Aktualności 2019

• 2019-01-11 Aktualności

Zgromadzenie wspólników w formie wideokonferencji

• Wspólnik, w zgromadzeniu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie mógł wziąć udział przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, np. przez wideokonferencję - przewiduje projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.
    • Konfederacja Lewiatan uważa, że to potrzebne rozwiązanie, które usprawni funkcjonowanie spółki z o.o.

• 2019-01-10 Aktualności

Firmy mają coraz lepszy dostęp do finansowania

Największymi problemami polskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest w dalszym ciągu pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników oraz zdobywanie nowych klientów. Coraz mniejszy problem stanowi dla nich dostęp do finansowania. Polscy przedsiębiorący oceniają swoje szanse na zdobycie środków finansowych podobnie jak firmy działające we Francji, Belgii czy w Danii. Produktem, który wspiera finansowanie małych i średnich firm jest szczególnie leasing - podkreśla Związek Polskiego Leasingu, członek Konfederacji Lewiatan.

• 2019-01-10 Aktualności

Pracodawcy chcą ujawnienia podmiotów wywożących leki

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w celu likwidacji mafii lekowej w Polsce.

• 2019-01-09 Aktualności

Przedsiębiorcy obawiają się przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

• Rząd przyjął przygotowany przez resort sprawiedliwości, projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teraz trafi on do Sejmu. Ustawa dotyczyć będzie praktycznie wszystkich spółek działających w Polsce.
    • Dotychczas, aby ukarać przedsiębiorstwo, musiał zapaść wyrok skazujący sprawcę przestępstwa, z którego podmiot zbiorowy osiągnął korzyść. Po zmianie przepisów firma będzie mogła być ukarana bez takiego prawomocnego wyroku a postępowanie przeciwko niej będzie toczyło się niezależnie od innych postępowań.
    • Przedsiębiorca będzie odpowiadał, jeżeli przestępstwo zostanie popełnione w konsekwencji braku należytej staranności: w wyborze osoby działającej w jej imieniu lub kontrahenta, nadzorze nad tymi osobami lub nieprawidłowej organizacji umożliwiającej popełnienie przestępstwa.

• 2019-01-08 Aktualności

Ryzyko gwałtownego wzrostu bezrobocia jest małe

Ważne dla firm: W najbliższych miesiącach okaże się, czy rynek pracy wchodzi w fazę zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników, co może pociągnąć za sobą ograniczenie presji na podnoszenie płac i wzrost bezrobocia

• 2019-01-07 Aktualności

Mniej inwestycji zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu

• Zamrożenie opłat dystrybucyjnych, co przewiduje ustawa w sprawie cen energii, może spowodować, że zaplanowane inwestycje na 2019 r. zostaną wstrzymane lub realizowane w okrojonym zakresie, ponieważ nie można uwzględnić w taryfie nowych nakładów.
    • Zahamowanie inwestycji w infrastrukturę dystrybucyjną może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
    • Ponadto pomoc będzie mogła być przyznana przedsiębiorcom dopiero po jej akceptacji przez Komisję Europejską - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

• 2019-01-04 Aktualności

Ustawa w sprawie cen energii powinna być zgłoszona do KE

• Obniżenie akcyzy na energię elektryczną jest środkiem selektywnej pomocy i wymaga w związku z tym notyfikacji Komisji Europejskiej.
    • Uzyskanie decyzji notyfikacyjnej przed końcem 2019 roku jest wątpliwe - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2019-01-04 Aktualności

Inflacja spada, podwyżki stóp procentowych nie będzie

Ważne dla firm: Mimo spadającej od kilku miesięcy inflacji i nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, trudno spodziewać się w najbliższym czasie zmiany stóp procentowych.

• 2019-01-02 Aktualności

Polski przemysł coraz słabszy

Ważne dla firm: Już piąty miesiąc z rzędu spada liczba nowych zamówień eksportowych. Przedsiębiorstwom trudniej będzie sprzedawać produkty na rynkach krajów UE, gdzie mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym.

• 2019-01-02 Aktualności

Ustawa o podatku akcyzowym groźna dla rynku energii

• Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym spowodują ograniczenie konkurencji na rynku sprzedaży energii elektrycznej.
    • Są sprzeczne z obowiązującymi regulacjami europejskimi i polskim prawem.
    • Zaproponowane rozwiązania są też niewspółmierne do wzrostu kosztów dla gospodarki na skutek przeniesienia 32% wzrostu płatności z tytułu sprzedaży i dostarczenia energii elektrycznej - w przypadku wszystkich branż przemysłu koszty energii stanowiły w 2017 roku 1,44% kosztów - uważa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.