Aktualności 2019

• 2019-12-10 Aktualności

Podatek handlowy powinien być naliczany od 1 stycznia 2021 roku

• W tym tygodniu Sejm ma się zająć ustawą, która zawiesi do połowy przyszłego roku pobór podatku od sprzedaży detalicznej.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje o szybkie przyjęcie ustawy. Gdyby podatek zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, to po ewentualnym niekorzystnym rozstrzygnięciu unijnego trybunału, Polska zmuszona byłaby do zwrotu pobranych kwot podatku wraz z odsetkami.
    • Pracodawcy proponują także, aby podatek był naliczany od przychodów osiągniętych po 1 stycznia 2021 roku.

Aktualności

Kompetencje pracowników wzmocnią rozwój motoryzacji

Polski sektor motoryzacyjny w ciągu ostatniej dekady odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną, stając się tym samym drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce. O jego kondycji, szansach i perspektywach dyskutowali uczestnicy II Ogólnopolskiej konferencji „Nowe kompetencje na nowe czasy".

Aktualności

Zmiany w prawie geologicznym konieczne dla rozwoju morskich farm wiatrowych

• Ministerstwo Energii poinformowało, że wkrótce rozpoczną się prace legislacyjne nad projektem ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan realizację morskich farm wiatrowych utrudnia konieczność uzyskania każdorazowo decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych.

Aktualności

Konkurs „Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego”

Stena Recycling już po raz trzeci nagrodzi firmy, które wdrożyły najciekawsze i najbardziej efektywne rozwiązania z zakresu gospodarki cyrkularnej lub prowadzą działania promujące tę ideę.

BusinessEurope: Nie pozwólmy na dalszy paraliż WTO Appellate Body

Jednym z ważniejszych postanowień szczytu BusinessEurope w Zagrzebiu jest wspólne wystąpienie członków przeciw paraliżowi WTO Appellate Body.

Zgłoś propozycję do Pakietu Proinwestycyjnego

• Ministerstwo Rozwoju poprosiło Konfederację Lewiatan i inne organizacje pracodawców o zgłaszanie propozycji do przygotowywanego obecnie Pakietu Proinwestycyjnego.
    • Ich celem ma być zwiększenie inwestycji lub ułatwienie przejścia firm przez okres spowolnienia gospodarczego.
    • Zachęcamy firmy do przedstawienia własnych rekomendacji.

Aktualności

Pracodawcy i związkowcy popierają kandydaturę Jacka Krawczyka na prezydenta EKES

Pracodawcy i związkowcy, w tym Konfederacja Lewiatan, członkowie Rady Dialogu Społecznego, wyrażają poparcie dla kandydatury Jacka Krawczyka na stanowisko przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

• 2019-12-05 Aktualności
    Aktualności

Bezrobocie lekko w górę. W kolejnych miesiącach będzie podobnie

W listopadzie br. bezrobocie nieznacznie wzrosło i wyniosło 5,1 proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. W październiku było rekordowo niskie i osiągnęło 5 proc.

• 2019-12-04 Aktualności
    Aktualności

Przedsiębiorcy proponują poprawki w ustawie o zawodzie farmaceuty

• W zmienionym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty zostały wykreślone niekorzystne dla przedsiębiorców przepisy dotyczące m.in. wydawania opinii w sprawie kierownika apteki przez samorząd aptekarski, czy opiniowanie pozwolenia na prowadzenie apteki przez okręgowe rady aptekarskie.
    • Przedsiębiorców nadal jednak niepokoi obowiązek opiniowania przez samorząd aptek, które chcą przyjąć praktykantów oraz wprowadzenie dodatkowego, 6-dniowego, płatnego urlopu szkoleniowego - zauważa Konfederacja Lewiatan.

• 2019-12-03 Aktualności
    Aktualności

Pracodawcy apelują o opóźnienie zmian związanych ze zbiórką odpadów

• Od nowego roku zacznie obowiązywać elektroniczna baza danych o odpadach (BDO). Przedsiębiorstwa będą musiały spełnić wiele obowiązków związanych ze zbiórką odpadów.
    • Wprowadzenie uregulowań, co do których nie ma pewności, że będą w pełni działały na poziomie technicznym, może spowodować daleko idące konsekwencje, zarówno prawne, jak i ekonomiczne.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje o opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów, co najmniej o 6 miesięcy.