Aktualności 2019

Sesja plenarna Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego

Lutowa sesja plenarna Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego dała okazję do debaty z Philem Hoganem, komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich na temat WPR oraz Jeanem Claudem Junckerem i innymi gośćmi o roli społeczeństwa obywatelskiego na rzecz idei rEUnaissance. Gościem specjalnym tej części była Greta Thunberg która apelowała, w imieniu swojego pokolenia, o szybkie i bardzo konkretne środki na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju: „Potrzebujemy nowej polityki, nowej gospodarki. Musimy przestać konkurować i dzielić się zasobami. Nie możecie tylko siedzieć i uważać, że to stanie się samo".

Aktualności

Konsultacje Międzynarodowego Związku Pocztowego – stanowisko Konfederacji Lewiatan oraz organizacji biznesowych

Koalicja organizacji biznesowych pod przewodnictwem Konfederacji Lewiatan wzięła udział w konsultach organizowanych przez UPU (Międzynarodowy Związek Pocztowy), wyrażając swoje stanowisko odnośnie międzynarodowego systemu obowiązujących rekompensat za przesyłki pocztowe.

Aktualności

Rozporządzenie ePrivacy wciąż wzbudza kontrowersje wśród firm

Mimo wielu wysiłków, jakie Prezydencja Rumuńska włożyła w modyfikację projektu rozporządzenia ePrivacy, wciąż jest ono dalekie od oczekiwań firm, które rozwijają polski i Europejki Jednolity Rynek Cyfrowy. Najnowsze, marcowe wersje projektu budzą zaniepokojenie firm, z uwagi na to, że powstają w oderwaniu od realiów rynkowych, często bez uzasadnienia i głębszej analizy skutków ich wprowadzenia.

Rozporządzenie Platforms-to- Business – finał prac

W oczekiwaniu na finalną, oficjalną wersję rozporządzenia Platforms-to Business, Konfederacja Lewiatan dokonała wstępnej analizy uzgodnionego rozporządzenia. Wynik prac nad regulacją można uznać za jeden z większych sukcesów Konfederacji, który nie byłby możliwy bez współpracy z organami krajowymi i unijnymi, w tym m.in. z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (Departament Gospodarki Elektronicznej), posłem Michałem Bonim oraz dyrektorem Wernerem Stenggiem (Komisja Europejska).

Aktualności

Unijna strategia przemysłowa i konkurencyjność europejskich firm

W lutym odbyły się już trzecie z kolei Dni Przemysłu (Industry Days) w Brukseli, czyli organizowane przez Komisję Europejską dyskusje pomiędzy biznesem, przedstawicielami instytucji UE i społeczeństwem obywatelskim na temat unijnej polityki przemysłowej i możliwości zwiększenia konkurencyjności sektora wytwórczego w Europie. Ta gałąź gospodarki odpowiada za dwie trzecie eksportu UE i 32 mln miejsc pracy. W tym roku, rozmawiano m. in. o zrównoważonym rozwoju, digitalizacji, inwestycjach i globalizacji. Dni Przemysłu są jednym z elementów ogłoszonej przez Przewodniczącego Junckera w 2017r. strategii (EU Industrial Policy Strategy), która ma wesprzeć europejski przemysł, aby skutecznie korzystał z możliwości funkcjonowania na jednolitym rynku wewnętrznym i był ważnym, globalnym graczem.

Henryka Bochniarz w audycji TOKFM EKG u Macieja Głogowskiego

Henryka Bochniarz była dziś gościem porannej audycji Ekonomia-Kapitał-Gospodarka w radiu TOKFM. Tematem były wybory do Parlamentu Europejskiego i decyzja prezydent Lewiatana o rezygnacji ze startu, a także bieżące wydarzenia społeczno-gospodarcze.

• 2019-03-18 Aktualności
    Aktualności

Bruksela uszczelnia system obiegu tworzyw sztucznych

Regulacje dotyczące tzw. Gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) tworzą ciągle rozbudowywany, wielowątkowy pakiet dokumentów. W ostatnich trzech latach uzupełniono go o m.in. nowelizację Dyrektywy Wodnej, Pakiet Czterech Dyrektyw Odpadowych, Europejską Strategię na rzecz tworzyw sztucznych (w tym Dyrektywę o plastikach jednorazowego użytku), powiązanie przepisów w zakresie chemikaliów, produktów i odpadów, a także Ramy Monitorowania postępu we wdrażaniu GOZ. W PE finalizowane są prace nad Raportem o zasadach finansowania zrównoważonej gospodarki.

• 2019-03-18 Aktualności
    Aktualności

Nadal nie wiadomo ile będzie kosztował prąd

• Uchwalenie ustawy o cenach prądu bez konsultacji społecznych jest sprzeczne z zasadami demokracji i stanowienia dobrego prawa.
    • Nadal nie wiadomo, po jakich cenach odbywa się w 2019 roku sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych.
    • Sposoby ustalania cen sprzedaży do części odbiorców, jak również wyliczenia rekompensat dla sprzedawców, mają zostać określone w rozporządzeniu, którego projekt pojawił się 14 marca br. Ministerstwo Energii dało tylko 4 dni na zgłoszenie uwag - ubolewa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.

• 2019-03-15 Aktualności
    Aktualności

iTaxi i mytaxi mają wspólną wizję rozwoju branży taxi

Z badania przeprowadzonego przez iTaxi oraz mytaxi wynika, że aż 43% taksówkarzy nie ma zamiaru blokować ulic, uważając, że takie działanie nie wpłynie na ustawodawcę, a co więcej - może zniechęcić pasażerów do korzystania z ich usług. Obie firmy, na konferencji w siedzibie Konfederacji Lewiatan, przedstawiły wspólne stanowisko dotyczące zmian w regulacjach, które są niezbędne na coraz bardziej konkurencyjnym rynku przewozów.

• 2019-03-15 Aktualności

Wywiad Henryki Bochniarz dla Gazety Olsztyńskiej

W piątek, 15 marca ukazał się w Gazecie Olsztyńskiej wywiad, w którym Henryka Bochniarz informuje o swojej decyzji o niekandydowaniu w wyborach do PE z okręgu Warmia, Mazury i Podlasie. Prezydent Lewiatana zaznaczyła, że będzie wspierać kompetentnych kandydatów i działać na rzecz wysokiej frekwencji w majowych eurowyborach.