Spotkanie członków Lewiatana z Danutą Hübner nt. Brexitu

Konfederacja Lewiatan gościła europosłankę prof. Danutę Hübner, która odpowiadała na pytania przedstawicieli firm członkowskich o konsekwencje i możliwe scenariusze Brexitu.


Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele branż najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje rozwoju Unii Europejskiej z Wielką Brytanią - m.in. motoryzacji, przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, sektorów finansowego, transportowego i logistycznego. Gośćmi spotkania byli również przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jestem optymistką, dlatego uważam, że parlament brytyjski zaakceptuje umowę rozwodową z UE, ponieważ głosowanie za no-deal Brexit oznaczać będzie dla deputowanych polityczny niebyt i obciążenie ogromną odpowiedzialnością - powiedziała prof. Danuta Hübner.

Zaznaczyła przy tym, że nie można skreślać scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy, a w konsekwencji również braku tzw. okresu przejściowego. Prof. Hübner zachęcała do bezpośredniego zadawania pytań dedykowanemu przedsiębiorcom helpdeskowi Komisji Europejskiej, choć nie wszystkie obszary są przez brukselskich urzędników rozpoznane i nie na każde pytanie Komisja ma gotową odpowiedź. Podkreśliła, że dużo merytorycznych wskazówek zawiera ponad 80 sektorowych publikacji KE nt. ryzyk i konsekwencji Brexitu dla poszczególnych branż.

Spotkanie firm członkowskich z europosłanka Danutą Hübner odbyło się w ramach działań Konfederacji Lewiatan na rzecz informowania przedsiębiorców o zagrożeniach i ryzykach związanych z Brexitem.