EFNI / Czy bezpieczeństwo energetyczne jest bezcenne? - relacja z panelu

Profesor Jerzy Buzek otworzył dyskusję podkreślając, że Nord Stream 2 to fatalne rozwiązanie dla Polski i dla UE. Stwierdził, że wspólna polityka energetyczna wydawała się zawsze trudną kwestią, ale zachowania Rosji doprowadziły do powstania wspólnoty, a potem unii energetycznej, a dzisiaj odnosi ona sukcesy. Zaprosił do wysłuchania wstąpienia Komisarza ds. energii - Marosa Sefcovica.

Komisarz Sefcovic podkreślał w swoim wystąpieniu, że należy unikać patrzenia na energię w wąskim zakresie. Nie chodzi tylko o efektywność czy handel, a budować unię należy na wielu filarach, m.in. bezpieczeństwie energetycznym, modernizacji przemysłu, czy inwestycjach w R&D. Na chwilę obecną prowadzone są największe projekty reformacji energetycznej od czasów Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a pomimo wielu wyzwań i sceptycyzmu, Sevcowic uznał, że Unia Energetyczna to projekt, który został zrealizowany z prawdziwym sukcesem.

Po wystąpieniu Komisarza, nastąpiła dyskusja ekspercka również z jego udziałem, gdzie uczestnicy jako najważniejszą kwestię podnosili wysokość cen energii oraz potrzebę modernizacji sektora.

Komisarz Sefcovic zgodził się, że modernizacje przemysłu są niezbędne, lecz zauważył też, że konsekwencje społeczne mogą być trudne w początkowej fazie zmian, a w krajach takich, jak Polska, gdzie węgiel jest podstawą, trzeba poszukiwać rozwiązań korzystnych dla społeczeństwa. Dodał, że wszystkie kraje świata muszą modernizować się na wzór Europy, a także korzystać z nowych technologii i zielonych źródeł. Inaczej nie jest możliwe utrzymanie zdrowego klimatu.

Uznał też, że dywersyfikacja źródeł jest niezbędna, ale ceny energii poważnie rosną, co zagraża rozwojowi przemysłu, a tym samym i bezpieczeństwu energetycznemu. To koło się zamyka: koszty energii zależą od bezpieczeństwa dostaw, a cena zależy od transformacji i postępu. Ograniczeniem staje się polityka klimatyczna.

Minister Dąbrowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że Rząd Polski wprowadza różne rozwiązania, m.in. wprowadzenie rynku mocy, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Jednocześnie dr Maćkowiak-Pandera, nie zgadzając się z przedmówcami, podkreślała, że wzrost cen energii w Polsce, szczególnie gazu, widzi jako niepokojące zjawisko, które hamuje rozwój i wprowadzania niezbędnych zmian.

Prof. Buzek i Komisarz Sefcovic zgodnie przyznali, że jednolity unijny rynek może zmniejszyć te koszty. Wymaga to inwestycji w infrastrukturę i też w nowe rozwiązania prawne. Sefcovic dodał, że 60% interkonektorów jest blokowana przez legislację. Jeśli chodzi o gaz, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo kraje Europy środkowo-wschodniej są bardziej poddane dominacji Gazpromu i mają przez to nawet o 20% wyższe ceny, tylko z uwagi na swoje położenie geograficzne.

Szef DTEK, Maxim Timchenko, zauważył, że Ukraina jest drugim dostawcą gazu po Norwegii. nieskończone reformy i zbyt małe wsparcie wiedzowe z UE sprawiło, że Ukraina nie mogła się jeszcze wystarczająco rozwinąć w tej sprzedaży. Ad vocem, komisarz Sefcovic zapewnił, że pomoc Unii wobec Ukrainy będzie zintensyfikowana, a o rozszerzeniu współpracy na linii UE-Ukrainy zapewniał też Prof. Buzek.

Minister Dąbrowski zdradził, że Rząd Polski przedstawi perspektywę strategiczną dla Polski do 2040, gdzie mix energetyczny będzie wypadkową bezpieczeństwa, konkurencyjności i wpływu na środowisko. Polityka musi respektować zobowiązania unijne i na tej podstawie wyznaczono optimum. Dodał, że OZE jest tanie, wiec ilość źródeł wzrośnie, a tym samym stabilność dostaw i bezpieczeństwo. Wykorzystanie energii węglowej we współpracy ze źródłami odnawialnymi da możliwość poprawy sytuacji w Polsce. Presją dla rządu będzie wsparcie małych przedsiębiorców.

Timchenko, zauważył, że współpraca UE-Ukraina jest potrzebn, choć Ukraina ma spore i jednocześnie zacofane sposoby produkcji energii nuklearnej, a energii solarnej, czy wiatrowej jest niewiele. Tu potrzeba technologii żeby móc zdywersyfikować mix energetyczny i tym samym poprawić go.

***

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność”.

Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator                                         Konfederacja Lewiatan

Współorganizatorzy                          BusinessEurope, Sopot

Patronat honorowy                            Parlament Europejski