Minister Kwieciński spotkał się z kierownictwem Lewiatana

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz i dyrektor generalny Grzegorz Baczewski spotkali się z ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim.

Tematem spotkania było utrzymanie limitu 30-krotnosci ZUS, przygotowanie założeń polityki migracyjnej, kodeks urbanistyczno - budowlany, negocjacje przyszłej perspektywy finansowej 2020+, zaangażowanie ministerstwa w Europejskie Forum Nowych Idei 2018, poparcie dla koncepcji szerszego dostępu do infrastruktury kolejowej na linii północ-południe w zakresie transportu kontenerowego oraz propozycja utworzenia Funduszu Rozwoju Kompetencji (FPK).

W przypadku większości omawianych tematów minister i Konfederacja Lewiatan mają podobne spojrzenie. Jerzy Kwieciński wyraził przekonanie, że nie dojdzie do zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, a w rządzie dyskutuje się opcję przedłużenia vacatio legis do 2020 r., gdyby w wyniku nieoczekiwanych okoliczności (decyzja TK) okazało się, że ustawa zostanie podpisana przed końcem tego roku.

Plan działań w zakresie polityki migracyjnej jest już gotowy. Kończy się proces uzgodnień międzyresortowych. Prawdopodobnie zostanie ogłoszony w pierwszej połowie września. Plan przewiduje zwiększenie napływu pracowników z zagranicy i lepszą, długoterminową ich integrację z rynkiem pracy. Odpowiada też na potrzebę zachęcania do powrotu Polaków, którzy z powodów ekonomicznych wyemigrowali za granicę.

Prace nad 3. Kodeksem urbanistyczno - budowlanym postępują. Projekt zostanie przedstawiony pod koniec 2018 r. lub na początku 2019 r. Ma znacząco ułatwić proces inwestycyjny w Polsce.

Minister Jerzy Kwieciński potwierdził obecność na EFNI w dniach 27-28.09. Weźmie udział w panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach z uczestnikami Forum.

Konfederacja Lewiatan