Aktualności 2018

• 2018-10-16 Aktualności
    Aktualności

Za dużo obciążeń przy przechowywaniu dokumentacji

W projekcie rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej niepokoi przepis przejściowy, nakazujący dostosowanie dokumentacji do nowego sposobu prowadzenia, bezwzględny obowiązek oddawania pracownikowi każdego dokumentu, który został elektronicznie odwzorowany, a także szeroki zakres dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, którą pracodawca będzie zobowiązany przechowywać. Wiele wątpliwości budzą uregulowania dotyczące ewidencji czasu pracy - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2018-10-16 Aktualności
    Aktualności

Pracodawcy dają podwyżki, aby utrzymać pracowników

We wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 6224,9 tysięcy osób i było wyższe niż rok wcześniej o 3,2% , natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4771,86 zł i było wyższe od tego wypłacanego rok wcześniej o 6,7%. - podał GUS.

• 2018-10-15 Aktualności
    Aktualności

Firmy nie przerzuciły wyższych kosztów pracy na ceny

We wrześniu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,9% w relacji do września 2017, i o 0,2% w porównaniu do sierpnia 2018 - podał GUS.

• 2018-10-12 Aktualności

Przegląd wydarzeń z Brukseli

Spotkanie z prof. Maciejem Gdulą w Łódzkie House 6 października br. w regionalnym biurze województwa łódzkiego w Brukseli odbyło się spotkanie z prof. Maciejem Gdulą poświęcone wynikom i wnioskom z przeprowadzonych przez niego badań opublikowanych w książce „Nowy Autorytaryzm". W spotkaniu...

Aktualności

Companies treasure Europe’s key foundations and values

On the initiative of its new President, Pierre Gattaz, BusinessEurope has gathered its members for a seminar in Paris on 9 and 10 October to define their expectations on the evolution of the further construction of Europe, its key foundations and values, in view of the European elections in 2019.

Głos biznesu w dyskusji o UE2030

9 i 10 października odbyło się w Paryżu seminarium zorganizowane przez BusinessEurope na temat strategii dla UE do roku 2030. Konfederację Lewiatan reprezentowała prezydent Henryka Bochniarz oraz Kinga Grafa, dyrektorka biura w Brukseli.

Aktualności

Deficyt w handlu zagranicznym będzie rósł

Od stycznia do sierpnia br. eksport wyniósł 143,6 mld euro (wzrost o 6,7 proc.), a import osiągnął 145,6 mld euro (wzrost o 9 proc.) - podał GUS.

Aktualności

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz na Kongresie Gospodarczym - Lubuskie 2018

Dziś rozpoczął się Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018. Wydarzenie jest jedną z największych imprez gospodarczych w regionie, obejmującą tematykę nowoczesnych technologii, przedsiębiorczości, start-upów, zdrowia i przemysłu kosmicznego. Gościem honorowym wydarzenia jest prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, która wzięła udział w panelu inauguracyjnym oraz panelu dot. przedsiębiorczości.

• 2018-10-10 Aktualności
    Aktualności

W pierwszej połowie roku przyspieszyły inwestycje

W pierwszym półroczu 2018 roku zmniejszyła się liczba przedsiębiorstw. Wzrost kosztów czynników produkcji nie spowolnił inwestycji, a działalność eksportowa może przynieść długofalowo większe korzyści niż tylko te wyrażone w przychodach - wynika z danych, o wynikach finansowych przedsiębiorstw, opublikowanych przez GUS.

• 2018-10-09 Aktualności
    Aktualności

FPK zmieni politykę szkoleniową przedsiębiorstw

O tym, czy z nadchodzącego spowolnienia gospodarczego wyjdziemy zwycięsko, czy awansujemy do grupy krajów konkurujących innowacjami, a także jak poradzimy sobie z niedoborem pracowników i starzejącym się społeczeństwem, w dużym stopniu zdecydują kompetencje. W tym kontekście ogromną rolę może odegrać Fundusz Podnoszenia Kompetencji, którego utworzenie zaproponowała Konfederacja Lewiatan. Pomysł spotkał się z aprobatą partnerów społecznych RDS.