Aktualności 2019

• 2019-12-02 Aktualności
    Aktualności

PMI lekko w górę, ale spowolnienie nie odpuszcza

Ważne dla firm: Brak pracowników o odpowiednich kompetencjach stanowi czynnik powstrzymujący firmy od nagłych i znaczących redukcji.

• 2019-11-29 Aktualności
    Aktualności

PKB rośnie wolniej. Konsumpcja i inwestycje coraz słabsze

Ważne dla firm: Słabnąca koniunktura (a co za tym idzie niższy popyt) i niepewność regulacyjna (to wiemy z badań Konfederacji Lewiatan) wyraźnie odstraszyły od inwestycji mniejsze przedsiębiorstwa.

• 2019-11-29 Aktualności
    Aktualności

Komisja Europejska powinna bardziej zadbać o jednolity rynek

• 1 grudnia br. rozpoczyna pracę nowa Komisja Europejska.
    • Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że priorytetem będzie „nowy zielony ład" i transformacja cyfrowa.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan ważnym zadaniem nowej KE powinno być też umocnienie jednolitego rynku oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw.

• 2019-11-28 Aktualności
    Aktualności

Chińczycy konkurują nieuczciwie. UE powinna podjąć działania

• Nieuczciwa konkurencja ze strony chińskich firm na rynkach państw trzecich to wielkie wyzwanie dla europejskich przedsiębiorstw.
    • Wsparcie ze strony Pekinu dla koncernów z Państwa Środka wykracza poza dyplomację ekonomiczną, a rozbudowany program subsydiowania eksportu oraz inwestycji zagranicznych jest nieuczciwy i niezgodny z regułami WTO - ostrzegają Konfederacja Lewiatan oraz BUSINESSEUROPE.

• 2019-11-27 Aktualności

BusinessEurope warmly congratulates President Ursula von der Leyen and her team

It is important that the new European Commission got strong and wide support and can now get to work strengthened at a time when numerous challenges are facing Europe. The expectations are high, and the European business community stands ready to contribute to achieve what it believes are the prerequisites to promote and maintain our European Way of Life.

• 2019-11-27 Aktualności
    Aktualności

Ponad milion osób skorzystało ze wsparcia EFS

• Najwięcej osób skorzystało ze wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 w obszarze rynku pracy.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan kontraktacja projektów jest na tym etapie satysfakcjonująca, natomiast poziom certyfikacji środków jest daleko niewystarczający.
    • Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej jest w połowie stawki, jeśli chodzi o wykorzystanie całości środków.

Aktualności

Przedsiębiorcy popierają zawieszenie poboru tzw. podatku handlowego

• Rząd zawiesił dzisiaj do połowy przyszłego roku pobór podatku od sprzedaży detalicznej.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan to dobra i długo wyczekiwana decyzja. Gdyby podatek zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, to po ewentualnym niekorzystnym rozstrzygnięciu unijnego trybunału, Polska zmuszona byłaby do zwrotu pobranych kwot podatku wraz z odsetkami.

Aktualności

Firma równych szans. Nowy poradnik dla przedsiębiorców

Publikacja, która mamy przyjemność zaprezentować, powstała w projekcie „Równość szans w biznesie - praktyczne narzędzie realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn". Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego realizacji podjęło się partnerstwo w składzie: Fundacja Fundusz Współpracy (lider projektu), Konfederacja Lewiatan, Fabryka Dobrych Praktyk i Instytut Spraw Publicznych.

IV Kongres Polskiego Kapitału

Temat przewodni tegorocznej edycji Kongresu to „Polski kapitał rusza w świat".

• 2019-11-25 Aktualności
    Aktualności

Jak ważna jest reputacja w świecie zdominowanym przez digital? Lewiatan, UW i OBTK przebadają dyrektorów komunikacji

Rusza pierwsze w Polsce badanie firm dotyczące zarządzania reputacją. Projekt prowadzony przez agencję OBTK swoim patronatem objęły Konfederacja Lewiatan i Uniwersytet Warszawski. Wezmą w nim udział dyrektorzy komunikacji i marketingu firm z 10 sektorów gospodarki.