Aktualności 2019

Aktualności

BusinessEurope statement on Brexit ahead of the European Council meeting on 21-22 March 2019

Brexit day is approaching rapidly and uncertainty is exponentially growing among citizens and businesses

Aktualności

Na początku roku przemysł radzi sobie całkiem dobrze

Ważne dla firm: Mimo perspektyw spowolnienia gospodarczego i niekorzystnego otoczenia międzynarodowego, przedsiębiorcy wciąż widzą potencjał rozwojowy.

Szkolenia Centrum Mediacji Lewiatan

Zapraszamy na szkolenia w roku 2019.

Aktualności

Płace szybko rosną, wzrost zatrudnienia nieco wyhamował

Ważne dla firm: Wzrost liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw jest ograniczony przez niewystarczającą dostępność osób posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Aktualności

Skomplikowane rekompensaty za wzrost cen prądu

• Przyjęcie dyskryminującego dla części sprzedawców energii elektrycznej modelu wypłaty rekompensat może skutkować uznaniem przez Komisję Europejską, że są one niedozwoloną pomocą publiczną.
    • Jedynym niedyskryminującym sposobem kalkulacji rekompensat jest różnica pomiędzy cenami sprzedaży energii do odbiorców, jakie wynikają z kontraktów zawartych na 2019 r., a poziomem cen, po jakich firmy muszą sprzedawać energię na podstawie przyjętych regulacji.
    • Projekt rozporządzenia ministra energii, w którym określone zostały zasady wyliczania rekompensat dla sprzedawców, pogłębi sytuację niemal całkowitego zaprzestania składania ofert odbiorcom przez sprzedawców prądu - ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Pracodawcy krytykują zmiany w ustawie o PPK

• Nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych powinna służyć poprawieniu budzących wątpliwości przepisów, które negatywnie wpływają na proces wdrażania programu, a nie wprowadzaniu rozwiązań, zmieniających w istotny sposób jego funkcjonowanie dla pracodawców.
    • Wyłączenie zastosowania tzw. limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe to złe rozwiązanie.
    • Tryb prac nad nowelizacją ustawy narusza zasady konsultacji z partnerami społecznymi - uważa Konfederacja Lewiatan.

Sesja plenarna Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego

Lutowa sesja plenarna Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego dała okazję do debaty z Philem Hoganem, komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich na temat WPR oraz Jeanem Claudem Junckerem i innymi gośćmi o roli społeczeństwa obywatelskiego na rzecz idei rEUnaissance. Gościem specjalnym tej części była Greta Thunberg która apelowała, w imieniu swojego pokolenia, o szybkie i bardzo konkretne środki na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju: „Potrzebujemy nowej polityki, nowej gospodarki. Musimy przestać konkurować i dzielić się zasobami. Nie możecie tylko siedzieć i uważać, że to stanie się samo".

Aktualności

Konsultacje Międzynarodowego Związku Pocztowego – stanowisko Konfederacji Lewiatan oraz organizacji biznesowych

Koalicja organizacji biznesowych pod przewodnictwem Konfederacji Lewiatan wzięła udział w konsultach organizowanych przez UPU (Międzynarodowy Związek Pocztowy), wyrażając swoje stanowisko odnośnie międzynarodowego systemu obowiązujących rekompensat za przesyłki pocztowe.

Aktualności

Rozporządzenie ePrivacy wciąż wzbudza kontrowersje wśród firm

Mimo wielu wysiłków, jakie Prezydencja Rumuńska włożyła w modyfikację projektu rozporządzenia ePrivacy, wciąż jest ono dalekie od oczekiwań firm, które rozwijają polski i Europejki Jednolity Rynek Cyfrowy. Najnowsze, marcowe wersje projektu budzą zaniepokojenie firm, z uwagi na to, że powstają w oderwaniu od realiów rynkowych, często bez uzasadnienia i głębszej analizy skutków ich wprowadzenia.

Rozporządzenie Platforms-to- Business – finał prac

W oczekiwaniu na finalną, oficjalną wersję rozporządzenia Platforms-to Business, Konfederacja Lewiatan dokonała wstępnej analizy uzgodnionego rozporządzenia. Wynik prac nad regulacją można uznać za jeden z większych sukcesów Konfederacji, który nie byłby możliwy bez współpracy z organami krajowymi i unijnymi, w tym m.in. z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (Departament Gospodarki Elektronicznej), posłem Michałem Bonim oraz dyrektorem Wernerem Stenggiem (Komisja Europejska).