Aktualności 2019

• 2019-12-20 Aktualności
    Aktualności

Ciut optymizmu w budownictwie i handlu, mniej w przetwórstwie

Ważne dla firm: Ogólny wskaźnik koniunktury w grudniu br. był najniższy od trzech lat. Sytuacja poszczególnych sektorów gospodarki jest mocno zróżnicowana.

• 2019-12-19 Aktualności

Przemysł hamuje. Wzrost gospodarczy w IV kwartale będzie wolniejszy

Ważne dla firm: Produkcja przemysłowa w listopadzie br. wzrosła o 1,4%. To niewiele - ale mogło być gorzej, wziąwszy pod uwagę inne dane z gospodarki.

Aktualności

Mikrorachunek podatkowy już od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. większość rachunków urzędów skarbowych do wpłat zobowiązań podatkowych zostanie zastąpiona przez indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika - tzw. mikrorachunek podatkowy. Będą się nim posługiwać wszyscy, którzy mają numer PESEL lub NIP i płacą podatki.

Aktualności

Spada tempo wzrostu płac i zatrudnienia

Ważne dla firm. Zatrudnienie rośnie wolniej, bo firmy zaczynają inwestować w automaty i roboty. Zmniejszają się także nowe zamówienia.

Aktualności

Część firm będzie zwolniona z obowiązków związanych ze zbiórką odpadów

• Od nowego roku zacznie obowiązywać elektroniczna baza danych o odpadach (BDO).
    • Rząd, po apelach przedsiębiorców, chce zmienić przepisy, dzięki czemu mniej firm będzie miało obowiązek prowadzić ewidencję w BDO.
    • Konfederacja Lewiatan apelowała o opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów, co najmniej o 6 miesięcy.

• 2019-12-17 Aktualności
    Aktualności

Wzór zawiadomienia o zapłacie na konto spoza białej listy niepokoi przedsiębiorców

• Przedsiębiorcy krytykują projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w ustawie o VAT.
    • Apelują, aby wzór zawiadomienia dostosować do praktyki i realiów biznesowych.
    • Wątpliwości budzi też fakt, że projekt rozporządzenia nie został skierowany do konsultacji społecznych - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Kompromis ws. Pakietu Mobilności niekorzystny dla transportu i niezgodny z przepisami UE

Po całonocnych obradach, 12 grudnia Rada, Parlament i Komisja po ponad dwóch latach licznych debat i dyskusji, osiągnęły kompromis i wstępne porozumienie w sprawie tzw. Pakietu Mobilności 1, na który składają się trzy projekty legislacyjne: dotyczące odpoczynku kierowców, delegowania i kabotażu. Jeśli zostanie ono oficjalnie zatwierdzone przez Radę i Parlament, co może stać się już w styczniu, prace nad Pakietem Mobilności dobiegną końca, a uchwalone przepisy zaczną obowiązywać od 2021 r.

Aktualności

Kaucje za butelki plastikowe tuż, tuż

• System kaucyjny na opakowania jest niezbędny i zostanie wprowadzony za kilka miesięcy - uważa Michał Kurtyka, minister klimatu. Zapowiada też dialog z przedsiębiorcami
    na temat tego, jaki system będzie najwłaściwszy.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan rozwiązanie problemu odpadów opakowaniowych nie będzie możliwe bez efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, którego uzupełnieniem będzie system kaucyjny.

Lewiatan w Brukseli - wydarzenia tygodnia

Spotkanie z przedstawicielami Japanese Business Council in Europe (JBCE) W poniedziałek, 16 grudnia, w biurze Konfederacji Lewiatan w Brukseli odbyło się spotkanie z delegacją JBCE. W spotkaniu po stronie japońskiej udział wzięli T. Nagamune, sekretarz generalny JBCE, oraz eksperci: T. Koide...

• 2019-12-13 Aktualności

Zmiany we władzach Związku Polskiego Leasingu

Do Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, który należy do Konfederacji Lewiatan, zostali wybrani dwaj nowi członkowie: Radosław Woźniak oraz Rafał Merk. Komitet Wykonawczy ZPL, który liczy obecnie ośmiu reprezentantów, kieruje bieżącą działalnością polskiej organizacji leasingowej.