EFNI / Europejski model społeczny – czy stać nas na jego utrzymanie w zglobalizowanym świecie?

Potrzeba natychmiastowej i znacznej inwestycji w edukacje, która pozwoli dostosować kadry do zmian na rynku pracy - to podstawowa teza, płynąca z dyskusji. Istnieją jednak różnice poglądów ze strony przedsiębiorców i związkowców, dotyczące w szczególności wyrównywania płac w Europie, czasu pracy czy wieku emerytalnego.

Dyskutowano także o dostosowywaniu europejskiego modelu społecznego do wyzwań konkurencyjności globalnej, podkreślając ze potrzebna jest jego adaptacja, idąca w parze ze zmianami na rynku pracy. Będzie ona konieczna, by stworzyć warunki do innowacji, ale i konkurencji wobec Chin czy USA. Jednocześnie podkreślono jak wielkim osiągnieciem jest europejski model socjalny. Jego fundamenty - zdaniem panelistów - powinny być nienaruszalne.

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, mówiła, że w Polsce mamy dwa monologi, a nie mamy dialogu społecznego. - Nie wierzymy państwu, nie mamy zaufania do siebie nawzajem, a bez tego nie będziemy mieli możliwości prawdziwej zmiany w systemie ochrony socjalnej - podkreśliła. Przewodnicząca wspominała również, iż związki zawodowe zdaja sobie sprawę z nieuchronności zmian w strukturach zatrudnienia. Jednak pracownik nie boi się nowych wyzwań, ale nie dostaje wynagrodzeń na odpowiednim poziomie.

Zdaniem Macieja Wituckiego z Work Service: biznesy cały czas muszą się zmieniać i dostosowywać. Nie możemy mieć takich samych zasad ochrony socjalnej dziś, jak 20 lat temu. Pytaniem jest na jaki poziom możemy sobie pozwolić aby być konkurencyjni na świecie.

Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope podkreślał, że musimy tworzyć europejski rynek cyfrowy i znacznie więcej inwestować w innowacje. - Dziś jesteśmy bardziej niechętni w Europie do podejmowania ryzyka. Musimy częściej ryzykować żeby być innowacyjni. Nie możemy tylko kopiować, musimy być innowacyjni - podkreślał.

Katarzyna Gardhaphadze, pierwszy zastępca dyrektora biura OSCE przekonywała, że nierówności społeczne w Europie są w rzeczywistości inne, a inaczej postrzegane. Ludzie uważają, że jest gorzej niż w rzeczywistości i to jest pożywką dla populistów. Model europejski wymaga zmian, ale musimy go również chronić.

Wnioski

• Więcej środków z podatków powinno być przeznaczanych na edukację i zatrudnienie ludzi, zamiast przekazywane na zapomogi społeczne.

• Zmienia się paradygmat bezpieczeństwa społecznego - zmienia się formuła zatrudnienia - model ochrony społecznej nie może być oparty na zatrudnieniu na całe życie

• Należy wziąć pod uwagę jak na ten model wpływa migracja. Z jednej strony mamy starzejące się społeczeństwo, z drugiej obawiamy się kosztów migracji (szczególnie politycznych).

***
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność".
Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator Konfederacja Lewiatan
Współorganizatorzy BusinessEurope, Sopot
Patronat honorowy Parlament Europejski