Aktualności 2018

• 2018-11-05 Aktualności

Solidarność i Lewiatan apelują o wydłużenie vacatio legis

Po odroczeniu przez Trybunał Konstytucyjny do 13 listopada br. rozprawy dotyczącej ustawy znoszącej górny limit składek na ZUS, tzw. 30-krotność, firmy i pracownicy nadal nie wiedzą jakie składki na ubezpieczenie społeczne zapłacą od 1 stycznia 2019 roku. To nie buduje zaufania do państwa - napisali we wspólnym oświadczeniu Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan i Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność".

• 2018-11-02 Aktualności

Raport z badania nt. równości szans kobiet i mężczyzn w biznesie

Badanie przeprowadzono w ramach realizacji projektu „Równość w biznesie - praktyczne narzędzie realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn w przedsiębiorstwach", którego partnerem jest Konfederacja Lewiatan.

• 2018-10-31 Aktualności

Wspólna odpowiedzialność za sprzątanie plastików

Parlament Europejski przeważającą liczbą głosów poparł propozycję dyrektywy Komisji Europejskiej dotyczącą ograniczenia stosowania plastików jednorazowego użytku. Dzisiaj COREPER 1, najważniejszy organ przygotowawczy Rady, ma przyjąć stanowisko i udzielić mandatu Prezydencji Austriackiej do rozpoczęcia negocjacji w trilogu. Zdaniem Konfederacji Lewiatan przepisy w obecnym kształcie nie rozwiązują problemu zaśmiecania środowiska, a obawy budzą praktyczne implikacje i niejasność zapisów.

• 2018-10-31 Aktualności

Pracodawcy chcą wstrzymania prac nad ustawą o 12 XI 2018

W listach do prezydenta RP, premiera, marszałka Sejmu, przewodniczących klubów poselskich, Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, postulują wstrzymanie prac nad ustawą ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Pracodawcy namawiają też prezydenta do skorzystania z konstytucyjnych prerogatyw w postaci zwrócenia się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności ustawy z konstytucją albo przekazane jej Sejmowi z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie (prawo weta).

• 2018-10-30 Aktualności

Brak pracowników i koszty zatrudnienia ograniczają firmy

Z deficytem pracowników borykało się w III kwartale br. 53% przedsiębiorstw w budownictwie i 45% w przemyśle. Wzrost kosztów zatrudnienia sygnalizowało 55-63% firm w budownictwie, przemyśle, handlu detalicznym i transporcie - wynika z danych GUS.

• 2018-10-29 Aktualności

Zniesienie limitu składek szkodliwe dla pracowników i firm

30 października br. (wtorek) Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza ona przepisy konstytucji RP dotyczące zasad stanowienia prawa i roli dialogu społecznego. Wejście nowych regulacji w życie 1 stycznia 2019 roku może spowodować duże perturbacje w funkcjonowaniu firm. Będzie miało negatywne konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych i rynku pracy.

• 2018-10-26 Aktualności

Tygodniowy przegląd wydarzeń z Brukseli

Wizyta studyjna eksperta Konfederacji Lewiatan ds. cyfrowych w Brukseli Aleksandra Musielak, ekspertka Lewiatana ds. cyfrowych, wzięła udział w posiedzeniu grupy roboczej ds. cyfrowych w BusinessEurope oraz w spotkaniach w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE, w Parlamencie Europejskim oraz...

• 2018-10-25 Aktualności

Mediatorzy deklarują pomoc w rozwiązaniu konfliktu w LOT

Konflikt w PLL LOT się pogłębia. Zarząd nie chce przywrócić do pracy zwolnionych pracowników, a strajkujący nie zamierzają ustąpić. Strajk jest groźny dla przedsiębiorstwa. Szansą na porozumienie może być mediacja. Centrum Mediacji Lewiatan deklaruje pomoc w poszukiwaniu dróg wyjścia z tej patowej sytuacji.

• 2018-10-24 Aktualności

Dodatkowy dzień wolny od pracy zaskoczył przedsiębiorców

12 listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy, po tym jak Sejm przyjął z poprawkami ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia ustawę wskazując, że stanowi ona przykład bardzo złej legislacji. Nowe przepisy zostały wprowadzone w pośpiechu, przez co przedsiębiorcy mają mało czasu, aby przygotować się do zmiany. Dodatkowy dzień wolny będzie miał  też negatywny wpływ, zarówno na   gospodarkę, jak i poszczególne przedsiębiorstwa.

• 2018-10-23 Aktualności

Bezrobocie jeszcze spadnie w październiku i listopadzie

Stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 5,7 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt proc. w stosunku do sierpnia - podał GUS.