33% inżynierów chce wyjechać do pracy za granicę

• 33 proc. inżynierów planuje w ciągu najbliższego roku wyjechać do pracy za granicę. Skłania ich do tego wyższa płaca i lepsze warunki zatrudnienia w krajach UE.
• Zniesienie limitu składek na ZUS spowoduje, że inżynierów zainteresowanych wyjazdem do pracy przybędzie, ponieważ w kraju ich zarobki netto się zmniejszą - ostrzega Konfederacja Lewiatan.


Z badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Randstad, wynika, że 33 proc. inżynierów rozważa wyjazd do pracy za granicę. Dla 63 proc. osób powodem takiej decyzji jest możliwość uzyskania w krajach Unii Europejskiej wyższych zarobków i lepszych warunków zatrudnienia.

Tymczasem po zniesieniu limitu składek na ZUS, wynagrodzenie netto m.in. inżynierów, szczególnie w branżach innowacyjnych, zmniejszy się nawet o 10 proc. To jeszcze bardziej zniechęci ich do pracy w kraju i spowoduje wzrost zainteresowania pracą za granicą. Doprowadzi to do odpływu wysokokwalifikowanych pracowników, w szczególności w branżach innowacyjnych i działających na rynku nowych technologii.

Jednocześnie, w tych branżach, koszty zatrudnienia pracowników zwiększą się o 11%. Zmniejszy się atrakcyjność tworzenia w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i dobrze wynagradzanych.

Konfederacja Lewiatan