Aktualności 2019

• 2019-02-13 Aktualności

Magazynowanie odpadów dostosujmy do specyfiki firmy

• Projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów porządkuje zasady ich przechowywania.
    • Jednakże ujednolicenie wymagań dla różnych grup odpadów jest zbyt daleko idące, co w konsekwencji zmusi firmy do ponoszenia ogromnych nakładów rzeczowych i finansowych, które nie będą uzasadnione ograniczeniem oddziaływania odpadów na środowisko.
    • Konfederacja Lewiatan proponuje zmiany w przepisach tak, aby były one bardziej elastyczne i dostosowane do różnorodnych modeli magazynowania odpadów zależnych od specyfiki firmy

• 2019-02-12 Aktualności

Henryka Bochniarz nagrodzona przez przedsiębiorców

Perspektywy dla gospodarki i biznesu oraz rola organizacji pracodawców w tworzeniu nowych regulacji były tematem konferencji „Polska 2019" w Częstochowie, zorganizowanej przez Regionalną Organizację Pracodawców oraz Konfederację Lewiatan. Szefowa Lewiatana otrzymała nagrodę od przedsiębiorców.

• 2019-02-12 Aktualności

E-usługa: Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca do korzystania z e-usługi dostępnej na portalu Biznes.gov.pl - zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach . Wniosek do urzędu można złożyć online i już w ciągu 7 dni odebrać zaświadczenie drogą elektroniczną.

21,8 proc. wzrost polskiego leasingu w 2018 roku

• Polska branża leasingowa ma za sobą bardzo udany rok. W 2018r. firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu, członka Konfederacji Lewiatan, sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł.
    • Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką na poziomie +21,8 proc. r/r była najwyższą, jaką polski sektor leasingowy odnotował od 11 lat.
    • To dobra wiadomość dla polskich leasingodawców, którzy w tym roku świętują jubileusz 25-lecia Związku Polskiego Leasingu.

• 2019-02-11 Aktualności

UE gotowa do pogłębienia współpracy gospodarczej z USA

Po kilku miesiącach intensywnych prac Komisja Europejska i USA są coraz bliżej rozpoczęcia negocjacji mających na celu pogłębienie współpracy handlowej pomiędzy obu stronami. Powołana w tym celu wspólna grupa robocza (ang. The Executive Working Group) od września ub.r. dyskutowała nad obszarami przyszłej współpracy zarysowanymi we wspólnym oświadczeniu Przewodniczącego KE J.C. Junckera i Prezydenta USA D. Trumpa z 25 lipca ub.r.

Płace nie będą już rosły tak szybko, jak w 2018 roku

Ważne dla firm: W tym roku możemy spodziewać się osłabienia pozytywnych trendów na rynku pracy, m.in. spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

• 2019-02-11 Aktualności

Poprawa w niemieckim eksporcie może pomóc handlowi

Ważne dla firm: Z uwagi na układ cykli koniunkturalnych w Europie, import produktów do Polski na trwałe przeważa nad eksportem polskich dóbr.

• 2019-02-08 Aktualności

Wielka szansa dla polskich producentów leków i pacjentów

• Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego i Rada UE wstępnie poparły wniosek Komisji Europejskiej, zgadzając się na zniesienie pięcioletniego dodatkowego certyfikatu ochronnego SPC (supplementary protection certificate) na produkcję leków generycznych i biopodobnych przeznaczonych na eksport poza Unię Europejską.
    • Oznacza to, że polskie firmy farmaceutyczne mogłyby konkurować na rynkach krajów trzecich na równi z firmami z USA, Chin czy Ameryki Południowej.
    • Obecnie jednak spór pomiędzy instytucjami w ramach tzw. procedury trilogu (uczestniczą w niej Komisja, Rada i Parlament) dotyczy daty wejścia w życie rozporządzenia oraz wprowadzenia możliwości produkcji na magazyn leków generycznych i biopodobnych, aby w momencie wygaśnięcia ochrony SPC firma mogła wejść z lekiem na rynek unijny. Konfederacja Lewiatan apeluje o szybki kompromis.

• 2019-02-07 Aktualności

Kontrowersje wokół opodatkowania wody

• Przygotowany przez resort finansów projekt nowej matrycy VAT w zakresie stawek za „wodę w postaci naturalnej" budzi wątpliwości interpretacyjne.
    • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii alarmuje, że stawka VAT za wodę z kranu wzrośnie z 8 do 23 proc.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan efektem tego będzie wzrost cen wody. Dlatego trzeba jak najszybciej doprecyzować przepisy.

• 2019-02-07 Aktualności

E- zwolnienia wprowadzone z sukcesem

6 lutego 2019 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie odbyła się konferencja „Elektronizacja zwolnień lekarskich jako element strategii budowy e-państwa".