Nagrody Lewiatana 2019 dla Akszak-Okińczyc, Grycanów, Haładyja i Bochniarz

Michał Akszak-Okińczyc, Elżbieta i Zbigniew Grycanowie, Mariusz Haładyj i Henryka Bochniarz to tegoroczni laureaci Nagród Konfederacji Lewiatan. Wyróżnienia zostały wręczone 27 czerwca br., w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego w kategorii firma mała i średnia, za pokazanie, że wizja i strategia są kluczem do sukcesu firm MSP, otrzymał Michał Akszak-Okińczyc z firmy ASO MR, będącej jednym wiodących dystrybutorów luksusowych samochodów w Europie.

- Zarządzany przez Nagrodzonego salon Lexusa w Krakowie, w ciągu 20 lat z małego saloniku, który sprzedawał kilka samochodów rocznie, stał się najlepszym dealerem Lexusów w Europie, wyprzedając nawet salon w Londynie - mówił laudator Marek Zychla z Rady Regionów Lewiatana. - Dodać tutaj należy, że w wyniku tak dobrej sprzedaży, w Krakowie powstaje nowy salon marek Lexus i Toyota i będzie to największy salon w Europie.

Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego w kategorii duża firma, za pokazanie jak z sukcesem łączyć rzemiosło z przemysłem, otrzymali Elżbieta i Zbigniew Grycanowie, twórcy formy Grycan - lody od pokoleń.

- Dziś lody Grycan można zjeść w 150 lokalach, a firma zatrudnia 2000 osób. Wciąż są firmą rodzinną, wciąż osobiście pilnują jakości i swoim nazwiskiem firmują każdą sprzedawaną gałkę. Ale są także uznanymi przedsiębiorcami, którzy imponują skalą swojego biznesu - mówił laudator Henry Orfinger, a swoją laudację podsumował humorystycznie słowami: Zdobyłem niezawodny przepis jak osiągnąć tak wielki sukces. Są Państwo ciekawi? Proszę notować: litr mleka, 12 żółtek, 35 dag cukru, 100 ml śmietanki i 100 lat doświadczenia. Oto przepis na lody śmietankowe Grycana.

 Nagroda im. Władysława Grabskiego, za budowanie dialogu administracji z biznesem, podwędrowała w ręce prezesa Prokuratorii Generalnej RP Mariusza Haładyja.

- Przez kilka ostatnich lat pan minister Mariusz Haładyj pokazał, że dialog administracji z biznesem jest nie tylko możliwy, ale i konieczny. W toku wielu debat, często niełatwych, mieliśmy okazję prezentować nasze potrzeby, tłumaczyć konsekwencje biznesowe istniejących lub projektowanych przepisów. Jeżeli nasze argumenty okazywały się przekonujące, pan minister uwzględniał je w pracach resortu. Nasz dialog pokazywał w praktyce, że współpraca pracodawców i administracji może opierać się na szacunku i merytorycznej wymianie argumentów - usłyszeliśmy w laudacji zaprezentowanej przez Macieja Wituckiego.

Za całokształt swojej działalności publicznej Nagrodę za odważne myślenie, wręczaną przez Konfederację Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, odebrała była prezydent Lewiatana, a obecnie przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Henryka Bochniarz.


Partnerem strategicznym tegorocznej Gali Nagród Lewiatana jest Fiat Chrysler Automobiles (FCA).

Konfederacja Lewiatan