Aktualności 2017

• 2017-05-12 Aktualności

Podwyżki stóp procentowych nie należy się spodziewać

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu 2017 r. o 2,0 proc. r/r, oraz o, 0,3 proc. w stosunku marca br. - podał GUS.

Henryka Bochniarz na Szczycie Kobiet w Japonii

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, wzięła udział w Światowym Szczycie Kobiet (zwanym też „kobiecym Davos"), które odbywa się w tym roku w Tokio w dniach 11-13 maja. Jest to forum wymiany poglądów i doświadczeń kobiet z całego świata, reprezentujących wszystkie możliwe aspekty życia publicznego - od gospodarki, poprzez politykę, aż po organizacje pozarządowe.

• 2017-05-12 Aktualności

Komisja do spraw deregulacji o samorządzie gospodarczym

Relacja z posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji w dniu 11 maja 2017 r.

• 2017-05-12 Aktualności

Sejm łagodniejszy dla biegłych rewidentów

Audytorzy będą mogli świadczyć dodatkowe usługi na rzecz jednostek zainteresowania publicznego (JZP). Posłowie przyjęli poprawki Senatu do ustawy o biegłych rewidentach i uwzględnili tym samym propozycje Konfederacji Lewiatan.

Spotkanie z Japońską Federacją Biznesu w Tokio

12 maja br. Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan i równocześnie Prezes Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego, spotkała się z Sato Yoshio, Przewodniczącym Komitetu Europejskiego Keidanren (organizacji japońskich pracodawców) w Tokio. Henryka Bochniarz przebywa z wizytą w Japonii z okazji Światowego Szczytu Kobiet. Głównym celem spotkania z Keidanrenem były działania w ramach przyspieszenia negocjacji umowy o wolnym handlu między Japonią i Unią Europejską (Japan-EU Free Trade Agreement).

• 2017-05-11 Aktualności

Dodatkowe obciążenia informacyjne dla firm?

2 maja br. Komisja Europejska przyjęła tzw. "Compliance Package" w celu wzmocnienia egzekwowania zasad wspólnego rynku oraz ułatwienia funkcjonowania na nim firm, obywateli oraz konsumentów w wymiarze transgranicznym.

• 2017-05-11 Aktualności

Branże kreatywne przeciwne zniesieniu geoblokowania

Przyjęcie poprawek Parlamentu Europejskiego, który zaproponował rozszerzenie zakazu tzw. geoblokowania również na treści objęte prawami autorskimi (muzyka, gry, oprogramowanie i e-booki), odbiłoby się negatywnie na kondycji krajowego przemysłu kreatywnego i dostępności ofert uwzględniających lokalne gusta i potrzeby kulturowe, wzmocniło korporacje międzynarodowe i w perspektywie długofalowej spowodowałoby wzrost cen na rynkach krajowych - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2017-05-11 Aktualności

Mało danych o wpływie systemu emerytalnego na gospodarkę

11 maja br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

• 2017-05-11 Aktualności

KE nie powinna ingerować w regulacje dotyczące urlopów

Przedstawione przez Komisję Europejską nowe regulacje dotyczące urlopów - opiekuńczego, rodzicielskiego i ojcowskiego, przepisów chroniących pracowników przed zwolnieniem, powinny być raczej przedmiotem uzgodnień w krajach członkowskich, a nie szczegółowo regulowane na poziomie unijnym - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2017-05-11 Aktualności

Jak chronić własność przemysłową?

W imieniu PARP zapraszamy na seminarium pt. "Jak chronić własność przemysłową w obrocie międzynarodowym", które odbędzie się 18 maja 2017 r. w Warszawie.