Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-06-04 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy chcą uchylenia ustawy prądowej

  • Mechanizm zamrożenia ceny sprzedaży energii elektrycznej do klientów innych niż gospodarstwa domowe jest pomocą publiczną. Nie można więc zakładać, że zamrożenie cen w pierwszym półroczu pomocą publiczną nie jest, a w drugim półroczu już jest - uważa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan, oceniając projekt nowelizacji tzw. ustawy prądowej.
  • Pracodawcy proponują uchylenie całej ustawy prądowej z 28 grudnia 2018 roku i uchwalenie w jej miejsce nowej, która zagwarantuje klientom bezpieczeństwo prawne, przejrzystość zasad rozliczeń za zakupioną energię i sprawne funkcjonowanie rynku sprzedaży energii elektrycznej.

 • 2019-06-03 Aktualności
  Aktualności

  PMI w maju. Przewaga pesymistów nieznaczna

  Ważne dla firm: Trend spadkowy zamówień eksportowych trwa już 10. miesiąc z rzędu, a dane z Niemiec i pozostałych krajów strefy euro nie dostarczają powodów do oczekiwania wyraźnej poprawy. Sytuację łagodzi stabilizujący się popyt krajowy.

 • 2019-06-03 Aktualności
  Aktualności

  Liczba aptek spada

  W ciągu prawie dwóch lat obowiązywania ustawy „Apteka dla aptekarza" (AdA), w Polsce zamknięto 1825 aptek, w 83 lokalizacjach była to jedyna apteka w miejscowości. Skutkiem ustawy jest także duży spadek liczby aptek na terenach wiejskich. Konfederacja Lewiatan ostrzegała, że taki będzie skutek ustawy.

 • 2019-06-03 Aktualności
  Aktualności

  MPiT tworzy Czarną Księgę barier na Jednolitym Rynku

  Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz chce poznać trudności w prowadzeniu działalności transgranicznej przez polskich przedsiębiorców na rynku UE. Informacje, zebrane w Czarnej Księdze barier na Jednolitym Rynku, będą wspierać argumentację Polski w zakresie przeciwdziałania protekcjonistycznym praktykom stosowanym przez niektóre państwa członkowskie.

 • 2019-05-31 Aktualności
  Aktualności

  Gospodarka dalej mocno rozpędzona

  Ważne dla firm: Ujemny wkład zapasów do PKB najprawdopodobniej potwierdza, że dalsze inwestycje przedsiębiorstw będą nieuniknione, jeśli już teraz sięgają one granic możliwości produkcyjnych.

 • 2019-05-30 Aktualności
  Aktualności

  Uczciliśmy wspólny sukces

  30 maja odbyło się spotkanie podsumowujące duży sukces Konfederacji Lewiatan, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) oraz przedstawicieli Polpharma SA. Dzięki ich wspólnym wysiłkom, Parlament Europejski finalnie przyjął SPC MW (Supplementary Protection Certificate Manufacturing Waiver) - znowelizowaną politykę dotyczącą świadectw ochronnych na leki.

 • 2019-05-30 Aktualności
  Aktualności

  Nowym ministrom nie zabraknie pracy

  • W ciągu najbliższych godzin lub dni poznamy nazwiska nowych ministrów: rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji. Nieoficjalnie mówi się, że nastąpi też zmiana na stanowiskach ministra finansów i energii. Zdaniem Konfederacji Lewiatan przed nowymi szefami resortów staną duże wyzwania.
  • Utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego, znalezienie pomysłu na złagodzenie niedoboru pracowników, zmiany w polityce migracyjnej, powstrzymanie szybko rosnących kosztów pracy, aktywizacja osób biernych zawodowo, czy dostosowanie podstaw programowych i treści nauczania do potrzeb gospodarki.

 • 2019-05-30 Aktualności
  Aktualności

  Przemysław Pruszyński w Przeglądzie Podatkowym

  W czerwcowym numerze „Przeglądu Podatkowego" ukazał się artykuł Przemysława Pruszyńskiego, sekretarza Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, dotyczący zakończonego III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Konfederacja Lewiatan Artykuł

 • 2019-05-30 Aktualności
  Aktualności

  Pożegnanie Jana Guza, przewodniczącego OPZZ

  W środę 29 maja pożegnaliśmy przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, ś.p. Jana Guza.

 • 2019-05-30 Aktualności
  Aktualności

  Wybrano nowe władze Pracodawców Pomorza

  W dniu 24 maja 2019 roku odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sprawozdawczo-Wyborcze Pracodawców Pomorza, które podsumowało kończącą się kadencję władz organizacji 2016-2019 oraz dokonało wyborów organów statutowych organizacji na kadencję 2019-2022.