Przegląd wydarzeń z Brukseli

Seminarium o filarze praw społecznych w UE
16 października br. w Stałym Przedstawicielstwie Szwecji przy UE, odbyło się seminarium poświęcone pomysłowi Komisji Europejskiej, aby utworzyć filar praw socjalnych UE. W dyskusji udział wzięli pracownicy akademiccy, a także poseł do Parlamentu Europejskiego Frederick Federley. Podkreślali oni, że narzucenie wszystkim państwom członkowskim takich samych rozwiązań w tak delikatnej sprawie może wzmocnić głosy eurosceptyczne w poszczególnych państwach UE. W seminarium uczestniczył Adam Dorywalski z biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Debata w Parlamencie Europejskim z udziałem Billa Gatesa
17 października br. odbyła się debata w Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego z udziałem współzałożyciela firmy Micorsoft, Billem Gatesem oraz szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini. Debata dotyczyła roli UE w dostarczaniu pomocy rozwojowej i humanitarnej na świecie. Bill Gates mówił przede wszystkim o działalności swojej fundacji, która zajmuje się przeprowadzaniem szczepień w Afryce. W spotkaniu uczestniczyli Kinga Grafa oraz Adam Dorywalski z biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

6-ste forum Europa-Azja zorganizowane przez BusinessEurope
18 października br. odbyła się konferencja Europa- Azja organizowana przez BusinessEurope. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Pierre Gattaz (Prezydent BusinessEurope), Dato' Lim Jock Hoi (sekretarz generalny ASEAN), Violeta Bulc (Komisarz UE ds. Transportu), Nguyễn Xuân Phúc (premier Wietnamu) oraz Erna Solberg (premier Norwegii). Podkreślali oni istotę dalszego zacieśniania relacji handlowych na linii Europa-Azja oraz poprawy infrastruktury łączącej oba kontynenty, mając na uwadze, że odpowiadają one za 55% światowego handlu. Obecni na konferencji byli Kinga Grafa oraz Adam Dorywalski z biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli. Bardziej szczegółowa informacja dotycząca przebiegu spotkania znajduje się w załączniku poniżej w języku angielskim.

Kongres Kobiet w Parlamencie Europejskim
19 października br. z okazji stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce, Delegacja PO-PSL w Parlamencie Europejskim oraz Kongres Kobiet zorganizowali konferencję pt. „Nasze drogi do wolności - w stulecie praw kobiet". Jej celem była refleksja nad doświadczeniami historycznymi, rozmowa o przyszłości Polski i Europy, Polski w Europie i o dalszych krokach w walce o pełne równouprawnienie. Organizatorką wydarzenia w Parlamencie Europejskim była prof. dr hab. Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji ds. Konstytucyjnych. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Elżbieta Łukacijewska, Terry Reintke, prof. Magdalena Środa, prof. Monika Płatek. Obecni na spotkaniu byli Kinga Grafa oraz Adam Dorywalski z biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.