EFNI / Kobiety przyszłością gospodarki światowej - relacja

Debata dotycząca kobiet, ich roli i przyszłości profesjonalnej, zbiega się z setną rocznicą nadania kobietom praw wyborczych. Panie zebrane w panelu prowadzonym przez Dorotę Warakomską, zgodnie twierdzą, że pomimo wielu pozytywnych zmian w tym ostatnim wieku, nadal można uznać, że jesteśmy w środku drogi w kwestii wyrównywanie szans płci. Pomimo zdecydowanie rosnącej ilości kobiet studiujących (w Polsce stanowią one większość), obecność kobiet na wysokich stanowiskach (czy w polityce, czy w biznesie) jest nadal dość niska (24% w Polsce w 2018 r.). Warto wziąć przykład z Norwegii, gdzie aktywność zawodowa kobiet stanowi 76% wszystkich, dzięki specjalnym dogodnym warunkom, które zachęcają kobiety do podejmowania zawodowych wyzwań. Ingebjorg Harto z konfederacji Norweskich Przedsiębiorców podkreśliła, że taka aktywność kobiet ma zdecydowanie pozytywny wpływ na wyniki ekonomiczne kraju.

Zachęta dla kobiet do podjęcia aktywności zawodowej, systemowe poprawki oraz zmiany w przywództwie, m.in. świadome przywództwo transformacyjne skierowane na innych nie siebie, dostrzeganie talentów i potrzeb pracowników - to czynniki, które mogą przynieść prawdziwą zmianę.

***

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność”.

Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator                                         Konfederacja Lewiatan

Współorganizatorzy                          BusinessEurope, Sopot

Patronat honorowy                            Parlament Europejski