EFNI / Podsumowanie 8. edycji Europejskiego Forum Nowych Idei

- Unia Europejska powstała nie po to, żeby ujarzmiać inne państwa, pozbawiać ich suwerenności. To nie nowa odsłona Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a unijni komisarze to nie byli sowieccy sekretarze partyjni. UE nie wysyła czołgów na przeciwników. Jej istnienie opiera się na wolnej woli wolnych narodów - powiedział Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w czasie gali zamknięcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem była Konfederacja Lewiatan.


- Nas nie trzeba budzić, nas nie trzeba namawiać, żeby rozmawiać i krzyczeć. Mamy świadomość zagrożeń, nie siedzimy cicho - odpowiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, w swoim wystąpieniu na zakończenie EFNI.

Tegoroczna ósma już edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie odbywała się pod hasłem „Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność". W ponad 60 wydarzeniach: sesjach plenarnych, panelach, kontrapunktach, nocnych rozmowach, czy spotkaniach otwartych z mieszkańcami Sopotu, wzięło udział prawie 1400 gości, w tym blisko 200 panelistów. Przedsiębiorcy, ekonomiści, politycy, autorytety ze świata kultury i nauki dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.


Gość specjalny prof. Dani Rodrik

Wydarzeniem konferencji było wystąpienie gościa specjalnego EFNI prof. Dani Rodrika, wybitnego ekonomisty z Harvard University, który ostrzegał, że dalsze narastanie nierówności w USA i Europie zagraża demokratycznym krajom.

- W Stanach Zjednoczonych, mężczyźni mniej wykształceni, co pokazały ostatnie wybory, poczuli się sfrustrowani i niedowartościowani. Chodzi nie tylko o różnice w dochodach, ale poczucie wyłączenia społecznego. Polska od wielu lat ma wysoki wzrost gospodarczy, ale też nie ustrzegła się pogłębiającego się podziału na ludzi sukcesu i wykluczonych biednych. Przyczynami tego zjawiska są zmiany technologiczne, które służą przede wszystkim ludziom, którzy mają wiedzę, a nie mniej wykształconym. Ale także globalizacja, na której część krajów zyskała, ale wiele straciło oraz podziały kulturowe w społeczeństwie - powiedział Dani Rodrik.

 

Debata premierów

Głośnym echem odbiła się także debata premierów, w czasie sesji plenarnej „ W obliczu wielkich zmian: Europa w poszukiwaniu swojego miejsca". Uczestniczyli w niej Jerzy Buzek, były premier Polski, przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Jyrki Katainen, były premier Finlandii, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Ivanna Klympush-Tsintsadze, wicepremier Ukrainy, Enrico Letta, były premier Włoch i Herman Van Rompuy, były premier Belgii.

Jerzy Buzek, który prowadził dyskusję, pytał o wartości w Unii Europejskiej. Zwrócił wagę, że w ostatnich latach interes narodowy staje się ważniejszy niż wspólnota europejska, słabną instytucje międzynarodowe. Kilkadziesiąt lat temu doprowadziło to do wybuchu dwóch wojen światowych.

Jyrki Katainen, podkreślał, że martwi go stan praworządności w UE. Takie kraje jak Rumunia, Polska czy Węgry mają z tym problem. W demokracji liberalnej nie możemy ograniczać praw mniejszości, niszczyć niezależne media. Już teraz w wielu krajach zachodnich pojawiają się głosy, że nie powinno się wspierać finansowo państw, gdzie kwestionowane są podstawowe wartości - stwierdził.

- Mam nadzieję, że pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej - stwierdziła Ivanna Klympush-Tsintsadze, wicepremier Ukrainy. Wojna w moim kraju to nie tylko wojna Rosji z Ukrainą, to wojna z Europą. Unia Europejska bez upominania się o integralność terytorialną Ukrainy, nie ma przyszłości - dodała.

Enrico Letta, zauważył, że wyzwaniem dla naszych demokracji są również zmiany technologiczne, które wpływają na sposób komunikowania się, czy konsumpcję. Smartfon zrewolucjonizował świat, przyspieszył obieg informacji. Teraz wszystko dzieje się bardzo szybko. W ostatnich kilku latach mamy do czynienia z przyspieszeniem, które napędza lęki i obawy. Pogłębia się przepaść pokoleniowa i geograficzna. Dlatego musimy otworzyć nasze demokracje i stare partie na nowoczesne technologie.

Herman Van Rompuy z mieszanymi uczuciami mówił o tym, że żyjemy w okresie, kiedy konsumpcja , handel, pieniądze liczą się w życiu obywateli bardziej niż wartości. I to jest dla tych wartości bardzo szkodliwe. Obserwujemy kryzys autentyczności, ponieważ często głosi się wartości, które są sprzeczne z rzeczywistością, która nas otacza. Czyny rozmijają się z codzienną praktyką.

W sesjach plenarnych, panelach uczestniczyli również Luca Jahier, przewodniczący EKES, Jan Dusik, dyrektor UNEP na Europę, Pierre Gattaz, prezydent BusinessEurope, czy Maroš Šefčovič, komisarz ds. unii energetycznej.

 

Goście specjalni gali zamknięcia

Z wielkim zainteresowanie odebrano również wystąpienia gości specjalnych gali zamknięcia EFNI Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Elżbiety Bieńkowskiej, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Pat Cox apelował do przedstawicieli biznesu, w kontekście wydarzeń w Europie i w Polsce, aby się obudzili, nie przespali przyszłości, aby zaangażowali się w zmiany, zanim będzie za późno. Przestrzegał przed nacjonalizmem, populizmem i protekcjonizmem. - Boję się silnych liderów i słabych instytucji. Nie pozwólcie, aby ksenofobiczni politycy uczyli was patriotyzmu - dodał.

