Aktualności 2018

• 2018-01-11 Aktualności

Sejm przyjął poprawki Senatu i ograniczył handel w niedziele

Sejm rozpatrzył poprawki Senatu i ostatecznie uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Ustawa trafiła na biurko prezydenta, który wcześniej wielokrotnie pozytywnie wypowiadał się na jej temat. Konfederacja Lewiatan od początku była przeciwna tej regulacji.

• 2018-01-11 Aktualności

Polski Związek Pracodawców Konsultingu z nowym członkiem

Consulting & More sp. z o.o. jest nową firmą Polskiego Związku Pracodawców Konsultingu.

• 2018-01-10 Aktualności

Ratownictwo medyczne bez prywatnych firm

Ministerstwo Zdrowia, w projekcie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, praktycznie eliminuje z uczestnictwa w obrocie gospodarczym prywatnych przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan sprzeciwia się wyłączeniu prywatnych firm z możliwości świadczenia usług. W tym tygodniu projektem ustawy zajmuje się Sejm.

• 2018-01-10 Aktualności

Nie ma podstaw do cofania zezwoleń na prowadzenie apteki

W odpowiedzi na pismo Konfederacji Lewiatan, Główny Inspektor Farmaceutyczny wskazał, że jego odpowiedź z października 2017 r. na pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej, nie stanowi wiążącej interpretacji przepisów Prawa farmaceutycznego. Jest to istotne z uwagi na fakt, że odpowiedź GIF dotyczyła m.in. limitu 4 aptek.

• 2018-01-09 Aktualności

Priorytetem rządu powinno być zwiększenie inwestycji

Rząd w nowym składzie powinien przede wszystkim zadbać o zwiększenie inwestycji prywatnych i oszczędności, odbudowę zaufania inwestorów do państwa i poprawę wizerunku Polski za granicą - uważa Konfederacja Lewiatan.

Nowelizacja ustawy anty-optymalizacyjnej

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tzw. ustawa antyoptymalizacyjna).

• 2018-01-08 Aktualności

Biznes chce odbudować kształcenie zawodowe

Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej Anna Zalewska wystosowali specjalny list do pracodawców, w którym zwracają się do nich o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego, m.in. obejmowanie patronatem szkół zawodowych. Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia ideę promocji kształcenia zawodowego wśród uczniów i ich rodziców.

• 2018-01-08 Aktualności

Priorytety przedsiębiorców w budżecie UE po 2020 r.

Dziś i jutro Komisja Europejska debatuje o wieloletnim budżecie UE po 2020 roku. Konfederacja Lewiatan, ramach BusinessEurope, podkreśla potrzebę zapewnienia w tym budżecie odpowiedniego finansowania kluczowych obszarów, takich jak: innowacyjność, infrastruktura, szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, rozwój przedsiębiorstw, w szczególności MŚP.

• 2018-01-08 Aktualności

Pracodawcy cieszą się z decyzji prezydenta

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy dotyczącą zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Konfederacja Lewiatan, chociaż liczyła na weto, cieszy się, że prezydent podzielił jej opinię dotyczącą trybu prac nad ustawą.

• 2018-01-05 Aktualności

Nie brak pracy, a brak kwalifikacji przyczyną bezrobocia

Niestety nie wszyscy skorzystali na poprawie koniunktury gospodarczej i towarzyszącemu jej spadkowi bezrobocia. Największy udział w strukturze bezrobotnych nadal mają osoby długotrwale pozostające bez pracy. Martwi także fakt, że najliczniejszą grupą są osoby młode do 30 roku życia oraz z niższym wykształceniem. Aktywizacja tych grup wymaga rozwiązań systemowych nie tylko na rynku pracy, ale także w obszarze edukacji - wynika z dzisiejszych danych opublikowanych przez GUS.