Aktualności 2019

Gospodarka dobrobytu jednym z celów prezydencji Finlandii w UE

Gościem 545. sesji plenarnej EKES była Aino-Kaisa Pekonen, fińska minister spraw społecznych i zdrowia. „To trudny czas - jest wiele oczekiwań dotyczących nie tylko bezpieczeństwa, stabilności, ale konkretnych spraw: spowolnienia gospodarczego, trudności na rynku pracy, rosnących nierówności, ale także zmiany paradygmatu rozwoju" - powiedziała.

• 2019-07-18 Aktualności

Pracodawcy oceniają założenia do projektu budżetu na 2020 r.

• W założeniach do projektu budżetu państwa na 2020 rok wiele miejsca poświęcono przeszłości i sprawom makroekonomicznym, a najmniej strategicznym decyzjom dotyczącym przychodów i wydatków budżetu.
    • Na dodatkowe przychody budżetu, składają się nowe obciążenia oraz przejawy zaostrzenia polityki podatkowej.
    • Nie ma też w dokumencie jakichkolwiek propozycji zmniejszenia dotkliwości nadchodzącego spowolnienia gospodarczego - napisali BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP, członkowie Rady Dialogu Społecznego.

• 2019-07-18 Aktualności

Przemysł zaczyna odczuwać spowolnienie na Zachodzie

Ważne dla firm: Na wyniki przemysłu w czerwcu br. w największym stopniu wpłynął słaby wynik przetwórstwa przemysłowego.

Lewiatan Awards 2019 go to Akszak-Okińczyc, Grycan, Haładyj, and Bochniarz

Michał Akszak-Okińczyc, Elżbieta Grycan and Zbigniew Grycan, Mariusz Haładyj, and Henryka Bochniarz are this year's prizewinners of the Lewiatan Confederation Awards. The awards were handed out on 27 June 2019 at the Polish Theatre in Warsaw.

• 2019-07-17 Aktualności

Zatrudnienie rośnie wolniej, bo brakuje pracowników

Ważne dla firm. Na zmniejszanie się zasobów pracy mają wpływ procesy demograficzne - wchodzące na rynek pracy roczniki są zdecydowanie mniej liczne od tych, które przechodzą do bierności zawodowej z powodu wieku.

Congratulations to President-elect von der Leyen

50 concrete actions needed during first 100 days.

• 2019-07-16 Aktualności

Spada zainteresowanie pracą sezonową za granicą

15% osób, które chcą pracować sezonowo, w wakacje wyjedzie za granicę (w tym 30% do Holandii, 28% do Niemiec, 17% do Wielkiej Brytanii, a 15% do Szwajcarii). 6 na 10 badanych odbiera telefon służbowy po pracy, a blisko połowa sprawdza pocztę elektroniczną - wynika z najnowszej edycji „Monitora Rynku Pracy".

• 2019-07-16 Aktualności

Dołącz do grona firm z tytułem #RowerowyPracodawca

Czy Twoi pracownicy dojeżdżają do pracy rowerem? Czy wspierasz ich rowerowe aktywności? Wraz z Fundacją Allegro All For Planet, Konfederacja Lewiatan zaprasza firmy do wypełniania deklaracji #RowerowyPracodawca. Ten tytuł czeka właśnie na Ciebie!

• 2019-07-15 Aktualności

EKES - New publication: Corporate taxes: less is more - study says

Corporate taxes are the most harmful form of taxation to economic growth. Contrary to public perception, there has been no reduction in corporate tax revenues in relation to GDP in the last 40 years.

• 2019-07-15 Aktualności

Inflacja rośnie, ale zmiany stóp procentowych nie będzie

Ważne dla firm: Rada Polityki Pieniężnej obecne poziomy cen towarów i usług konsumpcyjnych uznaje za przejściowe i zakłada, że spowolnienie gospodarcze będzie mechanizmem naturalnie tłumiącym inflację.