EFNI 2018: "Unia Zjednoczona czy Europa narodów? Jak pogodzić państwa, zreformować rynek pracy i odzyskać zaufanie obywateli?" - debata Ambasadorów

Marek Prawda / Dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

„Unia Europejska nie jest pewna, w jakim kierunku podążać. Ludzie nie oceniają Unii koncentrując się na możliwościach jakie ona im daje; myślą o tym, czy Unia może ich ochronić przed negatywnymi skutkami globalizacji".

„Mamy obecnie rekordowe poparcie dla wspólnej waluty, ale nie ma zainteresowania fundamentalną przebudową Unii Europejskiej".

„Unia Europejska jest wspólnotą wartości. To znaczy, że musi stać na straży praworządności. Jeśli Unia przestanie być wspólnotą wartości, straci swój sens i stanie się organizacją wyłącznie techniczną".

„Stosunki transatlantyckie są stałym elementem, z którego nie możemy rezygnować. Dzisiaj Unia jest skonfrontowana z retoryką anty-integracyjną, również ze strony Prezydenta Trumpa. Unia takiego myślenia nie podziela. To jest bardzo trudny moment w relacjach miedzy UE a USA".

Pierre Levy / Ambasador Francji
„Mamy jednocześnie do czynienia z presją dezintegracyjną przy jednoczesnym poszukiwaniu większej spójności. Presja dezintegracyjna jest motywowana głównie strachem przed emigracją. Poszukiwanie spójności bierze się ze świadomości, ze w wieku rosnącej konkurencji ze strony Azji i innych nowych mocarstw Europa potrzebuje zjednoczyć się, aby wzmacniać swoją siłę i atrakcyjność konkurencyjną. Prezydent Macron został wybrany prowadząc kampanię jawnie proeuropejską, argumentując za ściślejszą integracją europejską. Będąc już prezydentem przedstawia konkretne propozycje służące zacieśnianiu integracji europejskiej".

Ole Egberg Mikkelsen / Ambasador Danii
„Duńczycy uważają, że ingerencja integracji europejskiej zaszła za daleko. Nie ma powodu, dla którego UE winna regulować takie kwestie jak np. urlop macierzyński. UE zajmuje się zbyt wieloma tematami".

Olav Myklebust / Ambasador Norwegii
„Norwegia jest silnie zintegrowana z UE - np. jesteśmy członkiem Schengen. Wsparcie dla integracji europejskiej w państwach UE jest obecnie na najwyższym poziomie od 35 lat. Norwegia jest zainteresowana utrzymaniem jak najściślejszych relacji z UE".

Rolf Nikiel/Ambasador Niemiec
„Unia Europejska potrzebuje pozytywnego przekazu i jasnego zakomunikowania benefitów wynikających z integracji europejskiej. Bardziej efektywna komunikacja jest kluczem do sukcesu integracji europejskiej. Europa wymaga większej elastyczności, nie wszystkie kraje są gotowe do dalszego procesu integracyjnego. Mamy już mechanizm integracji selektywnej, jakim jest Schengen".

Jason Rheinberg / UK
„Brexit dotyczy odzyskania kontroli nad decyzjami dotyczącymi naszych wewnętrznych spraw, jak choćby emigracji. Natomiast Brexit nie będzie oznaczać odwracania się od Europy. Jak to zrobić - przedstawiliśmy swoją propozycję w tzw. Chequers white paper. Daje to podstawy do osiągniecia kompromisu".

***

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Liderzy biznesu, decydenci i politycy oraz autorytety świata nauki, kultury i mediów podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów, debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników - przedstawicieli świata biznesu oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej czy organizacji pozarządowych. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 26-28 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „NOWY GLOBALNY PORZĄDEK CZY NOWY GLOBALNY BAŁAGAN? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność”.

Więcej informacji: www.efni.pl

Organizator                                      Konfederacja Lewiatan

Współorganizatorzy                       BusinessEurope, Sopot

Patronat honorowy                    Parlament Europejski