Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-12-13 Aktualności
  Aktualności

  Nie ma zgody na niekorzystny kompromis w sprawie pakietu mobilności

  • Przedstawiciele Rady Europy i Parlamentu Europejskiego uzgodnili przepisy, które od 2021 roku będą obowiązywać przewoźników w UE.
  • Nie ma zgody na pakiet mobilności w takim kształcie. Jego akceptacja byłaby nieuczciwością wobec wszystkich firm, którym z dnia na dzień coraz trudniej jest funkcjonować na europejskim rynku - uważa Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", członek Konfederacji Lewiatan.

 • 2019-12-13 Aktualności
  Aktualności

  Nie możemy odkładać zielonej transformacji. Walka o pieniądze jest uzasadniona

  • Do konkluzji szczytu Unii Europejskiej została wpisana zasada, że Polska będzie mogła w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej.
  • Jednak stan naszej energetyki czy powietrza skażonego smogiem wymaga natychmiastowych i wysokokapitałowych działań. Odkładanie radykalnej transformacji niskoemisyjnej jest błędem, o którym wiedzą już wszyscy płacący rachunki za prąd, ciepło i śmieci.
  • Strategia negocjacyjna powinna ogniskować się wokół wywalczenia na ten cel więcej pieniędzy niż więcej czasu. Nie ma żadnych gwarancji, że wnioskując o więcej czasu uda nam się wywalczyć na ten cel więcej pieniędzy - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-12-13 Aktualności
  Aktualności

  Inflacja nieco przyspieszyła. Żywność coraz droższa

  Ważne dla firm: W listopadzie ceny usług pozostały na tym samym poziomie co przed miesiącem. Oznacza to, że spowolnienie gospodarcze hamuje wzrost płac w usługach. Ale tylko do grudnia. Od nowego roku o ponad 15 proc. wzrośnie płaca minimalna, co przełoży się na ceny towarów i usług.

 • 2019-12-12 Aktualności
  Aktualności

  Zielona transformacja nie uda się bez zaangażowania biznesu

  • Na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie liderzy krajów UE będą dyskutować o projekcie unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 roku.
  • Konfederacja Lewiatan oraz BusinessEurope popierają ambicje Europy, aby skutecznie chronić Ziemię - jej zasoby, klimat i środowisko. Głęboka transformacja energetyczna powinna być jednak przeprowadzona w sposób inkluzyjny, przy utrzymaniu konkurencyjności gospodarki i miejsc pracy.

 • 2019-12-12 Aktualności
  Aktualności

  Za często pojawia się postępowanie karne skarbowe, gdy zbliża się przedawnienie

  • Postępowania karne skarbowe są wszczynane przed zakończeniem właściwego postępowania niemalże wyłącznie wtedy, kiedy zobowiązanie podatkowe „zagrożone jest przedawnieniem" - wynika z raport Kancelarii GWW i Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan nt. praktyki wszczynania postępowań karno-skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
  • Pracownicy urzędów skarbowych nadużywają prawa i instrumentalnie traktują przepisy o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia wskutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego.

 • 2019-12-11 Aktualności
  Aktualności

  BusinessEurope: Unijny "Zielony ład" musi opierać się na podstawach gospodarczych

  Komisja Europejska opublikowała dzisiaj swój konkretny plan dotyczący tzw. europejskiego zielonego ładu. BusinessEurope wspiera ten projekt i będzie angażować się w jego realizację.

 • 2019-12-11 Aktualności
  Aktualności

  Producenci cementu chcą dostawać rekompensaty

  • Państwa unijne rozpoczynają konsultacje dotyczące wyboru branż energochłonnych, które będą otrzymywały rekompensaty związane z kosztami Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS).
  • Stowarzyszenie Producentów Cementu i Konfederacja Lewiatan w liście do ministra klimatu apelują, aby branża cementowa znalazła się na liście uprawnionych do otrzymywania rekompensat.

 • 2019-12-11 Aktualności
  Aktualności

  Eksport rośnie dwukrotnie szybciej niż import

  Ważne dla firm: Zapowiedź brexitu nie zwiększyła wyraźnie popytu na nasze towary w Wielkiej Brytanii. Wzrost eksportu jest tylko nieznacznie powyżej średniej.

 • 2019-12-11 Aktualności
  Aktualności

  Przyszłość sektora medycznego i społecznego – relacja z konferencji

  Rynek pracy i gospodarka potrzebują pracowników, którzy w dobrym zdrowiu i kondycji będą w stanie pracować jak najdłużej. Aby to było możliwe potrzeba zmiany postaw samych pracowników i reform, które zapobiegną przedwczesnej lub długookresowej dezaktywacji zawodowej. O tym co zrobić, aby tego uniknąć i w którym kierunku powinno rozwijać się szkolnictwo zawodowe dyskutowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Lewiatana.

 • 2019-12-11 Aktualności
  Aktualności

  Rada Prezydentów BusinessEurope w Zagrzebiu - relacja

  W związku ze zbliżającą się prezydencją Chorwacji w Radzie UE, w Zagrzebiu odbyła się Rada Prezydentów BusinessEurope (CoPres). Omówiono m.in. sytuację w państwach członkowskich oraz priorytety biznesu dla nowej Komisji Europejskiej. Konfederację Lewiatan reprezentowali Prezydent Maciej Witucki, Dyrektor Generalny Grzegorz Baczewski oraz Kinga Grafa, Dyrektorka biura w Brukseli.