Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2018

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy za zniesieniem opłaty targowej

  Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który przewiduje zniesienie opłaty targowej. Stanowi ona nieproporcjonalne obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców i trudno znaleźć dla niej uzasadnienie w realiach współczesnej gospodarki.

 • 2018-11-07 Aktualności
  Aktualności

  Wolne 12 XI ustanowione z naruszeniem zasad państwa prawa

  Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. To przykład bardzo złej legislacji - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-07 Aktualności
  Aktualności

  Na początku 2019 roku bezrobocie może wzrosnąć

  Stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,7 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z wrześniem - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  Prowadzenie dokumentacji pracowniczej obciąży firmy

  W kolejnej wersji projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej uwzględniono szereg poprawek, o które zabiegali pracodawcy. Wciąż jednak wątpliwości budzą przepisy przejściowe, wprowadzające wymóg dostosowania do nowych przepisów sposobu prowadzenia i warunków przechowywania dokumentacji - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  Konsultacje Obywatelskie – głos Europejczyków w sprawie przyszłości Unii

  Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje obywatelskie w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Ich wyniki zostaną zaprezentowane przywódcom państw członkowskich 9 maja 2019 roku, podczas szczytu w Sybinie, w Rumunii. Dwa tygodnie później odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W ramach...

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  Projekt dyrektywy dot. przeciwdziałania promowaniu treści terrorystycznych on-line. Spotkania ekspertów w Brukseli

  Pod koniec października przedstawiciele Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, dyr. Kinga Grafa oraz Adam Dorywalski, wraz z ekspertką Aleksandrą Musielak odbyli serię spotkań z przedstawicielami organów doradczych Parlamentu Europejskiego (European Parliamentary Research Centre) oraz Komisji...

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  Działania Lewiatana ws. ePrivacy oraz Privacy Shield

  Rozporządzenie ePrivacy Wspólnie z BusinessEurope postanowiliśmy przypomnieć Prezydencji Austriackiej nasze główne postulaty względem projektu rozporządzenia ePrivacy. Zaakcentowaliśmy raz jeszcze wszystkie dotychczasowe słabości regulacji, w tym m.in. problem z objęciem komunikacji ...

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  SPC MW to nowe miejsca pracy, wzrost gospodarczy, poprawa konkurencyjności firm europejskich oraz praw pacjentów w UE

  Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie SPC manufacturing waiver (Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie nr 469/2009 ws. dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych - COM (2018) 317), ogłoszona w maju br. jest odpowiedzią na wieloletnie postulaty polskiego przemysłu farmaceutycznego. Dodatkowe Świadectwo Ochronne (Supplementary Protection Certificate, SPC) to rozwiązanie umożliwiające właścicielom patentów leków przedłużenie 20-letniej ochrony nawet o 5 lat. W okresie jego obowiązywania całkowicie zabroniona jest produkcja leków generycznych i biorównoważnych w UE oraz na rynki krajów trzecich, w których regulacja ta nie obowiązuje.

 • 2018-11-06 Aktualności
  Aktualności

  Nawet 120 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa

  W następnym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa. Biorąc pod uwagę nakłady ponoszone przez 27 państw członkowskich UE (już bez Wielkiej Brytanii) na poprzedni program Horyzont 2020 to wzrost aż o 29%, a Parlament Europejski proponuje, aby zwiększyć budżet Horyzontu Europa nawet do 120 mld euro. Nasze instytucje publiczne, jak i firmy powinny wykorzystać tą okazję i inwestować w innowacje. Problemem może być jednak sceptyczne podejście państw członkowskich UE do zwiększenia wpłat do unijnego budżetu.

 • 2018-11-05 Aktualności
  Aktualności

  ACER wybrał polską platformę GSA

  ACER (Europejska Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki) wybrała jako najlepszą polską platformę GSA do oferowania zdolności przepustowości gazu ziemnego w dwóch punktach połączeń międzysystemowych na granicy polsko-niemieckiej - 'Mallnow' oraz 'GCP Gaz-System/Ontras'.