Aktualności 2019

• 2019-11-18 Aktualności

Związkowcy i pracodawcy z RDS przeciwni zniesieniu limitu 30-krotności

• Związkowcy i pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, apelują do posłów o odrzucenie projektu ustawy dotyczącej zniesienia limitu składek na ZUS.
    • Ich zdaniem sposób procedowania ustawy, bez konsultacji społecznych i na niespełna 50 dni przed końcem roku, podważa zaufanie do państwa.

• 2019-11-18 Aktualności

Lewico, głosuj za utrzymaniem limitu 30-krotności

• W najbliższy wtorek ma się rozpocząć pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS.
    • Lewica, po dzisiejszym spotkaniu ze związkowcami z OPZZ, zdecyduje czy poprze projekt, czy będzie głosować przeciw.
    • Konfederacja Lewiatan w liście do Klubu Parlamentarnego Lewicy wskazuje, że zniesienie limitu 30-krotności, będzie szkodliwe dla ubezpieczeń społecznych, rynku pracy i samorządów.

• 2019-11-15 Aktualności

Apel o odrzucenie projektu ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności

• W liście do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz posłów Konfederacja Lewiatan wyraża stanowczy sprzeciw wobec procedowania tak ważnej zmiany w trybie poselskim, z pominięciem konsultacji społecznych, przy braku rzetelnej oceny skutków regulacji.
    • Pracodawcy apelują o odrzucenie projektu ustawy, co umożliwi podjęcie rzeczowej dyskusji nad rozwiązaniami w systemie ubezpieczeń społecznych.

• 2019-11-15 Aktualności

Polak liczącym się kandydatem na ważne stanowisko w UE

• Jacek P. Krawczyk, wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, ma duże szanse zostać prezydentem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES).
    • Krawczyk pełni obecnie funkcję przewodniczącego Grupy Pracodawców EKES, która w 2020 roku przejmuje rotacyjną prezydencję Komitetu. Głosowanie w tej sprawie 22 stycznia 2020 r.

• 2019-11-14 Aktualności

Spowolnienie gospodarcze nie omija Polski

Ważne dla firm: Gospodarka rozwija się coraz wolniej. W pierwszym kwartale br. tempo wzrostu wyniosło 4,8%, w drugim 4,6%, zaś w trzecim 3,9%.

• 2019-11-14 Aktualności

Lewiatan krytykuje poselski projekt zniesienia limitu 30-krotności

• Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy zakładający zniesienie limitu składek na ZUS.
    • Pod apelem w sprawie utrzymania limitu podpisało się w ostatnich tygodniach 65 organizacji przedsiębiorców.
    • Konfederacja Lewiatan wyraża zdecydowany sprzeciw wobec procedowania tak ważnego projektu ustawy bez konsultacji z partnerami społecznymi. To podważa zaufanie do państwa.
    • Pracodawcy oczekują, że nowy rząd przedstawi całościowy i przejrzysty projekt zmian w systemie ubezpieczeń społecznych i w finansach publicznych, który zostanie przedyskutowany w Radzie Dialogu Społecznego i wdrożony w konsensusie z partnerami społecznymi.

• 2019-11-13 Aktualności

European business priorities for the new EU cycle

BusinessEurope and all its members propose their priorities for the European Union in a new political cycle in 2019-2024. Prosperity, people and the planet - these are the three pillars for a successful Union that should be a source of inspiration for future political decisions.

• 2019-11-12 Aktualności

Firmy boją się spowolnienia gospodarczego

• 48 proc. przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku pogorszenia sytuacji rynkowej i słabego popytu na swoje produkty.
    • 52 proc. uważa, że w 2020 roku prowadzenie działalności gospodarczej będzie utrudniała przewlekłość postępowań sądowych - wynika z barometru Lewiatana, badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

• 2019-11-08 Aktualności

Przed nowym rządem większe wyzwania niż 4 lata temu

• Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj jaka będzie struktura i skład nowego rządu.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan przed rządem staną znacznie większe wyzwania niż cztery lata temu.
    • Przyjdzie mu bowiem zapłacić za przedwyborcze obietnice. A to musi spowodować wzrost wydatków socjalnych i kosztów pracy.

• 2019-11-08 Aktualności

Automatyzacja lekarstwem na brak pracowników

Ważne dla firm: W październiku br. stopa bezrobocia się nie zmieniła. W poprzednich latach, na przełomie września i października, zwykle się obniżała.