Aktualności 2018

Aktualności

W ustawie o odpadach konieczne są zmiany

Dzisiaj senacka komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zajmie się projektem ustawy o odpadach. Konfederacja Lewiatan proponuje rozszerzenie o najem nieruchomości, katalogu tytułów prawnych jakimi powinni wykazać się posiadacze odpadów, którzy nimi gospodarują.

Aktualności

Pracodawcy też chcą poprawić egzekucję alimentów

Idea poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych zasługuje na poparcie. Niektóre rozwiązania, zawarte w projekcie ustawy, zwiększające obciążenia pracodawców wzbudzają jednak zastrzeżenia - uważa Konfederacja Lewiatan.

O priorytetach biznesu z prezydencją austriacką w Radzie UE

3 lipca odbyło się w Wiedniu spotkanie przedstawicieli federacji BusinessEurope z ministrami z korpusu prezydencji Austrii w Radzie UE - A. Rupprechterem, głównym doradcą w sekretariacie generalnym RUE oraz M. Schramböck, minister ds. cyfrowych i gospodarczych.

• 2018-07-06 Aktualności
    Aktualności

Małe bezrobocie przy niskiej aktywności zawodowej Polaków

Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu br. 5,9 proc., wobec 6,1 proc. w maju - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• 2018-07-06 Aktualności
    Aktualności

Potrzebna mądra kontrola nad odpadami

Sejm przyjął ustawę o gospodarce odpadami. Nowe przepisy są potrzebne, aby ograniczyć nieprawidłowości występujące w gospodarce odpadami, ale mogą zaszkodzić firmom, nie uwzględniając różnych uwarunkowań - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

• 2018-07-05 Aktualności
    Aktualności

New BusinessEurope President Pierre Gattaz: EU to retain leadership in times of trade protectionism

Today, Pierre Gattaz has taken office as President of BusinessEurope. CEO of Radiall and former President of the French business and employer federation Medef, he is succeeding Emma Marcegaglia. Two of his top priorities will be to increase employment and growth across Europe and to fight...

• 2018-07-04 Aktualności
    Aktualności

BusinessEurope o decyzji PE ws. delegowania w transporcie (drogowym).

Organizacja BusinessEurope, której członkiem jest Konfederacja Lewiatan, opublikowała stanowisko dotyczące decyzji Parlamentu Europejskiego o niewyłączaniu transportu drogowego spod regulacji o delegowaniu pracowników. Dyrektor generalny BE Marcus Beyrer wyraził rozczarowanie decyzją Parlamentu Europejskiego i podkreślił, że w rozwiązaniu tej kwestii należy szukać równowagi w przepisach prawnych, aby nie ucierpiała na tym konkurencyjność sektora.

• 2018-07-04 Aktualności
    Aktualności

Pracodawcy proponują zmiany w prawie upadłościowym

Projekt nowelizacji prawa upadłościowego przewiduje ujednolicenie sytuacji osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą z konsumentami. Ale nie każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność powinien być uznany za drobnego przedsiębiorcę, któremu przysługują takie same uprawnienia jak konsumentowi. Konfederacja Lewiatan proponuje, aby dotyczyło to tylko tych prowadzących jednoosobową działalność na małą skalę.

• 2018-07-03 Aktualności

Apel pracodawców do PE w sprawie Pakietu Mobilności

W środę, 4 lipca, w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad Pakietem Mobilności, który reguluje zasady transportu w UE. Polscy pracodawcy apelują do europosłów o wyłączenie stosowania przepisów o delegowaniu do wszystkich przewozów transgranicznych, przy jednoczesnym całkowitym objęciu delegowaniem przewozów kabotażowych. Pod apelem podpisała się Konfederacja Lewiatan, TLP i kilkanaście innych organizacji.

• 2018-07-02 Aktualności
    Aktualności

Przedsiębiorcy poniosą koszty współpracy z organami ścigania

Określenie ram prawnych, w przypadku postępowania karnego, pomiędzy podmiotami, które są w posiadaniu informacji związanych z wykorzystywaniem nowych technologii i organami ścigania, jest niezbędne. Ale zaproponowane rozwiązania mogą się okazać kosztowne dla przedsiębiorców i trudne do wykonania - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt rozporządzenia PE i Rady dotyczącego tej kwestii.