Aktualności 2018

• 2018-09-05 Aktualności

Producenci chcą zabezpieczeń na wszystkich lekach

W celu ograniczenia fałszowania leków wydawanych na receptę wprowadzono w UE przepisy obligujące producentów do umieszczenia na opakowaniu zewnętrznym elementu umożliwiającego sprawdzenie, czy nie zostało ono naruszone. Pracodawcy, w tym Konfederacja Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, zwrócili się do resortu zdrowia z propozycją, aby taką możliwością objąć wszystkie leki.

• 2018-09-04 Aktualności

Budżet 2019 nie sprzyja szybkiemu wzrostowi inwestycji

Zespół Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń specjalnych omawiał dzisiaj projekt budżetu na 2019 rok. W sytuacji, kiedy związkowcy zabiegają o zwiększenie bieżącej konsumpcji, a pracodawcy o rozwiązania prowadzące do zwiększenia inwestycji, przyjęcie wspólnego stanowiska partnerów społecznych w sprawie przyszłorocznego budżetu jest mało prawdopodobne. Budżet w obecnym kształcie nie sprzyja inwestycjom - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2018-09-03 Aktualności

XI Regaty Żeglarskie Lewiatana zakończone!

W pierwszy weekend września, już po raz 11. członkowie Konfederacji spotkali się na Mazurach, by walczyć o trofea w regatach żeglarskich. Była świetna zabawa i sportowy duch. Tegoroczne regaty odbyły się w ośrodku Klub Mila Kamień. Wystartowało aż 38 załóg, które ścigały się w trzech kategoriach: jachty otwartopokładowe, Antila 24-25 i Antila 26-27.

54 organizacje przeciwne zniesieniu limitu składek na ZUS

Konfederacja Lewiatan zawiązała koalicję organizacji pracodawców przeciw zniesieniu limitu tzw. 30-krotności przy odprowadzaniu składek ZUS. Pod apelem w tej sprawie, który trafił do premiera i ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, podpisały się już 54 organizacje, w tym obecne w Radzie Dialogu Społecznego, a także branżowe i regionalne.

• 2018-09-03 Aktualności

Konieczne są zmiany w realizacji unijnych projektów

Rezygnację z obowiązku szacowania wartości zamówienia w projektach unijnych, zmianę niejasnych przepisów związanych z wyznaczaniem właściwego trybu wyboru wykonawców, wprowadzenie zapisów, które pozwolą beneficjentom stosować zasadę konkurencyjności zawsze, kiedy według nich jest to uzasadnione, bez obawy o korekty finansowe związane z zastosowaniem niewłaściwego trybu wyboru wykonawców - proponują Konfederacja Lewiatan i Biuro Rzecznika Funduszy Europejskich.

• 2018-08-31 Aktualności

Gospodarka pędzi, ale inwestycje kuleją

W drugim kwartale br. PKB wzrósł o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS we wstępnym szacunku.

• 2018-08-30 Aktualności

Rozmowa z Henryką Bochniarz w Rzeczpospolitej

W wywiadzie, który Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, udzieliła Rzeczpospolitej, mówi m.in., że polscy przedsiębiorcy nie mogą wyjść z syndromu małych rodzinnych firm, które boją się zrobić następny krok, zaryzykować....

• 2018-08-29 Aktualności

Pośpiech z exit tax może przynieść więcej szkód niż pożytku

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie tzw. exit tax, czyli podatku od wyprowadzki z Polski. Chodzi o opodatkowanie niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan uważa, że podatek może naruszyć unijne zasady swobody osiedlania się i przepływu kapitału. Wątpliwości wzbudza również ekspresowe tempo prac nad nowym rozwiązaniem.

• 2018-08-29 Aktualności

Brexit groźny dla polskich firm transportowych

Spośród 2 mln europejskich pojazdów wjeżdżających co roku do Wielkiej Brytanii ponad 450 tysięcy stanowią polskie ciężarówki. Dlatego już samo zmniejszenie wymiany towarowej i zerwanie dotychczasowych łańcuchów dostaw pomiędzy wyspą a kontynentem odbije się znacząco na liczbie przewozów a tym samym na przychodach polskiej branży transportowej - ostrzegają Konfederacja Lewiatan oraz organizacja Transport i Logistyka Polska.

• 2018-08-28 Aktualności

Pracodawcy proponują zmiany w ustawie o OZE

Usunięcie przepisu, który rodzi wątpliwości, co do możliwości swobodnej sprzedaży energii w ramach umów bilateralnych, wydłużenie okresu na wytworzenie po raz pierwszy energii elektrycznej po wygranej aukcji w nowych źródłach, wprowadzenie dodatkowych cen referencyjnych dla biogazowni mogących udokumentować odpowiedni wskaźnik zużycia ciepła, zapewnienie obowiązywania zawartych umów o przyłączenie instalacji OZE do sieci dla inwestycji z pozwoleniami na budowę, w okresie ważności tych pozwoleń - proponuje m.in. Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan, oceniając projekt ustawy o OZE.