Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-07-25 Aktualności
  Aktualności

  Kosztowne zamrożenie cen prądu na jeden rok

  • Przedsiębiorcy nie zapłacą więcej za energię elektryczną w drugiej połowie roku jeśli do 27 lipca br. złożą w zakładzie energetycznym specjalne oświadczenie.
  • Minister energii podpisał rozporządzenie, które określa m.in. sposób wyznaczania cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych.
  • Konfederacji Lewiatan od dawna podkreśla, że ustawa prądowa jest kosztownym pomysłem na zamrożenie cen energii na jeden rok.

 • 2019-07-24 Aktualności
  Aktualności

  Apel Lewiatana do Prezesów sądów w całej Polsce

  Jako koordynator sieci szesnastu Centrów Arbitrażu i Mediacji apelujemy do Prezesów sądów okręgowych i rejonowych w całej Polsce o wprowadzenie w tychże sądach wewnętrznych procedur kierowania do mediacji sporów gospodarczych i pracowniczych.

  Apel - podpisany przez przedstawicieli przedsiębiorców i świata nauki - został przesłany do 45 Sądów Okręgowych i 318 Sądów Rejonowych. Z treścią apelu można zapoznać się tutaj: https://bit.ly/30LVfho

   

 • 2019-07-24 Aktualności
  Aktualności

  Biznes rozumie konieczność zaostrzenia polityki klimatycznej, ale stawia warunki

  • Ursula von der Leyen, nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, zapowiedziała osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.
  • Przedsiębiorcy rozumieją konieczność zaostrzenia polityki klimatycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby ograniczyć zmiany temperatury Ziemi.
  • Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków, m.in. wsparcie publicznych i prywatnych inwestycji w opracowanie oraz rozpowszechnienie przełomowych technologii, utrzymanie produkcji w Europie i zapobieżenie ucieczce emisji i inwestycji, czy poprawa konkurencyjności cen energii - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-07-23 Aktualności
  Aktualności

  Najnowszy numer biuletynu Brussels Headlines

  W imieniu Kingi Grafy, dyrektorki naszego biura w Brukseli, zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem biuletynu europejskiego Brussels Headlines.

 • 2019-07-23 Aktualności
  Aktualności

  Sytuacja na rynku pracy ułatwia znalezienie zatrudnienia

  Ważne dla firm. Dobrym sygnałem jest spadek liczby osób długotrwałe bezrobotnych, młodych (do 30 roku życia) oraz korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej.

 • 2019-07-22 Aktualności
  Aktualności

  Wskaźnik koniunktury systematycznie się pogarsza

  Ważne dla firm: Zdaniem badanych przedsiębiorstw w wielu branżach koniunktura pogarsza się i nie widać perspektyw na jej poprawę. Najlepsze wyniki notuje budownictwo.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Zasady dotyczące własności intelektualnej na kolejny cykl polityczny

  Własność intelektualna jest kluczowym elementem gwarantującym postęp, wzrost gospodarczy, konkurencyjność, a także miejsca pracy w Europie. Postęp jest niezwykle ważnym czynnikiem zapewniającym możliwość utrzymania przez Unię Europejską wiodącej pozycji w zakresie rozwoju trwałych rozwiązań, które posłużą za środek do uporania się z obustronnymi wyzwaniami, takimi jak np. bezpieczeństwo konsumenta, urbanizacja, cyfryzacja, zmiana klimatu, czy też zwiększająca się starzejąca populacja.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Rozwój AI sposobem na zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego świata

  Sztuczna inteligencja może bezsprzecznie wesprzeć Europę w próbie sprostania społecznym wyzwaniom. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku, gdy powstaną odpowiednie ramy prawne regulujące kwestie związane ze sztuczną inteligencją.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Polityka przemysłowa UE jako jeden z priorytetów dla nowego Parlamentu i Komisji

  W Unii Europejskiej rośnie świadomość, że do zbudowania silnej pozycji w globalnym łańcuchu dostaw potrzebny jest rozwój nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie, stabilnego pod względem finansowania i konkurencyjnego przemysłu. Z tego powodu Komisja Europejska 13 września 2017 r. ogłosiła tzw. „Nową Politykę Przemysłową UE". Jest to pierwsza próba skonstruowania holistycznego podejścia na poziomie UE, które ma pomóc w sprostaniu wyzwaniom stojących przed przemysłem europejskim w związku z jego przejściem na nową cyfrową technologię przemysłową, znaną jako Przemysł 4.0.

 • 2019-07-19 Aktualności
  Aktualności

  Wytyczne dla nowej Komisji Europejskiej 2019-2024

  Znamy już nie tylko nazwisko nowego szefa Komisji Europejskiej (KE), pierwszej w historii kobiety na tym stanowisku, ale także priorytety nowej Komisji. Ursula von der Leyen uzyskała od europosłów słaby mandat, poparło ją jedynie 383 z 751 europosłów. Aby przekonać do siebie lewicę i zielonych (ci drudzy ostatecznie i tak jej nie poparli), przedstawiła bardzo pro-socjalny program, którego fundamentem będzie ambitna polityka klimatyczna oraz inicjatywy społeczne, takie jak plan działania na rzecz wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, czy potrójnie większy budżet na program Erasmus+.