EFNI / GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM (GOZ) – CZY TO POCZĄTEK KOŃCA ERY PLASTIKU?

żywności. Przyszłością nie jest więc ich brak, lecz udoskonalenie zarządzania ich obiegiem - od ich wytwarzania po recykling. Kwestia plastiku jest jedną z najbardziej dyskutowanych elementów ekonomii cyrkularnej. Nie dotyczy to tylko kwestii ochrony środowiska, lecz modelu gospodarczego mogącego maksymalizować wartość dodaną.

Odzyskiwanie plastiku nie jest procesem łatwym. Zależy bowiem od współdziałania producentów na każdym etapie łańcucha produkcji, wytwarzających produkty łatwe do przetworzenia, obywateli segregujących odpady w sposób nadający się do recyklingu oraz polityków zachęcających wymienione wcześniej grupy do realizacji tych zadań.

Unia Europejska jest liderem ekonomii cyrkularnej. Nie oznacza to, że nie musi wciąż wiele robić w tej dziedzinie. Jeśli będzie jako pierwsza wprowadzać regulacje w tym obszarze, zasady te mogą zacząć obowiązywać na całym świecie i to do nich będą musieli dopasować się pozostali. Ale jak zauważa Jan Dusík, wciąż nie wiemy czy powstanie globalny traktat. Dyrektor na Europę Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych podkreśla, że Stary Kontynent jest elementem problemu, wytwarza bowiem ok 18% światowej produkcji tworzyw sztucznych, czyli jedynie o 2 punkty procentowe mniej niż Chiny; choć jest na wysokim poziomie zarządzania ekonomią cyrkularną.

Dla Grzegorza Radziejewskiego problem stanowi to, że wciąż bardziej opłacalna jest produkcja nowego plastiku, niż jego recykling. Członkowi gabinetu Komisarza Jyrkiego Katainena brakuje współpracy między wszystkimi podmiotami procesu gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem, jaki stawia Komisja Europejska, jest produkcja 50% opakowań nadających się do odzysku.

Problemem przetwórców tworzyw sztucznych jest pozyskanie przez nich odpowiedniego materiału do recyklingu - podkreślił Tadeusz Nowicki. Prezes zarządu firmy Ergis Polska, zajmującej się właśnie taką działalnością, uważa, że należałoby skupić się na produkcji opakowań łatwiejszych do odzysku, nawet jeśli oznaczałoby to ich droższą produkcję.

W ekonomii cyrkularnej swoją rolę do odegrania mają także mieszkańcy. Jak zauważyła Katarzyna Dulko-Gaszyna, potrzebują oni wiary w sens segregowania. Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju IKEA w Polsce uważa, że jest to szczególnie ważne dla Polaków, którym brakuje dobrych praktyk. Dlatego Szwedzka firma uruchomiła projekt pilotażowy promujący gospodarkę w obiegu zamkniętym.

Partnerzy panelu: IKEA oraz Ergis. Partner merytoryczny: Polityka Insight.
***
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność".
Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator Konfederacja Lewiatan
Współorganizatorzy BusinessEurope, Sopot
Patronat honorowy Parlament Europejski