EFNI / Unia Europejska nie wysyła czołgów na przeciwników

Unia Europejska powstała nie po to, żeby ujarzmiać inne państwa, pozbawiać ich suwerenności. To nie nowa odsłona Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a unijni komisarze to nie byli sowieccy sekretarze partyjni. UE nie wysyła czołgów na przeciwników. Jej istnienie opiera się na wolnej woli wolnych narodów - powiedział Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w czasie gali zamknięcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem była Konfederacja Lewiatan.

Gość EFNI apelował do przedstawicieli biznesu, w kontekście wydarzeń w Europie i w Polsce, aby się obudzili, nie przespali przyszłości, aby zaangażowali się w zmiany, zanim będzie za późno. Przestrzegał przed nacjonalizmem, populizmem i protekcjonizmem. - Boję się silnych liderów i słabych instytucji. Nie pozwólcie, aby ksenofobiczni politycy uczyli was patriotyzmu - dodał.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego wiele ciepłych słów poświęcił Polsce. - Od 26 lat nieprzerwanie cieszycie się ze wzrostu gospodarczego. Macie społeczeństwo obywatelskie, wolne media. Po wyjściu W. Brytanii z UE będziecie w pierwszej piątce najważniejszych krajów wspólnoty. Nie idźcie drogą Węgier. Twierdzenie, że są one przykładem demokracji chrześcijańskiej jest nieprawdziwe. Ten kraj nie jest ani chrześcijański, ani demokratyczny - powiedział Cox.

Pat Cox przekonywał, że Unia Europejska jest wyjątkowa, że to nie zwykła organizacja międzynarodowa. To coś znacznie więcej. Jej budżet jest większy niż innych organizacji, np. ONZ, a jednolity rynek największy na świecie. UE nie pozbawia państw suwerenności. Żałuję, że Wielka Brytania opuszcza UE, ale brexit pokazuje, że ze wspólnoty można dobrowolnie wystąpić. Nikt nikogo nie zmusza do pozostawania w niej wbrew swej woli.

Konfederacja Lewiatan