Aktualności 2018

• 2018-08-29 Aktualności
    Aktualności

Pośpiech z exit tax może przynieść więcej szkód niż pożytku

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie tzw. exit tax, czyli podatku od wyprowadzki z Polski. Chodzi o opodatkowanie niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan uważa, że podatek może naruszyć unijne zasady swobody osiedlania się i przepływu kapitału. Wątpliwości wzbudza również ekspresowe tempo prac nad nowym rozwiązaniem.

• 2018-08-29 Aktualności
    Aktualności

Brexit groźny dla polskich firm transportowych

Spośród 2 mln europejskich pojazdów wjeżdżających co roku do Wielkiej Brytanii ponad 450 tysięcy stanowią polskie ciężarówki. Dlatego już samo zmniejszenie wymiany towarowej i zerwanie dotychczasowych łańcuchów dostaw pomiędzy wyspą a kontynentem odbije się znacząco na liczbie przewozów a tym samym na przychodach polskiej branży transportowej - ostrzegają Konfederacja Lewiatan oraz organizacja Transport i Logistyka Polska.

• 2018-08-28 Aktualności
    Aktualności

Pracodawcy proponują zmiany w ustawie o OZE

Usunięcie przepisu, który rodzi wątpliwości, co do możliwości swobodnej sprzedaży energii w ramach umów bilateralnych, wydłużenie okresu na wytworzenie po raz pierwszy energii elektrycznej po wygranej aukcji w nowych źródłach, wprowadzenie dodatkowych cen referencyjnych dla biogazowni mogących udokumentować odpowiedni wskaźnik zużycia ciepła, zapewnienie obowiązywania zawartych umów o przyłączenie instalacji OZE do sieci dla inwestycji z pozwoleniami na budowę, w okresie ważności tych pozwoleń - proponuje m.in. Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan, oceniając projekt ustawy o OZE.

• 2018-08-27 Aktualności
    Aktualności

Tanie przesyłki pocztowe z Chin szkodzą polskim firmom

Opłaty za dostawę przesyłek pocztowych z Chin do krajów UE, w tym Polski są niskie, co negatywnie odczuwają firmy działające na polskim rynku, w tym sprzedawcy oraz platformy internetowe, które umożliwiają i usprawniają handel elektroniczny. Konfederacja Lewiatan apeluje do rządu, aby tę kwestie poruszył na forum Międzynarodowej Unii Pocztowej.

Aktualności

Bezrobocie nadal poniżej 6 proc.

Bezrobocie w lipcu wyniosło 5,9 proc., czyli tyle samo ile w czerwcu, ale było niższe niż przed rokiem w tym samym czasie - podał GUS.

Aktualności

Zaproszenie – Misja edukacyjna do Genewy: szkolenia dot. projektów i przetargów w UNOG i ITU

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej zapraszają przedsiębiorców, przedstawicieli administracji centralnej i regionalnej oraz członków instytucji otoczenia biznesu do wzięcia...

Aktualności

Prawo farmaceutyczne nie zakazuje franczyzy

Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polska Organizacja Franczyzodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET protestują przeciwko straszeniu polskich przedsiębiorców przez samorząd aptekarski utratą koncesji na prowadzenie apteki poprzez kreatywną i życzeniową interpretację prawa. Jest to kolejny przykład wpływania korporacji aptekarskiej na kształt rynku aptecznego, który tym razem nosi także znamiona czynu nieuczciwej konkurencji.

• 2018-08-23 Aktualności
    Aktualności

Partnerzy społeczni o reformie rynku pracy

21 sierpnia 2018 roku odbyło się kolejne posiedzenie Podzespołu ds. reformy rynku pracy w ramach Rady Dialogu Społecznego. Przedmiotem dyskusji był projekt ustawy o rynku pracy, jaki został przedstawiony partnerom społecznym w ramach konsultacji społecznych.

• 2018-08-23 Aktualności
    Aktualności

Brak pracowników może osłabić wzrost gospodarczy

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w sierpniu br. wyniósł 109 i był zbliżony do notowanego przed miesiącem, ale wyższy niż przed rokiem. Wiele branż coraz bardziej odczuwa trudności związane z niedoborem pracowników - podał GUS.

• 2018-08-22 Aktualności

Konsumpcja dalej ciągnie gospodarkę

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu, w ujęciu rocznym, w cenach stałych, o 7,1 proc. (wobec 8,2 proc. w czerwcu). Przed rokiem w lipcu wzrost wyniósł 6,8 proc. - podał GUS.