Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2018

 • 2018-08-30 Aktualności
  Aktualności

  Rozmowa z Henryką Bochniarz w Rzeczpospolitej

  W wywiadzie, który Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, udzieliła Rzeczpospolitej, mówi m.in., że polscy przedsiębiorcy nie mogą wyjść z syndromu małych rodzinnych firm, które boją się zrobić następny krok, zaryzykować....

 • 2018-08-29 Aktualności
  Aktualności

  Pośpiech z exit tax może przynieść więcej szkód niż pożytku

  Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie tzw. exit tax, czyli podatku od wyprowadzki z Polski. Chodzi o opodatkowanie niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan uważa, że podatek może naruszyć unijne zasady swobody osiedlania się i przepływu kapitału. Wątpliwości wzbudza również ekspresowe tempo prac nad nowym rozwiązaniem.

 • 2018-08-29 Aktualności
  Aktualności

  Brexit groźny dla polskich firm transportowych

  Spośród 2 mln europejskich pojazdów wjeżdżających co roku do Wielkiej Brytanii ponad 450 tysięcy stanowią polskie ciężarówki. Dlatego już samo zmniejszenie wymiany towarowej i zerwanie dotychczasowych łańcuchów dostaw pomiędzy wyspą a kontynentem odbije się znacząco na liczbie przewozów a tym samym na przychodach polskiej branży transportowej - ostrzegają Konfederacja Lewiatan oraz organizacja Transport i Logistyka Polska.

 • 2018-08-28 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy proponują zmiany w ustawie o OZE

  Usunięcie przepisu, który rodzi wątpliwości, co do możliwości swobodnej sprzedaży energii w ramach umów bilateralnych, wydłużenie okresu na wytworzenie po raz pierwszy energii elektrycznej po wygranej aukcji w nowych źródłach, wprowadzenie dodatkowych cen referencyjnych dla biogazowni mogących udokumentować odpowiedni wskaźnik zużycia ciepła, zapewnienie obowiązywania zawartych umów o przyłączenie instalacji OZE do sieci dla inwestycji z pozwoleniami na budowę, w okresie ważności tych pozwoleń - proponuje m.in. Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan, oceniając projekt ustawy o OZE.

 • 2018-08-27 Aktualności
  Aktualności

  Tanie przesyłki pocztowe z Chin szkodzą polskim firmom

  Opłaty za dostawę przesyłek pocztowych z Chin do krajów UE, w tym Polski są niskie, co negatywnie odczuwają firmy działające na polskim rynku, w tym sprzedawcy oraz platformy internetowe, które umożliwiają i usprawniają handel elektroniczny. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu, aby tę kwestie poruszył na forum Międzynarodowej Unii Pocztowej.

 • 2018-08-24 Aktualności
  Aktualności

  Bezrobocie nadal poniżej 6 proc.

  Bezrobocie w lipcu wyniosło 5,9 proc., czyli tyle samo ile w czerwcu, ale było niższe niż przed rokiem w tym samym czasie - podał GUS.

 • 2018-08-24 Aktualności
  Aktualności

  Zaproszenie – Misja edukacyjna do Genewy: szkolenia dot. projektów i przetargów w UNOG i ITU

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej zapraszają przedsiębiorców, przedstawicieli administracji centralnej i regionalnej oraz członków instytucji otoczenia biznesu do wzięcia...

 • 2018-08-24 Aktualności
  Aktualności

  Prawo farmaceutyczne nie zakazuje franczyzy

  Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polska Organizacja Franczyzodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET protestują przeciwko straszeniu polskich przedsiębiorców przez samorząd aptekarski utratą koncesji na prowadzenie apteki poprzez kreatywną i życzeniową interpretację prawa. Jest to kolejny przykład wpływania korporacji aptekarskiej na kształt rynku aptecznego, który tym razem nosi także znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

 • 2018-08-23 Aktualności
  Aktualności

  Partnerzy społeczni o reformie rynku pracy

  21 sierpnia 2018 roku odbyło się kolejne posiedzenie Podzespołu ds. reformy rynku pracy w ramach Rady Dialogu Społecznego. Przedmiotem dyskusji był projekt ustawy o rynku pracy, jaki został przedstawiony partnerom społecznym w ramach konsultacji społecznych.

   


 • 2018-08-23 Aktualności
  Aktualności

  Brak pracowników może osłabić wzrost gospodarczy

  Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w sierpniu br. wyniósł 109 i był zbliżony do notowanego przed miesiącem, ale wyższy niż przed rokiem. Wiele branż coraz bardziej odczuwa trudności związane z niedoborem pracowników - podał GUS.