Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2018

 • 2018-10-29 Aktualności
  Aktualności

  Zniesienie limitu składek szkodliwe dla pracowników i firm

  30 października br. (wtorek) Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza ona przepisy konstytucji RP dotyczące zasad stanowienia prawa i roli dialogu społecznego. Wejście nowych regulacji w życie 1 stycznia 2019 roku może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm. Będzie miało negatywne konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych i rynku pracy.

 • 2018-10-26 Aktualności
  Aktualności

  Tygodniowy przegląd wydarzeń z Brukseli

  Wizyta studyjna eksperta Konfederacji Lewiatan ds. cyfrowych w Brukseli Aleksandra Musielak, ekspertka Lewiatana ds. cyfrowych, wzięła udział w posiedzeniu grupy roboczej ds. cyfrowych w BusinessEurope oraz w spotkaniach w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE, w Parlamencie Europejskim oraz...

 • 2018-10-25 Aktualności
  Aktualności

  Mediatorzy deklarują pomoc w rozwiązaniu konfliktu w LOT

  Konflikt w PLL LOT się pogłębia. Zarząd nie chce przywrócić do pracy zwolnionych pracowników, a strajkujący nie zamierzają ustąpić. Strajk jest groźny dla przedsiębiorstwa. Szansą na porozumienie może być mediacja. Centrum Mediacji Lewiatan deklaruje pomoc w poszukiwaniu dróg wyjścia z tej patowej sytuacji.

 • 2018-10-24 Aktualności
  Aktualności

  Dodatkowy dzień wolny od pracy zaskoczył przedsiębiorców

  12 listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy, po tym jak Sejm przyjął z poprawkami ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia ustawę wskazując, że stanowi ona przykład bardzo złej legislacji. Nowe przepisy zostały wprowadzone w pośpiechu, przez co przedsiębiorcy mają mało czasu, aby przygotować się do zmiany. Dodatkowy dzień wolny będzie miał  też negatywny wpływ, zarówno na   gospodarkę, jak i poszczególne przedsiębiorstwa.

 • 2018-10-23 Aktualności
  Aktualności

  Bezrobocie jeszcze spadnie w październiku i listopadzie

  Stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 5,7 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. w stosunku do sierpnia - podał GUS.

 • 2018-10-22 Aktualności
  Aktualności

  Przegląd wydarzeń z Brukseli

  Seminarium o filarze praw społecznych w UE 16 października br. w Stałym Przedstawicielstwie Szwecji przy UE, odbyło się seminarium poświęcone pomysłowi Komisji Europejskiej, aby utworzyć filar praw socjalnych UE. W dyskusji udział wzięli pracownicy akademiccy, a także poseł do Parlamentu...

 • 2018-10-22 Aktualności
  Aktualności

  Kontrowersje z usuwaniem treści terrorystycznych z Internetu

  Wszystkie nakazy usunięcia treści terrorystycznych z internetu powinny podlegać nadzorowi sądowemu. Obowiązek ich usuwania w ciągu godziny od otrzymania stosownego nakazu uprawnionego organu nie jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak wprowadzenie wysokich kar za niedotrzymanie tego terminu - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-10-19 Aktualności
  Aktualności

  Grzegorz Radziejewski na spotkaniu z członkami Lewiatana

  Grzegorz Radziejewski, członek gabinetu Jyrkiego Katainena, wiceprzewodniczącego KE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, spotkał się po raz kolejny z członkami Lewiatana. Spotkanie odbyło się 18 października br. w siedzibie Konfederacji, a tematem wiodącym był „Plan działań Komisji Europejskiej w 2019 r. - priorytety do końca obecnego mandatu i perspektywy po kolejnym unijnym rozdaniu".

 • 2018-10-19 Aktualności
  Aktualności

  Ważna informacja dla firm działających na rynku niemieckim

  1 stycznia 2019 roku w Niemczech wchodzi w życie nowa Ustawa o Opakowaniach (VerpackG). Wprowadza ona Centralny Rejestr Opakowań LUCID (Zentrale Stelle). Do końca roku 2018 musi się w nim zarejestrować każdy przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach na rynek niemiecki, a następnie do 31 marca 2019 roku przekazać do niego informacje na temat liczby wprowadzonych opakowań na rynek niemiecki.

 • 2018-10-19 Aktualności
  Aktualności

  Konsumpcja nieco słabnie

  Sprzedaż detaliczna we wrześniu br., w cenach stałych, była o 3,6% wyższa niż rok wcześniej oraz o 3,9% niższa niż w sierpniu - podał GUS.