Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2018

 • 2018-09-14 Aktualności
  Aktualności

  Niepotrzebny pośpiech we wprowadzaniu exit tax

  Konstrukcja exit tax zakłada obciążenie podatnika daniną od niezrealizowanego hipotetycznego dochodu w momencie jego przeprowadzki, niezależnie od tego czy doszło do jakiegokolwiek zbycia składników tzw. majątku osobistego. Taki mechanizm to rodzaj opłaty za wyprowadzkę z Polski, która budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją i prawem Unii Europejskiej - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2018-09-13 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy za mniejszymi obciążeniami związanymi z PPK

  Postulujemy zmniejszenie obciążeń pracodawców związanych z administrowaniem pracowniczymi planami kapitałowymi, wyjaśnienie kilku wątpliwości dotyczących nowych obowiązków, a także zagwarantowanie pewności obrotu prawnego i gospodarczego (niespodziewane zmiany w projekcie w zakresie PPE) - napisała Konfederacja Lewiatan w ocenie projektu ustawy o PPK.

 • 2018-09-13 Aktualności
  Aktualności

  Inflacja na razie nie ustępuje

  Inflacja w sierpniu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nie zmieniły się - podał GUS.

 • 2018-09-12 Aktualności
  Aktualności

  Juncker o UE: potrzebujemy silnej i zjednoczonej Europy

  Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim dorocznym przemówieniu do Parlamentu Europejskiego o stanie UE mówił o najważniejszych dokonaniach, ale także wyzwaniach dla Europy.

 • 2018-09-12 Aktualności
  Aktualności

  Eksport przyspiesza, ale jeszcze szybciej rośnie import

  Eksport po siedmiu miesiącach br. wyniósł 125,7 mld euro i zwiększył się w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. o 6,5 proc. Import osiągnął 127,3 mld euro i był wyższy o 8,7 proc. Ujemne saldo wyniosło 1,6 mld euro. Przed rokiem było dodatnie i osiągnęło 0,7 mld euro - podał GUS.

 • 2018-09-11 Aktualności
  Aktualności

  EFNI 2018: Wywiad z Henryką Bochniarz w Gazecie Wyborczej

  W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej 11.09 Henryka Bochniarz mówi o 8. edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, która odbędzie się w Sopocie w dniach 26-28 września br. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23903556,efni-globalny-porzadek-czy-globalny-balagan.html Konfederacja...

 • 2018-09-11 Aktualności
  Aktualności

  Jak usprawnić system gospodarowania odpadami?

  „Edukacja ekologiczna, realne finansowanie i odpowiedzialny regulator" - tak podsumowali konferencję prelegenci i uczestnicy, szukając odpowiedzi na pytanie „Jak szybko i efektywnie usprawnić obecny system gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce". Była to także okazja do inauguracji „Platformy do regularnego dialogu".

 • 2018-09-11 Aktualności
  Aktualności

  Morskie farmy wiatrowe czekają na zmianę przepisów

  Konfederacja Lewiatan zainaugurowała prace zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej („Polski Offshore"), którego celem jest stworzenie kompletnych, systemowych ram prawnych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i przemysłu energetyki morskiej w Polsce. Zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele inwestorów, deweloperów, przemysłu oraz wiodących kancelarii prawnych, zamierza dokonać szerokiego przeglądu przepisów regulujących proces przygotowania morskich farm wiatrowych, oraz zaproponować pakiet zmian legislacyjnych, skracających i upraszczających ten proces, ale przede wszystkim otwierających rynek na nowe projekty.

 • 2018-09-10 Aktualności
  Aktualności

  Szybszy wzrost płacy minimalnej

  Jutro rząd powinien zdecydować o podwyżce płacy minimalnej w 2019 roku. Prawdopodobnie będzie ona wyższa niż wcześniej proponował w czasie konsultacji społecznych i wyniesie ok. 2250 zł. W tym roku obowiązuje 2100 zł.

 • 2018-09-07 Aktualności
  Aktualności

  Lobbujemy w sprawie SPC MW

  Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie SPC MW, ogłoszona w maju br. jest odpowiedzią na wieloletnie postulaty polskiego przemysłu farmaceutycznego. Lewiatan długo o nią zabiegał, przedstawiając argumenty naszych członków w Brukseli.