W 2019 roku firmy czekają duże wyzwania

Po dwóch latach dynamicznego wzrostu, w 2019 roku gospodarka zwolni. Kilka przyczyn złoży się na spowolnienie. I nie chodzi tu jedynie o pogarszającą się koniunkturę w Unii Europejskiej, szczególnie w Niemczech oraz rosnące tendencje protekcjonistyczne na świecie.

Przedsiębiorcy coraz mocniej będą odczuwać brak pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych, a wzrost cen energii podniesie koszty funkcjonowania firm. W tej sytuacji spodziewane ożywienie w inwestycjach, szczególnie przedsiębiorstw prywatnych, może okazać się dosyć skromne.

Z powodu rosnących wydatków socjalnych i obniżenia wieku emerytalnego grozi nam również pogorszenie relacji deficytu do PKB. W 2019 roku wejdzie w życie wiele nowych regulacji, które zwiększą koszty funkcjonowania przedsiębiorców. (patrz raport).

Przy tak wielkiej niepewności pogarszają się nastroje przedsiębiorców. 95% firm boi się w 2019 roku zmian w podatkach i wysokich kosztów zatrudnienia - wynika z badania zrealizowanego przez Konfederację Lewiatan.


Pobierz badanie „Nowe przepisy ważne dla firm. 2019"/ "Poland 2019. Global challenges, economic forecasts, new regulations"

 

   

 

Pobierz wyniki badania przedsiębiorców >>

 

 

Konfederacja Lewiatan