Frans Timmermans gościem sesji plenarnej EKES

- Praworządność w Europie nie jest luksusem. Jest warunkiem koniecznym dla przeżycia Europy, dla rozwoju Europy. Prawo musi być stosowane tak samo w we wszystkich krajach członkowskich - powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, na dzisiejszej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.


Wiceszef Komisji Europejskiej dodał, że demokracja, praworządność i poszanowanie praw człowieka są filarami Unii Europejskiej i nie można zrezygnować z żadnego z nich. Nie ma przyzwolenia na używanie demokracji do ograniczenia praw obywatelskich, tylko dlatego, ze ktoś ma większość i wygrał wybory. To jest demokratura.

Wczoraj EKES podczas sesji plenarnej przyjął 30 opinii Komitetu o bardzo zróżnicowanej tematyce: od handlu detalicznego, handlu międzynarodowego, kwestii oznaczeń geograficznych produktów, po koszty braku imigracji i integracji, składowania odpadów radioaktywnych, europejskiego funduszu obrony, funduszu globalizacji czy europejski system audytu sektora finansowego.

Dziś EKES debatuje o zrównoważonej Europie 2030 i przestrzeganiu praworządności.

Konfederacja Lewiatan