Aktualności 2017

APRAN: Unia Europejska wzmacnia współpracę z Chinami

W siedzibie BusinessEurope w Brukseli, 12 września 2017, odbyła się dyskusja inicjująca projekt APRAN (Asia-Pacific Research and Advice Network) w sprawie zbudowania forum do dyskusji na temat współpracy między UE i Chinami, szczególnie w kwestiach związanych z przepływem danych, legislacją, inwestycjami, kwestiami transportowymi, handlowymi, bankowymi.

Rząd rozpoczyna implementację RODO

14 września opublikowano na stronie RCL dwa istotne projekty ustaw: - projekt ustawy o ochronie danych osobowych ( https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12302950 ) oraz - projekt ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych: (...

Rada Podatkowa na konferencji ws. należytej staranności w VAT

Ministerstwo Finansów zakończyło pierwszy etap konsultacji społecznych w sprawie określenia listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w kontekście prawa do odliczenia podatku naliczonego - należyta staranność przy weryfikacji kontrahenta. Wyniki pierwszego etapu przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem przedsiębiorców i dziennikarzy.

• 2017-09-14 Aktualności

Stanowisko do projektu ustawy o jednolitej cenie książki

Przedstawiony przez Polskie Stronnictwo Ludowe projekt ustawy o jednolitej cenie książki Konfederacja Lewiatan ocenia negatywnie. W naszej ocenie nie pozwoli on na realizację zakładanych przez projektodawcę celów, jakimi, zgodnie z preambułą ustawy, są "ochrona książki jako dobra kultury, zapewnienie jej szerokiej i stałej dostępności na terytorium kraju, zapewnienie urozmaicenia dostępnej oferty czytelniczej, propagowanie czytelnictwa jako narzędzia rozwoju intelektualnego i kulturalnego jednostki i skutecznego sposobu budowania kapitału społecznego oraz wspieranie różnorodnej i ambitnej twórczości literackiej, a także stworzenie ram dla funkcjonowania krajowego rynku książki, w tym umożliwienie budowania zróżnicowanych sposobów dystrybucji przy jednoczesnym wspieraniu księgarni jako miejsc upowszechniania kultury".

• 2017-09-13 Aktualności

Pracodawcy chcą przekazywać dane elektronicznie

Najlepszym rozwiązaniem byłoby przejście do systemu elektronicznego przekazywania danych do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z zapewnieniem alternatywnych form dostarczania formularzy, w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń - postuluje Konfederacja Lewiatan, oceniając propozycje UKE dotyczące odświeżenia i ujednolicenia formularzy składanych przez przedsiębiorców.

• 2017-09-13 Aktualności

Firmy będą miały mało czasu, aby dostarczyć sprzęt medyczny

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej zakłada zakup sprzętu i aparatury medycznej, wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i  tzw. dentobusów. Konfederacja Lewiatan uważa, że firmy będą miały bardzo mało czasu, aby przygotować i zrealizować zamówienia w wyznaczonym terminie.

Szybka ścieżka w PO Inteligentny Rozwój - spotkanie informacyjne

Konfederacja Lewiatan zaprasza na spotkanie z Piotrem Sołowiejem, Dyrektorem Działu Koordynacji i Współpracy z Ekspertami z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

• 2017-09-13 Aktualności

Skuteczna współpraca wałbrzyskiej uczelni z pracodawcami

Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w całym kraju, brakuje kadry pielęgniarskiej. Statystyki są niepokojące, liczba pielęgniarek z roku na rok maleje. Z danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu wynika, że pielęgniarek i położnych do 35. roku życia jest zaledwie ok. 170, a tych powyżej 35. roku życia powyżej 5. tysięcy. Deficyt kadry pielęgniarskiej w regionie stał się impulsem do współpracy.

• 2017-09-12 Aktualności

Posłowie o zmianach w prawie prasowym

Dzisiaj na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w prawie prasowym (druk 1604).

• 2017-09-12 Aktualności

Zbyt duże uprawnienia dla szefa Administracji Skarbowej

Projekt ustawy dotyczącej przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych zawiera represyjne przepisy, które będą mogły być stosowane do szerokiego grona podatników. Wątpliwości budzą kryteria uwzględniane w ustaleniu wskaźnika ryzyka oraz nadanie szefowi Krajowej Administracji Skarbowej uprawnienia do blokowania rachunku bankowego przedsiębiorcy na okres 72 godzin z możliwością wydłużenia do 3 miesięcy - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.