Aktualności 2018

• 2018-08-14 Aktualności

Gospodarka rozpędzona na piątkę

W drugim kwartale br. PKB wzrósł o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 5,2 proc.

• 2018-08-13 Aktualności
    Aktualności

Ceny energii gwałtownie rosną – co dalej?

Otrzymujemy od zdenerwowanych przedsiębiorców i samorządów mnóstwo pytań dotyczących wzrastających w ostatnich miesiącach cen energii elektrycznej. Donoszą oni, że oferowane im obecnie ceny w kontraktach bywają nawet o ponad 30% wyższe niż w poprzednim roku. Pytają co robić, jak kontraktować. Przy takiej skali wzrostów waga problemów z planowaniem rosnących kosztów, a więc i cen produktów u przedsiębiorców czy z planowaniem budżetów samorządowych jest oczywista.

• 2018-08-13 Aktualności
    Aktualności

Przedsiębiorcy popierają sprzedaż energii tylko na giełdzie

Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan, popiera inicjatywę ministra energii dotyczącą zwiększenia obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez zorganizowane platformy obrotu. Wspiera też działania, które mogą przyczynić się do zwiększenia przejrzystości obrotu energią, tworzenia wiarygodnych indeksów rynkowych i prawidłowego funkcjonowania mechanizmów konkurencji.

• 2018-08-03 Aktualności

Certyfikowany kurs IOD – rabat dla firm stowarzyszonych Lewiatana

Konfederacja Lewiatan i Grupa ECDP zapraszają do udziału w certyfikowanym kursie na Inspektora Ochrony Danych.

• 2018-08-02 Aktualności
    Aktualności

Konfederacji Lewiatan: opłata 2000 zł za interpretację od skarbówki nie na kieszeń przedsiębiorców

Od prawie trzech lat przedsiębiorcy czekają na nową Ordynację Podatkową - akt prawny, którego jednym z głównych celów jest ochrona praw podatnika w relacjach z organami podatkowymi.
    Proponowana opłata za interpretację w skomplikowanej sprawie w wysokości 2000 zł przeczy dobrym intencjom resortu finansów i utrudni firmom dostęp do interpretacji przepisów.

• 2018-08-01 Aktualności
    Aktualności

Branża leasingowa buduje polską gospodarkę - wyniki sektora leasingowego po I połowie 2018r.

• Dynamika branży leasingowej na koniec I połowy 2018 r. osiągnęła 19,7% (r/r), natomiast dynamika finansowania samych ruchomości przekroczyła 20 % r/r.
    • W I połowie tego roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich firm o wartości 38,9 mld zł.
    • Branża leasingowa ma coraz większy wpływ na tworzenie PKB w Polsce, istotnie wyższy niż w innych państwach UE.

• 2018-07-31 Aktualności
    Aktualności

Inicjatywa Konfederacji Lewiatan: organizacje pracodawców przeciwne zniesieniu limitu 30-krotności przy składkach ZUS

Konfederacja Lewiatan zawiązała koalicję organizacji pracodawców przeciw zniesieniu limitu tzw. 30-krotności przy odprowadzaniu składek ZUS. Pod apelem podpisały się również wszystkie pozostałe reprezentatywne organizacje pracodawców obecne w Radzie Dialogu Społecznego: Pracodawcy RP, Business Centre Club oraz Związek Rzemiosła Polskiego, a także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz 35 branżowych organizacji przedsiębiorców.

• 2018-07-31 Aktualności
    Aktualności

Apel do rządu RP ws. utrzymania górnego limitu podstawy składki na ubezpieczenie społeczne (zasada trzydziestokrotności)

Mając na uwadze:  kontrowersje jakie wywołało procedowanie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw znoszącej zasadę trzydziestokrotności,  odwołanie przez Trybunał Konstytucyjny rozprawy w sprawie zbadania...

• 2018-07-30 Aktualności

Dolnośląskie MŚP mają szansę na pozyskanie 100 tys. zł na rozwój

Wysoki poziom rozwoju gospodarczego wspierany przez dostęp do szerokiego zaplecza naukowego sprawia, że Dolny Śląsk od wielu już lat jest jednym z liderów innowacyjności w kraju. Dolnośląscy przedsiębiorcy nie boją się sięgać po nowoczesne technologie, a teraz mają szansę na pozyskanie środków, które sfinansują ich rozwój.

• 2018-07-30 Aktualności
    Aktualności

Pracodawcy troszczą się o kształcenie zawodowe uczniów

Reforma kształcenia zawodowego tworzy mechanizmy ułatwiające współdziałanie biznesu z edukacją. Cieszy wprowadzony obowiązek nawiązania współpracy z firmą przed uruchomianiem kształcenia w szkole zawodowej oraz ulgi podatkowe na wyposażenie szkoły. Potrzebujemy jednak sprawnej infrastruktury współpracy, co jest ważne szczególnie dla małych firm.