Aktualności 2019

Bliżej fundacji rodzinnej. Zielona Księga opublikowana

• Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało dzisiaj Zieloną Księgę, przedstawiającą założenia dotyczące możliwości wprowadzenia do naszego systemu prawnego instytucji fundacji rodzinnej.
    • Rada Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan i kancelaria Ożóg Tomczykowski, z udziałem resortu przedsiębiorczości, pracuje nad rozwiązaniem będącym kolejnym krokiem do ułatwienia sukcesji.

Prawo zamówień publicznych uchwalone

• Sejm uchwalił nową ustawę Prawo zamówień publicznych, która zostanie teraz skierowana do dalszych prac w Senacie.
    • Ustawa ma wejść w życie dopiero 1 stycznia 2021 r

• 2019-09-13 Aktualności

Wyższe koszty pracy napędzą inflację

Ważne dla firm: Wzrost płacy minimalnej aż o 15% oraz zapowiadane zniesienie limitu 30-krotności, przełożą się na dalszy wzrost cen dóbr i usług.

• 2019-09-12 Aktualności

Nie będzie oddłużenia w przypadku celowej niewypłacalności

• Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo upadłościowe.
    • Nie będzie możliwości oddłużenia, jeżeli upadły doprowadził do swojej niewypłacalności w sposób celowy, chyba, że będzie to uzasadnione względami słuszności.

• 2019-09-12 Aktualności

Apel 55 organizacji w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS

Konfederacja Lewiatan i 54 inne organizacje pracodawców wystosowały dzisiaj do premiera Mateusza Morawieckiego apel w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS. Rząd w projekcie budżetu na 2020 rok założył jego zniesienie.

• 2019-09-11 Aktualności

Lewiatan przeciwny zwiększeniu odpisu na fundusz świadczeń socjalnych

• Rządowy projekt ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), który jest rozpatrywany przez Sejm, przewiduje od 1 sierpnia br. zwiększenie wysokości odpisu na ten fundusz.
    • Zasadnicze zastrzeżenia budzi termin wprowadzania podwyższonej podstawy odpisu.
    • Konfederacja Lewiatan uważa, że taka podwyżka w trakcie roku kalendarzowego i z mocą wsteczną nie ma żadnego uzasadnienia.
    • Spowoduje w firmach bałagan organizacyjny oraz konieczność zmiany planów dochodów i wydatków z ZFŚS. Ponadto przedsiębiorstwa nie przewidziały na ten cel dodatkowych środków w tegorocznym budżecie.

• 2019-09-10 Aktualności

Groźne skutki ogromnej podwyżki płacy minimalnej

Ważne dla firm: Szybkie tempo wzrostu płacy minimalnej w 2020 roku i kolejnych latach będzie ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Nie wszystkie sobie z nim poradzą.

• 2019-09-09 Aktualności

Bardzo wysoka płaca minimalna pogrąży rynek pracy

• Skokowy wzrost płacy minimalnej, który zaproponowało PiS, doprowadzi do wzrostu bezrobocia.
    • W dłuższej perspektywie spowoduje rezygnację z etatu na rzecz umów cywilno-prawnych lub działalności gospodarczej, a nawet pobieranie części pensji pod stołem.
    • Przyczyni się do spłaszczenia rozkładu wynagrodzeń, gdyż płace minimalną będzie otrzymywało prawie dwa razy więcej osób niż dotychczas.
    • Naruszy zasady dialogu społecznego, ponieważ nie uwzględnia obowiązkowej konsultacji wysokości płacy między stroną rządową a społeczną w ramach RDS - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2019-09-06 Aktualności

Nowy członek: ENGIE Zielona Energia zrzeszona w Konfederacji Lewiatan

Miło nam poinformować, że firma ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. przystąpiła do Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, który jest członkiem Konfederacji Lewiatan.

• 2019-09-06 Aktualności

PKP Energetyka ma szansę na prestiżowe wyróżnienie

Wzrost jakości pracy, bezpieczeństwa i zaangażowania, ponad 360 000 zaoszczędzonych rocznie roboczogodzin, które przeznaczono m.in na rozwój kompetencji pracowników - to efekty wdrożonej w PKP Energetyka japońskiej filozofii zarządzania Kaizen. Osiągnięte rezultaty docenili międzynarodowi eksperci z Kaizen Institute. PKP Energetyka, od niedawna zrzeszona w Konfederacji Lewiatan, będzie reprezentować Polskę w konkursie Global Kaizen Award. Laureatów poznamy 14 listopada br.