Aktualności 2018

Budownictwo szuka pracowników

W czerwcu br. ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej wyniósł 109, wobec 109,2 w maju, ale był wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przedsiębiorstwa coraz bardziej narzekają na wysokie koszty zatrudnienia i problemy ze nalezieniem pracowników - podał GUS.

ECDDP Audyt sp. z o.o. członkiem Polskiego Związku Pracodawców Konsultingu

ECDDP Audyt sp. z o.o. został członkiem Polskiego Związku Pracodawców Konsultingu, działającego w ramach Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Relacja z konferencji Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan pt. Perspektywa zmian w systemie i prawie podatkowym

W czerwcowym numerze Przeglądu Podatkowego ukazała się relacja z konferencji pt. Perspektywa zmian w systemie i prawie podatkowym, która odbyła się w ramach II Kongresu Rady Podatkowej.

W dniu 16.04.2018 r. w ramach II Kongresu Rady Podatkowej odbyła się Konferencja pt. Perspektywa zmian w systemie i prawie podatkowym. Partnerami strategicznymi wydarzenia były kancelarie Ożóg Tomczykowski, MDDP oraz KPMG. Patronat honorowy nad konferencją objęły Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, patronat medialny - Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Gościem specjalnym był Paweł Gruza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Zapoznaj się z całością relacji, klikając w zdjęcie.

Aktualności

Już za dwa lata rewolucja w delegowaniu pracowników

Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła ostatecznie zmianę dyrektywy w sprawie delegowania pracowników. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy naruszą dotychczasową równowagę pomiędzy swobodą świadczenia usług na rynku wewnętrznym a prawem państw członkowskich do wymagania określonych warunków zatrudnienia na ich terytorium. W praktyce doprowadzi to do zwiększenia stanu niepewności i licznych sporów.

Aktualności

Kolejny przykład złego działania zakazu reklamy aptek

Kara finansowa dla apteki za informowanie pacjentów o możliwości tańszego leczenia - to kolejny przykład antypacjenckiego działania wynikającego z zakazu reklamy aptek. W związku z tym Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET po raz kolejny apelują o zmianę tego szkodliwego zapisu.

Aktualności

Wielkie sklepy zmieniają przyzwyczajenia zakupowe Polaków

Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju., w ujęciu rocznym, w cenach stałych, o 6,1 proc (wobec 4 proc. w kwietniu) - podał GUS.

Inspekcja Ochrony Środowiska chce mieć za dużo uprawnień

Uprawnienie Inspekcji Ochrony Środowiska do przeszukania pomieszczeń i innych miejsc powinno być ograniczone do sytuacji, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Inspekcja nie powinna też mieć możliwości podważania każdej decyzji administracyjnej dotyczącej korzystania ze środowiska - uważa Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

Producenci nie mogą ucierpieć na nowelizacji prawa

Projekt prawa farmaceutycznego zakazuje jednoczesnego prowadzenia działalności leczniczej i obrotu hurtowego produktami leczniczymi, aby zapobiec zjawisku wywożenia leków za granicę. Konfederacja Lewiatan uważa, że konieczne jest podjęcie działań, które ukrócą ten proceder, ale nowe regulacje powinny uwzględniać prawa przedsiębiorców i możliwość prowadzenia biznesu w stabilnym otoczeniu.

Aktualności

Większa kontrola nad odpadami nie może zaszkodzić firmom

Projekt ustawy o odpadach jest potrzebny, ale nie można niektórych rozwiązań wprowadzać, nie uwzględniając różnych uwarunkowań. Ograniczenie magazynowania odpadów zwiększy koszty firm z branży gospodarki odpadami. Całkowity zakaz importu odpadów komunalnych wpłynie negatywnie na rynek i dostępność paliw alternatywnych dla przemysłu cementowego - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

Motoryzacja potrzebuje ewolucji, a nie rewolucji w przechodzeniu do niskoemisyjnego transportu

Na zaproszenie i dzięki uprzejmości posłanki Elżbiety Łukacijewskiej, w dniu 19 czerwca br. odbyła się konferencja w Parlamencie Europejskim zorganizowana przez Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP - członka Konfederacji Lewiatan) i Biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli pt. „Mega trendy w motoryzacji i wpływ regulacji na kształt przemysłu oraz przyszłość mobilności". Uczestnicy mieli okazję rozmawiać o perspektywach rozwoju branży motoryzacyjnej w Polsce, trendach w mobilności oraz szansach i zagrożeniach dla sektora motoryzacyjnego w kontekście trwających prac legislacyjnych w Unii Europejskiej.