EFNI / Katainen, Jahier, Dusik: Zrównoważony rozwój priorytetem

Najważniejszym globalnym megatrendom i ich wpływie na biznes, kulturę i społeczeństwo, Europie pracującej, zrównoważonemu rozwojowi i polityce niskoemisyjnej, w kontekście wyzwań  oraz szans dla firm, poświęcone były wystąpienia gości specjalnych EFNI.

Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej mówił , że ogromny wpływ na naszą przyszłość będzie miała sztuczna inteligencja. Nowe technologie już zmieniają produkty i usługi. Sztuczna inteligencja z jednej strony stworzy wiele nowych miejsc pracy, ale doprowadzi również do upadku wielu zawodów. Niektóre branże, np. ICT mają wpisaną cyfryzację w swoje DNA, inne jak budownictwo przywiązują mniejszą wagę do nowych technologii. Od liderów cyfryzacji odstają małe firmy. Komisja Europejska chce wspierać zrównoważony rozwój w kwestii sztucznej inteligencji, bo będzie ona kształtować społeczeństwa. Ważne, żeby obywatele byli w stanie przystosować się do zmian. Inaczej nie będą ich wspierać. I tutaj z pomocą musi przyjść edukacja, która powinna być jednym z priorytetów UE. - W moim kraju, Finlandii podjęto na przykład decyzję, aby każde dziecko rozpoczynało naukę pierwszego języka obcego już w wieku 6-7 lat – powiedział gość EFNI.

Luca Jahier, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, akcentował, że zmiany budzą lęki. Tymczasem brak nam pozytywnych projektów gospodarczych. Nie jesteśmy zbyt odważni jeśli chodzi o zrównoważony rozwój. Kiedyś byliśmy w  tej  materii liderem. Mamy szansę, aby pomnażać dobrobyt w Europie, ale musi to być dla nas jedno z najważniejszych zadań. Nie wolno zapominać o kwestiach społecznych, czyli zwalczaniu nierówności i zapewnieniu bezpieczeństwa socjalnego obywateli. Europa powinna być liderem w przeprowadzaniu  wielu transformacji, np. technologicznej, klimatycznej, czy społecznej.

Jan Dusik, dyrektor UNEP na Europę powiedział, że rządy nie mogą stać na drodze modernizacji gospodarek. Jeśli z ich  strony jest wola współpracy, płyną pozytywne sygnały to nawet trudne sprawy dotyczące ochrony środowiska, klimatu, można rozwiązywać z sukcesem. Przedsiębiorstwa, aby inwestować w nowe technologie potrzebują stabilnych przepisów, przewidywalnego prawa.  I on też podkreślał, że  priorytetem UE powinien być zrównoważony rozwój.

Partnerem instytucjonalnym wydarzenia były Fundusze norweskie i EOG 2014-2021

***

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność”.

Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator                                         Konfederacja Lewiatan

Współorganizatorzy                          BusinessEurope, Sopot

Patronat honorowy                            Parlament Europejski