Mercedes-Benz w Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland przystąpiła do Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

Spółka została powołana do zarządzania powstającą w Jaworze fabryką silników Mercedes-Benz. Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zakład będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka, neutralna pod względem emisji CO2, będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0", a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz.

Prace budowlane rozpoczęły się w 2017 roku, a uruchomienie nowoczesnego zakładu w Jaworze zaplanowane jest na lato 2019 roku. Pierwsze silniki „made in Jawor" powinny opuścić fabrykę i dotrzeć do klientów jesienią 2019 roku.

Wartość inwestycji koncernu Daimler AG w Jaworze to około 500 mln euro, czyli ponad 2,1 mld zł. Uruchomienie tak nowoczesnego zakładu to jednak nie tylko inwestycja w jego budowę. Fabryka w Jaworze to również możliwość stworzenia blisko 1000 nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc prac, z których każde wygeneruje dodatkowe miejsca pracy u kooperantów, poddostawców i usługodawców w regionie.

Firma prowadzi również wiele działań edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli z regionu, mających na celu pomoc w podnoszeniu kwalifikacji absolwentów szkół technicznych. Oferowane przez koncern szkolenia pracowników pozwolą na transfer umiejętności i wiedzy na temat innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz nowoczesnych metod zarządzania, przyczyniając się do dalszego wzrostu produktywności gospodarki regionu.

Zakład w Jaworze dołączył do sieci fabryk zespołów napędowych Mercedes-Benz, która obejmuje wiele niemieckich i międzynarodowych zakładów.

Konfederacja Lewiatan