Aktualności 2018

• 2018-06-18 Aktualności

Zatrudnienie rośnie wolniej, płace szybciej

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób w maju 2018 roku wyniosło 4696,59 zł brutto i wzrosło w ciągu roku o 7%. Dynamika wzrostu wynagrodzeń jest większa niż rok wcześniej - w maju 2017 w porównaniu do 2016 roku wyniosła 5,4% - podał GUS.

• 2018-06-18 Aktualności

Nowa dyrektywa może utrudnić działalność pracodawców

W cieniu debaty nad unijną dyrektywą o delegowaniu pracowników toczą się pracę nad nową dotyczącą przewidywalnych warunków pracy. Ma ona wprowadzić rozszerzony zakres informacji przekazywanych pracownikom na temat warunków zatrudnienia. Wstępne decyzje mają zapaść już 21 czerwca br. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe rozwiązania mogą być trudne do zastosowania w praktyce i spowodują wzrost obowiązków administracyjnych.

• 2018-06-15 Aktualności

Projekt ustawy o PPK lepszy, ale wymaga jeszcze pracy

Nowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych wprowadza część postulowanych wcześniej zmian mających ułatwić obsługiwanie PPK przez przedsiębiorców. Rozszerza krąg podmiotów, w ramach których można będzie gromadzić środki, uznaje pieniądze gromadzone w PPK za prywatną własność. Szereg przepisów wymaga jednak dalszych prac, gdyż wciąż mogą utrudniać funkcjonowanie PPK, a tym samym ich przyjęcie przez pracodawców i pracowników - napisała Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku.

• 2018-06-15 Aktualności

Unia mówi nie dla europejskiego transportu

14 czerwca br., na wniosek części europosłów odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim nad przyszłością transportu międzynarodowego. Wywieśmy czarne flagi. Unia Europejska mówi „nie" najbardziej europejskiej branży.

• 2018-06-15 Aktualności

Czy leasing przestanie się opłacać?

Niedawna zapowiedź minister finansów - Teresy Czerwińskiej, odnosząca się do nowego limitu dla kosztów amortyzacji samochodów osobowych oraz zrównania progu kosztów amortyzacji samochodów osobowych z kosztami leasingu, spowodowała szereg komentarzy odnoszących się do korzyści podatkowych związanych z usługami leasingowymi i przyszłości tych usług po ewentualnych zmianach przepisów podatkowych.

• 2018-06-15 Aktualności

Podatki powinny być przejrzyste, proste i przyjazne

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała uproszczenie podatków, zmniejszenie biurokracji, większe ulgi i zmianę zasad rozliczania firmowych samochodów.

Misja Handlowa do Portugalii

Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) zaprasza do udziału w misji handlowej. Termin: 24-28 września 2018, Lizbona   Więcej informacji i szczegóły dotyczące zapisu na misję w załączonym dokumencie >>>

Inflacja przyspiesza, ale niegroźnie

Inflacja w maju br., w ujęciu rocznym, wyniosła 1,7 proc., wobec 1,6 proc. w kwietniu. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał GUS.

Walne Zgromadzenie Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

13 czerwca br. odbyło się Walne Zgromadzenie Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych. Podczas spotkania zostało rozpatrzone i zatwierdzone sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności Związku w 2017 r. Głównym punktem agendy spotkania było przedstawienie planów...

• 2018-06-13 Aktualności

Eksport pod presją złych wieści z Europy

W kwietniu br., po raz pierwszy w tym roku, odnotowaliśmy nadwyżkę w obrotach towarowych w wysokości 314 mln euro. Po czterech miesiącach saldo wymiany handlowej jest jednak ujemne i wynosi 760 mln euro - podał NBP. Zbliżone dane opublikował wcześniej GUS.