Aktualności 2019

Lewiatan Awards 2019 go to Akszak-Okińczyc, Grycan, Haładyj, and Bochniarz

Michał Akszak-Okińczyc, Elżbieta Grycan and Zbigniew Grycan, Mariusz Haładyj, and Henryka Bochniarz are this year's prizewinners of the Lewiatan Confederation Awards. The awards were handed out on 27 June 2019 at the Polish Theatre in Warsaw.

• 2019-07-17 Aktualności

Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników

Ważne dla firm. Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne - wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku.

Congratulations to President-elect von der Leyen

50 concrete actions needed during first 100 days.

• 2019-07-16 Aktualności

Spada zainteresowanie pracą sezonową za granicą

15% osób, które chcą pracować sezonowo, w wakacje wyjedzie za granicę (w tym 30% do Holandii, 28% do Niemiec, 17% do Wielkiej Brytanii, a 15% do Szwajcarii). 6 na 10 badanych odbiera telefon służbowy po pracy, a blisko połowa sprawdza pocztę elektroniczną - wynika z najnowszej edycji „Monitora Rynku Pracy".

• 2019-07-16 Aktualności

Dołącz do grona firm z tytułem #RowerowyPracodawca

Czy Twoi pracownicy dojeżdżają do pracy rowerem? Czy wspierasz ich rowerowe aktywności? Wraz z Fundacją Allegro All For Planet, Konfederacja Lewiatan zaprasza firmy do wypełniania deklaracji #RowerowyPracodawca. Ten tytuł czeka właśnie na Ciebie!

• 2019-07-15 Aktualności

EKES - New publication: Corporate taxes: less is more - study says

Corporate taxes are the most harmful form of taxation to economic growth. Contrary to public perception, there has been no reduction in corporate tax revenues in relation to GDP in the last 40 years.

• 2019-07-15 Aktualności

Inflacja rośnie, ale zmiany stóp procentowych nie będzie

Ważne dla firm: Rada Polityki Pieniężnej obecne poziomy cen towarów i usług konsumpcyjnych uznaje za przejściowe i zakłada, że spowolnienie gospodarcze będzie mechanizmem naturalnie tłumiącym inflację.

• 2019-07-12 Aktualności

Apel o wydłużenie vacatio legis dla podzielonej płatności w VAT

• Przedsiębiorcy nie zdążą się przygotować do obowiązkowej podzielonej płatności w podatku VAT, która ma obowiązywać od 1 września br. - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.
    • Pracodawcy apelują do premiera, ministrów: finansów i przedsiębiorczości o wydłużenie vacatio legis do końca roku, tak aby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku.

• 2019-07-12 Aktualności

Eksport idzie w górę mimo spowolnienia

Ważne dla firm: Polska znajduje się w łańcuchach dostaw dóbr konsumpcyjnych, na które popyt jest mniej podatny na spowolnienie niż w przypadku dóbr inwestycyjnych.

• 2019-07-11 Aktualności

Rekompensaty nie pokryją strat spółek obrotu energią

• Największą słabością przepisów jest brak zastosowania indywidualnego sposobu rozliczania rekompensat na podstawie faktycznie utraconych przychodów przez każdą ze spółek obrotu energią elektryczną - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie rekompensat za zamrożenie cen energii.
    • Zdaniem pracodawców może to negatywnie wpłynąć na decyzję o kontynuacji działalności większości sprzedawców energii elektrycznej.