Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2018

 • 2018-11-27 Aktualności
  Aktualności

  W kolejnych miesiącach możliwy sezonowy wzrost bezrobocia

  Ważne dla firm. Pracodawcy uzupełniają coraz większe braki kadrowe zatrudniając cudzoziemców, głównie zza wschodniej granicy Polski.

 • 2018-11-23 Aktualności
  Aktualności

  Nie rezygnujmy z rozbudowy wiatraków na lądzie

  • W założeniach polityki energetycznej do 2040 r., przygotowanych przez Ministerstwo Energii, zakłada się, że w 2030 r. 60 proc. prądu będzie pochodziło z węgla.
  • W 2033 r. ma pojawić się elektrownia jądrowa, a w następnych latach będą oddawane kolejne bloki jądrowe (co 2 lata nowy). Zapowiedziano również rezygnację z rozbudowy wiatraków na lądzie.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan nierealne jest oddanie elektrowni jądrowej w 2033 roku. Niepokoi też rezygnacja z rozbudowy wiatraków na lądzie.

 • 2018-11-23 Aktualności
  Aktualności

  Oświadczenie Rady Prezydentów BusinessEurope w sprawie Brexitu

 • 2018-11-23 Aktualności
  Aktualności

  Rozmowa z europosłami nt. przyszłości i konkurencyjności europejskiego przemysłu

  21 listopada br. odbyło się w Brukseli spotkanie przedsiębiorców z polskimi europosłami zorganizowane przez BASF, ZMiAP oraz biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli. Dyskusja dotyczyła wyzwań polityki przemysłowej UE w zakresie przemysłu chemicznego, mobilności niskoemisyjnej oraz tego jakie działania powinna podjąć UE, aby zapewnić Europie wiodącą rolę w gospodarce światowej na nadchodzące dekady.

 • 2018-11-23 Aktualności
  Aktualności

  Manifest Cefic w sprawie konkurencyjności rynku europejskiego

  Dlaczego Unia Europejska potrzebuje ambitnej Strategii Przemysłowej i co taka Strategia powinna zawierać?

 • 2018-11-23 Aktualności
  Aktualności

  O digitalizacji i sztucznej inteligencji na ThinkDigital.eu

  20 listopada br. odbył się w Brukseli szczyt cyfrowy poświęcony digitalizacji medycyny, cyberbezpieczeństwu oraz skutkom etycznym i społecznym sztucznej inteligencji. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan, Andrzej Cieślak (prezes Dynacon) i Magdalena Piech (Allegro) oraz Kinga Grafa i Adam Dorywalski z biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

 • 2018-11-23 Aktualności
  Aktualności

  Henryka Bochniarz na posiedzeniu BusinessEurope z udziałem kanclerza i prezydenta Austrii

  W Wiedniu trwa posiedzenie prezydentów narodowych federacji w ramach BusinessEurope. Z uwagi na przewodnictwo Austrii w UE w tym półroczu, gospodarzem wydarzenia jest Industrievereinigung - austriacka organizacja pracodawców. W dzisiejszym spotkaniu wziął udział kanclerz Austrii Sebastian Kurz,...

 • 2018-11-22 Aktualności
  Aktualności

  BusinessEurope: Single Market barriers undermine EU’s economic power

  Today, the European Commission published its communication on the "Single Market in a Changing World", warning that today’s advantages of border-free movement of people, capital, goods and services within Europe could be undermined. BusinessEurope President Pierre Gattaz said: "Every day,...

 • 2018-11-22 Aktualności
  Aktualności

  Środowisko. Nowa procedura uznania produktu ubocznego

  Od 29 sierpnia 2018 roku, o uznaniu odpadów za produkt uboczny decyduje marszałek województwa w drodze decyzji administracyjnej. Tego dnia weszła w życie Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz Ustawy o odpadach (Dz. U. 2018 poz. 1564). Ustawa ta wprowadziła znaczące zmiany w procedurze uznawania odpadu za produkt uboczny. Zgłoszone na podstawie milczącej zgody produkty uboczne od 1 marca 2019 roku stają się odpadami.

 • 2018-11-22 Aktualności
  Aktualności

  Opodatkowanie bonów VAT będzie prostsze


  • Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
  • Projekt zakłada wprowadzenie do ustawy o VAT definicji bonu jednego przeznaczenia (SPV) i bonu różnego przeznaczenia (MPV) oraz regulacje w zakresie ich opodatkowania.
  • Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan projekt ustawy nie budzi już teraz istotnych wątpliwości.