zakresie niezbędnych reform polityki rynku pracy. Uczestnicy posiedzenia wysłuchali propozycji zmian funkcjonowania i wzmocnienia roli Urzędów Pracy w aktywnym odpowiadaniu na potrzeby przedsiębiorstw. Omówione zostały także rekomendacje dotyczące funkcjonowania Krajowego Fundusz Szkoleniowego.