EFNI / Pokaz filmu Ewy Ewart

Ewa Ewart w swoim najnowszym filmie dokumentalnym „Klątwa obfitości" pokazuje, dlaczego rządy, przedsiębiorcy i obywatele powinni brać większą odpowiedzialność za naszą planetę. Przypadek niewielkiego obszaru Yasuni w Puszczy Amazońskiej, na terenie Ekwadoru, stał się tego symbolem. Interesy rządu, prywatnych kampanii i wchodzących do Ameryki Południowej Chin zderzają się tam z prawami ludzi do życia w izolacji według własnych wartości, bioróżnorodnością i globalnymi zmianami klimatu mającego wpływ na całą ludzkość.
W latach 70. Ekwador miał stać się Kuwejtem w Andach. Wydobycie ropy naftowej miało stanowić wehikuł rozwoju kraju. Beczka z pierwszą baryłką stała się narodową relikwią. Po kilku dekadach obietnica dobrobytu przerodziła się w pułapkę.
Znaczna część złóż znajduje się bowiem na terenie Parku Narodowego zamieszkanego przez tubylcze plemiona. Firma wydobywcza, choć mocno zaangażowana w promowanie ekologicznych metod wydobywania na świecie, sama nie przestrzegała tych zasad w Ekwadorze. Odbijało się to nie tylko na mieszkańcach obszaru Yasuni, ale także na tamtejszym środowisku. Zanieczyszczenie wód gruntowych oraz ogień wydobywający się z szybów przyczynił się do zmian w tamtejszym ekosystemie. Ekosystemie unikalnym, w skład którego wchodzi blisko 80% nieodkrytych gatunków.
Doceniając tę wartość, rząd Ekwadoru zaproponował więc na arenie międzynarodowej, że zaprzestanie eksploatacji surowca, w zamian za rekompensatę. Inicjatywa Yasuni ITT weszła pod obrady Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu w Kopenhadze w 2009 roku i kiedy wydawało się, że zostanie przyjęta, sprawy potoczyły się w sposób nieoczekiwany.
Do gry wkroczyli Chińczycy, pod naciskiem których prezydent Ekwadoru, Rafael Correa, zaczął prowadzić politykę idącą w kierunku przeciwnym niż zmierzała Inicjatywa. Chiny, będące kredytodawcą dla państwa leżącego w Andach, wymuszały, by spłata pożyczek odbywała się w formie ropy i kontraktów dla firm.
Przypadek Yasuni wykrystalizował nową zasadę przyczyniająca się do ratowania klimatu. Szczególną ochroną powinny zostać objęte obszary o dużej bioróżnorodności oraz zamieszkałe przez plemiona żyjące w dobrowolnej izolacji.
Produkcja Ewy Ewart jest pierwszym polskim filmem dokumentalnym o palących globalnych problemach finansowanym przez prywatny biznes.
Partnerem panelu był Global Compact Network Poland.

 Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność".
Więcej informacji: www.efni.pl


Organizator Konfederacja Lewiatan
Współorganizatorzy BusinessEurope, Sopot
Patronat honorowy Parlament Europejski
Partnerzy instytucjonalni Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Fundusze norweskie i EOG 2014-2021
Partnerzy Strategiczni Citi Handlowy, FCA
Partnerzy główni Adecco, Agencja Rozwoju Pomorza, IKEA, Metlife, Orange, Polska Rada Biznesu, Rada Firm Rodzinnych LEWIATAN, TESCO, Województwo Pomorskie, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
Partnerzy wspierający ACCA, Dr Irena Eris, Ergis, Google, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polski Instytut Ekonomiczny, Siemens, Synergic, Uniwersytet Łódzki, Związek Pracodawców Firm Produkcyjnych,
Partnerzy merytoryczni Centrum Stosunków Międzynarodowych, European Policy Centre, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Digital University, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Global Compact Poland, In.Europa, Polityka Insight, Polska Agencja Kosmiczna, Respublica, THINKTANK, UNEP/GRID-Warsaw
Strategiczni Partnerzy Medialni TVN24, Rzeczpospolita, Wirtualna Polska
Główni Partnerzy Medialni Euractiv, Forbes, Gazeta Wyborcza, TOK FM
Wspierający Partnerzy Medialni AMS, Dziennik Gazeta Prawna, Liberte!, MyCompany, Parkiet, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Space24, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal, Wysokie Obcasy
Partnerzy logistyczni i technologiczni
Gdańsk Lech Wałęsa Airport, Orange, DELL EMC
Producent wykonawczy IDFX

Dodatkowe informacje:
Zbigniew Maciąg
zmaciag@konfederacjalewiatan.pl
tel.: +48 604 589 080
Milena Malinowska
mmalinowska@konfederacjalewiatan.pl
tel.: +48 512 825 988