Z kolei Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że w ostatnich latach Polska utraciła zdolności wpływania na najważniejsze sprawy w głównym nurcie europejskiej polityki. - Od jakiegoś czasu przedstawiciele rządu chwalą się, że wreszcie Polska wstała z kolan. Tymczasem, prawda jest taka, że nigdy wcześniej nie była tak na kolanach jak ostatnio - dodała.

 

Przedstawiciele rządu na EFNI

Wśród gości tegorocznego EFNI nie zabrakło przedstawicieli rządu. Teresa Czerwińska, minister finansów w swoim wystąpieniu ostrzegała, że Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Europy. Tworzy to dużą presję na system emerytalny, ponieważ poziom emerytur zależy nie od formy systemu, a od liczby osób pracujących w stosunku do emerytów, oraz od efektywności pracy.

- Liczba emerytów będzie dynamicznie rosła, co musi być skompensowane większym obciążeniem pracujących i niższą stopą zastąpienia (stosunkiem emerytury do ostatniej wypłaty). Minister Teresa Czerwińska postulowała konieczność wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym i zarekomendowała Pracownicze Plany Kapitałowe, jako remedium na nasze problemy - powiedziała minister finansów.

W tym roku do Sopotu przyjechali również Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju, Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

 

Media na EFNI

Europejskie Forum Nowych Idei obsługiwało ponad 100 dziennikarzy, z prawie 40 redakcji. W prasie, radiu i telewizji oraz na portalach internetowych ukazało się ponad 300 publikacji poświęconych temu wydarzeniu. W mediach społecznościowych uczestnicy EFNI dzielili się swoimi wrażeniami 3,5 tysiąca razy.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z relacjami z poszczególnych paneli:

1. Bez wartości Unia Europejska nie przetrwa

2. Wystąpienia gości specjalnych: zrównoważony rozwój priorytetem

3. Zarządzanie talentami i konkurencyjność regionów

4. Lewiatan ogłosił manifest na 100-lecie

5. Dani Rodrik o niebezpiecznych nierównościach społecznych

6. Wspólne zobowiązanie dotyczące mądrego zarządzania talentami

7. Strefa Euro w lepszej kondycji i wciąż atrakcyjna

8. Polski lobbying w Brukseli

9. Gospodarka o obiegu zamkniętym - czy to początek końca ery plastiku?

10. Europejski model społeczny - czy stać nas na jego utrzymanie?

11. Kosmos 4.0. - jak wynieść biznes na orbitę?

12. Czy nowa polityka przemysłowa wzmocni Unię Europejską?

13. NextGen - okrągły stół firm rodzinnych o sukcesji

14. Dialog obywatelski

15. Wielton, CEZ Polska i CCC z nagrodą Emerging Market Champions Citi

16. Chiny nie chcą wojny handlowej

17. Norweski wieczór integracyjny

18. Finansowe zabezpieczenie przyszłości wobec wyzwań demograficznych Europy

19. Pat Cox: Unia Europejska nie wysyła czołgów na przeciwników

20. Niekontrolowana swoboda czy sterowalny porządek rozwoju? - relacja z panelu o sztucznej inteligencji

21. Czego uczyć ludzi gdy maszyny uczą się same? - relacja z panelu o przyszłości edukacji

22. Zrównoważona żywność

23. Jak nowoczesne technologie zmieniają medycynę?

24. Brexit i co dalej?

25. Czy bezpieczeństwo energetyczne jest bezcenne?

26. Czy Chiny są najpotężniejszym krajem na świecie?

27. Wpływ nowych technologii na zagadnienie równości społecznej

28. Pokaz filmu Ewy Ewart

29. Mobilność w erze cyfrowej

30. Kobiety przyszłością gospodarki światowej

31. Katainen, Jahier, Dusik: Zrównoważony rozwój priorytetem

32. Europa środkowa 2025 - prezentacja raportu

33. Przed szczytem COP24 w Katowicach

34. W Sopoie o nowych ideach i wyzwaniach

 

***
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność".
Więcej informacji: www.efni.pl


Organizator Konfederacja Lewiatan
Współorganizatorzy BusinessEurope, Sopot
Patronat honorowy Parlament Europejski
Partnerzy instytucjonalni Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Fundusze norweskie i EOG 2014-2021
Partnerzy Strategiczni Citi Handlowy, FCA
Partnerzy główni Adecco, Agencja Rozwoju Pomorza, IKEA, Metlife, Orange, Polska Rada Biznesu, Rada Firm Rodzinnych LEWIATAN, TESCO, Województwo Pomorskie, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
Partnerzy wspierający ACCA, Dr Irena Eris, Ergis, Google, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polski Instytut Ekonomiczny, Siemens, Synergic, Uniwersytet Łódzki, Związek Pracodawców Firm Produkcyjnych,
Partnerzy merytoryczni Centrum Stosunków Międzynarodowych, European Policy Centre, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Digital University, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Global Compact Poland, In.Europa, Polityka Insight, Polska Agencja Kosmiczna, Respublica, THINKTANK, UNEP/GRID-Warsaw
Strategiczni Partnerzy Medialni TVN24, Rzeczpospolita, Wirtualna Polska
Główni Partnerzy Medialni Euractiv, Forbes, Gazeta Wyborcza, TOK FM
Wspierający Partnerzy Medialni AMS, Dziennik Gazeta Prawna, Liberte!, MyCompany, Parkiet, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Space24, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal, Wysokie Obcasy
Partnerzy logistyczni i technologiczni
Gdańsk Lech Wałęsa Airport, Orange, DELL EMC
Producent wykonawczy IDFX