Aktualności 2019

• 2019-01-14 Aktualności

W. Hartung szefem zespołu ds. zamówień publicznych RDS

Nowym przewodniczącym doraźnego zespołu ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego zostanie dr Wojciech Hartung.

• 2019-01-14 Aktualności

Niespodziewana nadwyżka w handlu zagranicznym

Ważne dla firm: W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z dużą zmiennością deficytu handlowego.

• 2019-01-11 Aktualności

Firmy transportowe zaniepokojone propozycjami europosłów

● Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego odrzuciła dwa przepisy o traktowaniu kierowców jako pracowników delegowanych i o zaostrzonych zasadach odpoczynku, ale przyjęła nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozów rzeczy.
    ● Zdaniem związku pracodawców „Transport Logistyka Polska", członka Konfederacji Lewiatan, nowe propozycje dotyczące właśnie dostępu do zawodu i rynku, będą miały znacznie dalej idące konsekwencje dla branży transportowej niż odrzucone przepisy o delegowaniu i o odpoczynku.

• 2019-01-11 Aktualności

Zgromadzenie wspólników w formie wideokonferencji

• Wspólnik, w zgromadzeniu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie mógł wziąć udział przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, np. przez wideokonferencję - przewiduje projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.
    • Konfederacja Lewiatan uważa, że to potrzebne rozwiązanie, które usprawni funkcjonowanie spółki z o.o.

• 2019-01-10 Aktualności

Firmy mają coraz lepszy dostęp do finansowania

Największymi problemami polskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest w dalszym ciągu pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników oraz zdobywanie nowych klientów. Coraz mniejszy problem stanowi dla nich dostęp do finansowania. Polscy przedsiębiorący oceniają swoje szanse na zdobycie środków finansowych podobnie jak firmy działające we Francji, Belgii czy w Danii. Produktem, który wspiera finansowanie małych i średnich firm jest szczególnie leasing - podkreśla Związek Polskiego Leasingu, członek Konfederacji Lewiatan.

• 2019-01-10 Aktualności

Pracodawcy chcą ujawnienia podmiotów wywożących leki

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków w celu likwidacji mafii lekowej w Polsce.

• 2019-01-09 Aktualności

Przedsiębiorcy obawiają się przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

• Rząd przyjął przygotowany przez resort sprawiedliwości, projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teraz trafi on do Sejmu. Ustawa dotyczyć będzie praktycznie wszystkich spółek działających w Polsce.
    • Dotychczas, aby ukarać przedsiębiorstwo, musiał zapaść wyrok skazujący sprawcę przestępstwa, z którego podmiot zbiorowy osiągnął korzyść. Po zmianie przepisów firma będzie mogła być ukarana bez takiego prawomocnego wyroku a postępowanie przeciwko niej będzie toczyło się niezależnie od innych postępowań.
    • Przedsiębiorca będzie odpowiadał, jeżeli przestępstwo zostanie popełnione w konsekwencji braku należytej staranności: w wyborze osoby działającej w jej imieniu lub kontrahenta, nadzorze nad tymi osobami lub nieprawidłowej organizacji umożliwiającej popełnienie przestępstwa.

• 2019-01-08 Aktualności

Ryzyko gwałtownego wzrostu bezrobocia jest małe

Ważne dla firm: W najbliższych miesiącach okaże się, czy rynek pracy wchodzi w fazę zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników, co może pociągnąć za sobą ograniczenie presji na podnoszenie płac i wzrost bezrobocia

• 2019-01-07 Aktualności

Mniej inwestycji zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu

• Zamrożenie opłat dystrybucyjnych, co przewiduje ustawa w sprawie cen energii, może spowodować, że zaplanowane inwestycje na 2019 r. zostaną wstrzymane lub realizowane w okrojonym zakresie, ponieważ nie można uwzględnić w taryfie nowych nakładów.
    • Zahamowanie inwestycji w infrastrukturę dystrybucyjną może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
    • Ponadto pomoc będzie mogła być przyznana przedsiębiorcom dopiero po jej akceptacji przez Komisję Europejską - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

• 2019-01-04 Aktualności

Ustawa w sprawie cen energii powinna być zgłoszona do KE

• Obniżenie akcyzy na energię elektryczną jest środkiem selektywnej pomocy i wymaga w związku z tym notyfikacji Komisji Europejskiej.
    • Uzyskanie decyzji notyfikacyjnej przed końcem 2019 roku jest wątpliwe - uważa Konfederacja Lewiatan.