Aktualności 2019

• 2019-06-07 Aktualności

Przedsiębiorcy boją się podzielonej płatności w VAT

Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan:
    • Bardzo wysokie sankcje wynoszące 100% dodatkowego zobowiązania w VAT za błędne oznaczenie faktury przez sprzedającego albo pomyłkowe nieopłacenie faktury w MPP przez nabywcę, są nieadekwatne do wagi i charakteru przewinienia.
    • Sankcja w postaci braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów za niedokonanie płatności w MPP wychodzi poza cel ustawy, jest nieproporcjonalna i wykracza poza zakres zgody UE na wprowadzenie specjalnego rozwiązania jakim jest MPP.
    • 1 września 2019 r. to nierealny termin wejścia w życie ustawy, aby przedsiębiorcy zdążyli przygotować się do tak dużej zmiany w zakresie rozliczeń w VAT. Konieczne jest co najmniej półroczne vacatio legis.

• 2019-06-07 Aktualności

Coraz trudniej znaleźć pracownika

Ważne dla firm. Coraz istotniejszym wyzwaniem staje się nie znalezienie pracy dla osoby, ale znalezienie pracownika, który będzie gotowy podjąć pracę na określonym stanowisku.

• 2019-06-06 Aktualności

Domy pomocy społecznej bez dostępu do leków

• Dzisiaj wchodzą w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może zbyć lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET nowe brzmienie art. 86 prawa farmaceutycznego budzi poważne obawy o możliwość dalszej sprzedaży leków domom opieki społecznej.
    • Tymczasem celem nowej regulacji ma być ograniczenie nielegalnego wywozu leków, a nie utrudnienie dostępu do leków dla osób starszych, które przebywają w domach opieki społecznej.

• 2019-06-05 Aktualności

Polska w czołówce państw z niskim bezrobociem

Ważne dla firm. Niskie wskaźniki bezrobocia dla krajów sąsiadujących z Polską (Czechy i Niemcy) oznaczają, że duże zapotrzebowanie na pracę utrzymuje się w całym regionie.

• 2019-06-04 Aktualności

Pracodawcy radzą, co powinni zrobić nowi ministrowie

Zwiększenie inwestycji, utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego, znalezienie pomysłu na złagodzenie niedoboru pracowników, zmiany w polityce migracyjnej, aktywizacja osób biernych zawodowo, rozwiązanie licznych problemów związanych z wprowadzaną od 1 września reformą w szkole - to zdaniem Konfederacji Lewiatan tylko niektóre sprawy, którymi powinni się zająć, w pierwszej kolejności, nowo powołani ministrowie: finansów, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji.

Drożejąca żywność napędza inflację

Ważne dla firm: Dynamika wzrostu inflacji wyhamowuje - nie ma podstaw oczekiwać zmian stóp procentowych.

• 2019-06-04 Aktualności

Pracodawcy chcą uchylenia ustawy prądowej

• Mechanizm zamrożenia ceny sprzedaży energii elektrycznej do klientów innych niż gospodarstwa domowe jest pomocą publiczną. Nie można więc zakładać, że zamrożenie cen w pierwszym półroczu pomocą publiczną nie jest, a w drugim półroczu już jest - uważa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan, oceniając projekt nowelizacji tzw. ustawy prądowej.
    • Pracodawcy proponują uchylenie całej ustawy prądowej z 28 grudnia 2018 roku i uchwalenie w jej miejsce nowej, która zagwarantuje klientom bezpieczeństwo prawne, przejrzystość zasad rozliczeń za zakupioną energię i sprawne funkcjonowanie rynku sprzedaży energii elektrycznej.

• 2019-06-03 Aktualności

PMI w maju. Przewaga pesymistów nieznaczna

Ważne dla firm: Trend spadkowy zamówień eksportowych trwa już 10. miesiąc z rzędu, a dane z Niemiec i pozostałych krajów strefy euro nie dostarczają powodów do oczekiwania wyraźnej poprawy. Sytuację łagodzi stabilizujący się popyt krajowy.

Liczba aptek spada

W ciągu prawie dwóch lat obowiązywania ustawy „Apteka dla aptekarza" (AdA), w Polsce zamknięto 1825 aptek, w 83 lokalizacjach była to jedyna apteka w miejscowości. Skutkiem ustawy jest także duży spadek liczby aptek na terenach wiejskich. Konfederacja Lewiatan ostrzegała, że taki będzie skutek ustawy.

MPiT tworzy Czarną Księgę barier na Jednolitym Rynku

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz chce poznać trudności w prowadzeniu działalności transgranicznej przez polskich przedsiębiorców na rynku UE. Informacje, zebrane w Czarnej Księdze barier na Jednolitym Rynku, będą wspierać argumentację Polski w zakresie przeciwdziałania protekcjonistycznym praktykom stosowanym przez niektóre państwa członkowskie.