Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-05-06 Aktualności
  Aktualności

  Kurczą się zamówienia eksportowe

  Ważne dla firm: Sygnały o spadającym zapotrzebowaniu na polskie produkty przemysłowe przekładają się na obniżenie produkcji.

 • 2019-04-30 Aktualności
  Aktualności

  Silna Unia Europejska to silna Polska

 • 2019-04-30 Aktualności
  Aktualności

  Grupa DBK dołączyła do Związku Polskiego Leasingu

  Spółka NL Leasing, należąca do Grupy DBK, jednogłośnie została przyjęta do Związku Polskiego Leasingu, członka Konfederacji Lewiatan. Stało się to na ostatnim posiedzeniu Komitetu Wykonawczego ZPL.

 • 2019-04-30 Aktualności
  Aktualności

  Drożejąca żywność napędza inflację

  Ważne dla firm: Niższa podaż ropy naftowej, po utrwaleniu embarga USA na irańską ropę, wpłynie na szybszy wzrost cen paliw, jaki notujemy od początku roku.

 • 2019-04-29 Aktualności
  Aktualności

  BusinessEurope: EU should rebalance trade and become climate neutral

  European business presents its new energy and climate and trade strategies

 • 2019-04-26 Aktualności
  Aktualności

  Dobrze, że nie będzie testu przedsiębiorcy

  Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, powiedziała PAP, że rząd nie będzie się zajmował tzw. testem przedsiębiorcy. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to słuszna decyzja. Nowe regulacje, które miały oddzielić prawdziwych przedsiębiorców od osób pozornie samozatrudnionych, niczego by nie zmieniły i byłyby powszechnie obchodzone.

 • 2019-04-25 Aktualności
  Aktualności

  Firmy będą dodawały do paliwa mniej biokomponentów

  • Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych trafiła do konsultacji społecznych.
  • Ministerstwo Energii proponuje, aby obowiązkowe dodawanie biokomponentów do tradycyjnych paliw, wynosiło od 2023 r. dla oleju napędowego 6,2%. Przedsiębiorcy akceptują ten cel, ale postulują inną ścieżkę dojścia. Wskazują również na konieczność zmian w sposobie rozliczania Narodowego Celu Wskaźnikowego (określa minimalny udział biokomponentów w paliwach).
  • Dynamicznie rosnąca konsumpcja paliw powoduje, że firmy muszą dodawać coraz więcej biokomponentów. Może to doprowadzić do kryzysu paliwowego - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-04-24 Aktualności
  Aktualności

  Bezrobocie już poniżej 6 proc.

  Ważne dla firm. Przedsiębiorcy raczej nie będą na większą skalę zatrudniać osób długotrwale bezrobotnych i bez aktualnych kwalifikacji. Nadal brakuje bowiem nowych pomysłów na skuteczną aktywizację.

 • 2019-04-23 Aktualności
  Aktualności

  Walne Zgromadzenie Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

  23 kwietnia 2019 roku w siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się Walne Zgromadzenie Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele 16 firm członkowskich Związku.

 • 2019-04-23 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy i związkowcy przeciwni formule okrągłego stołu ds. oświaty

  • BCC, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, OPZZ, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego w opublikowanym wspólnym stanowisku deklarują, że chcą uczestniczyć w obradach tzw. okrągłego stołu ds. oświaty, jednakże nie w formule zaproponowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego.
  • Doprowadzono do sytuacji, w której zamiast poważnej, merytorycznej rozmowy na temat postulatów środowiska nauczycielskiego organizuje się debatę o charakterze stadionowym. Taka formuła dyskusji w żaden sposób nie wpłynie na rozwiązanie problemów oświaty - napisali pracodawcy i związkowcy.