Aktualności 2019

• 2019-01-04 Aktualności

Ustawa w sprawie cen energii powinna być zgłoszona do KE

• Obniżenie akcyzy na energię elektryczną jest środkiem selektywnej pomocy i wymaga w związku z tym notyfikacji Komisji Europejskiej.
    • Uzyskanie decyzji notyfikacyjnej przed końcem 2019 roku jest wątpliwe - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2019-01-04 Aktualności

Inflacja spada, podwyżki stóp procentowych nie będzie

Ważne dla firm: Mimo spadającej od kilku miesięcy inflacji i nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, trudno spodziewać się w najbliższym czasie zmiany stóp procentowych.

• 2019-01-02 Aktualności

Polski przemysł coraz słabszy

Ważne dla firm: Już piąty miesiąc z rzędu spada liczba nowych zamówień eksportowych. Przedsiębiorstwom trudniej będzie sprzedawać produkty na rynkach krajów UE, gdzie mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym.

• 2019-01-02 Aktualności

Ustawa o podatku akcyzowym groźna dla rynku energii

• Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym spowodują ograniczenie konkurencji na rynku sprzedaży energii elektrycznej.
    • Są sprzeczne z obowiązującymi regulacjami europejskimi i polskim prawem.
    • Zaproponowane rozwiązania są też niewspółmierne do wzrostu kosztów dla gospodarki na skutek przeniesienia 32% wzrostu płatności z tytułu sprzedaży i dostarczenia energii elektrycznej - w przypadku wszystkich branż przemysłu koszty energii stanowiły w 2017 roku 1,44% kosztów - uważa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.