Aktualności 2019

• 2019-07-24 Aktualności
    Aktualności

Biznes rozumie konieczność zaostrzenia polityki klimatycznej, ale stawia warunki

• Ursula von der Leyen, nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, zapowiedziała osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.
    • Przedsiębiorcy rozumieją konieczność zaostrzenia polityki klimatycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby ograniczyć zmiany temperatury Ziemi.
    • Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków, m.in. wsparcie publicznych i prywatnych inwestycji w opracowanie oraz rozpowszechnienie przełomowych technologii, utrzymanie produkcji w Europie i zapobieżenie ucieczce emisji i inwestycji, czy poprawa konkurencyjności cen energii - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2019-07-23 Aktualności

Najnowszy numer biuletynu Brussels Headlines

W imieniu Kingi Grafy, dyrektorki naszego biura w Brukseli, zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem biuletynu europejskiego Brussels Headlines.

• 2019-07-23 Aktualności
    Aktualności

Sytuacja na rynku pracy ułatwia znalezienie zatrudnienia

Ważne dla firm. Dobrym sygnałem jest spadek liczby osób długotrwałe bezrobotnych, młodych (do 30 roku życia) oraz korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej.

• 2019-07-22 Aktualności
    Aktualności

Wskaźnik koniunktury systematycznie się pogarsza

Ważne dla firm: Zdaniem badanych przedsiębiorstw w wielu branżach koniunktura pogarsza się i nie widać perspektyw na jej poprawę. Najlepsze wyniki notuje budownictwo.

Aktualności

Zasady dotyczące własności intelektualnej na kolejny cykl polityczny

Własność intelektualna jest kluczowym elementem gwarantującym postęp, wzrost gospodarczy, konkurencyjność, a także miejsca pracy w Europie. Postęp jest niezwykle ważnym czynnikiem zapewniającym możliwość utrzymania przez Unię Europejską wiodącej pozycji w zakresie rozwoju trwałych rozwiązań, które posłużą za środek do uporania się z obustronnymi wyzwaniami, takimi jak np. bezpieczeństwo konsumenta, urbanizacja, cyfryzacja, zmiana klimatu, czy też zwiększająca się starzejąca populacja.

Aktualności

Rozwój AI sposobem na zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego świata

Sztuczna inteligencja może bezsprzecznie wesprzeć Europę w próbie sprostania społecznym wyzwaniom. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku, gdy powstaną odpowiednie ramy prawne regulujące kwestie związane ze sztuczną inteligencją.

Aktualności

Polityka przemysłowa UE jako jeden z priorytetów dla nowego Parlamentu i Komisji

W Unii Europejskiej rośnie świadomość, że do zbudowania silnej pozycji w globalnym łańcuchu dostaw potrzebny jest rozwój nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie, stabilnego pod względem finansowania i konkurencyjnego przemysłu. Z tego powodu Komisja Europejska 13 września 2017 r. ogłosiła tzw. „Nową Politykę Przemysłową UE". Jest to pierwsza próba skonstruowania holistycznego podejścia na poziomie UE, które ma pomóc w sprostaniu wyzwaniom stojących przed przemysłem europejskim w związku z jego przejściem na nową cyfrową technologię przemysłową, znaną jako Przemysł 4.0.

Wytyczne dla nowej Komisji Europejskiej 2019-2024

Znamy już nie tylko nazwisko nowego szefa Komisji Europejskiej (KE), pierwszej w historii kobiety na tym stanowisku, ale także priorytety nowej Komisji. Ursula von der Leyen uzyskała od europosłów słaby mandat, poparło ją jedynie 383 z 751 europosłów. Aby przekonać do siebie lewicę i zielonych (ci drudzy ostatecznie i tak jej nie poparli), przedstawiła bardzo pro-socjalny program, którego fundamentem będzie ambitna polityka klimatyczna oraz inicjatywy społeczne, takie jak plan działania na rzecz wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, czy potrójnie większy budżet na program Erasmus+.

Aktualności

Premier posłuchał biznesu w sprawie split payment

• Podzielona płatność w podatku VAT wejdzie w życie nie 1 września, lecz 1 listopada br.
    • Premier Mateusz Morawiecki posłuchał apelu przedsiębiorców o wydłużenie vacatio legis.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan to dobra informacja, bo do 1 września firmy nie zdążyłyby przygotować się do nowych obowiązków, nieuwzględnionych w strategiach i budżetach rocznych.

Przedsiębiorcy cieszą się z 5% stawki VAT na napoje owocowe

• Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przywróciła 5% stawkę dla napojów owocowych z 20% zawartością soku owocowego.
    • To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.