Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2018

 • 2018-11-09 Aktualności
  Aktualności

  Groźne przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

  Rządowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych jest na ostatniej prostej przed skierowaniem do Sejmu. Przeszedł wszystkie uzgodnienia ministerialne i czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Regulacja przygotowana przez resort sprawiedliwości zrewolucjonizuje podejście do odpowiedzialności przedsiębiorców (podmiotów zbiorowych). Dotąd zasadą jest, że podmiot zbiorowy podlega karze, jeżeli wcześniej prawomocnym wyrokiem skazano osobę fizyczną działającą w jego imieniu. Teraz całkowicie zrezygnowano z tej przesłanki.

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Technologie na rynku pracy czy już praca na rynku technologii?

  Nowoczesne technologie, które z każdym dniem wkraczają w kolejne obszary życia człowieka nie omijają również rynku pracy. Są wykorzystywane w procesach rekrutacji, zarządzaniu zasobami ludzkimi czy budowaniu marki pracodawców, ale przede wszystkim są obecne w codziennym życiu zawodowym niemal wszystkich zatrudnionych. Wyniki najnowszego raportu Banku Światowego „The Changing Nature of the Work" wskazują, że pod wpływem zastosowania nowych technologii zmieni się nie ilość pracy, ale jej jakość, charakter i treść . Jest to teza niezgodna z potocznym odczuciem zatrudnionych, według których postępująca automatyzacja i robotyzacja ma wpływ na stopniowe eliminowanie pracy człowieka, a w efekcie redukcję miejsc pracy. Czy technologie faktycznie zagrażają pracownikom? Jakie zmiany będą miały miejsce na rynku pracy i jakie mogą być ich konsekwencje?

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Nowe zasady kontroli nie mogą zwiększyć uprawnień NFZ

  Ujednolicenie zasad kontroli prowadzonych przez organy władzy publicznej w zakresie wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej to dobre rozwiązanie. Obawy budzą jednak zbyt niejednoznaczne i nieprecyzyjne przepisy, które w konsekwencji mogą prowadzić do zwiększenia uprawnień Narodowego Funduszu Zdrowia wobec podmiotów kontrolowanych - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Prawo pracy – w pogoni za technologicznym rozwojem

  Rozwój nowoczesnych technologii, wraz ze swoimi zdobyczami, już wiele lat temu wkroczył w obszar życia zawodowego niemal każdego zatrudnionego. Nowinki i rozwiązania w wielu przypadkach ułatwiają wykonywanie codziennych zadań, są jednak wyzwaniem dla ustawodawcy i interpretacji obowiązujących przepisów prawa, które nie nadążają za tempem zachodzących zmian. Nadal istnieje obszary, które od wielu lat nie mogą się doczekać uregulowania. Czy wprowadzane na przełomie 2018/2019 zmiany oznaczają, że prawo pracy stopniowo wychodzi naprzeciw rozwojowi technologii?

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Czy praca musi mieć sens…?

  Rynek pracownika wymusza na pracodawcach zmianę podejścia do samego zagadnienia pracy. Wyjątkowa niska podaż - najniższe w historii bezrobocie i aktywność zawodowa oraz brak sprawnej polityki migracyjnej bazującej na zawodach i kwalifikacjach powodują, że aktualnie niemal każdy pracodawca boryka się z problemem niedoborów kadrowych. W ostatnich latach zmianie uległa jednak jeszcze jedna istotna kwestia - podejście samych pracowników, którzy nie tylko chcą wykonywać pracę na określonych zasadach, za określone wynagrodzenie, składające się z pensji i benefitów dodatkowych, ale coraz częściej oczekują, że ich praca będzie miała sens - w oczach ich samych, ale również w oczach innych. Czym zatem jest sens pracy i jakie faktycznie znaczenie ma dla współczesnych zatrudnionych?

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy za zniesieniem opłaty targowej

  Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który przewiduje zniesienie opłaty targowej. Stanowi ona nieproporcjonalne obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców i trudno znaleźć dla niej uzasadnienie w realiach współczesnej gospodarki.

 • 2018-11-07 Aktualności
  Aktualności

  Wolne 12 XI ustanowione z naruszeniem zasad państwa prawa

  Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. To przykład bardzo złej legislacji - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-07 Aktualności
  Aktualności

  Na początku 2019 roku bezrobocie może wzrosnąć

  Stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,7 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z wrześniem - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  Prowadzenie dokumentacji pracowniczej obciąży firmy

  W kolejnej wersji projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej uwzględniono szereg poprawek, o które zabiegali pracodawcy. Wciąż jednak wątpliwości budzą przepisy przejściowe, wprowadzające wymóg dostosowania do nowych przepisów sposobu prowadzenia i warunków przechowywania dokumentacji - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  Konsultacje Obywatelskie – głos Europejczyków w sprawie przyszłości Unii

  Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Ich wyniki zostaną zaprezentowane przywódcom państw członkowskich 9 maja 2019 roku, podczas szczytu w Sybinie, w Rumunii. Dwa tygodnie później odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W ramach...